17 listopada 2018 - biesiada 'Chwałowice od kuchni'!

To już piąta, jesienna biesiada organizowana przez mieszkańców Chwałowic. Podobnie jak w poprzednich latach, w chłodny, dżdżysty, sobotni wieczór zasiedliśmy do suto zastawionych stołów by pobiesiadować i zabawić się :)

Kulinarny temat przewodni brzmiał tym razem 'Fasolka to idolka, a kapusta - głowa pusta!'. W wazach i półmiskach pojawiły się chwałowickie bigosy, pasztety, gołąbki, sałatki, pierogi, ba, nawet burgery!

W głosowaniu, za przysmak roku uznano tym razem pieróg kresowy p. Aliny Piwińskiej. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio p. Korneli Matodze (za fasolowe brownie) oraz p. Alicji Felińskiej (za pierogi z kapustą). Nagrodziliśmy też jak zwykle młode nadzieje kulinarne - Zuzię Kaczyńską i Hanię Troskę.
Nagroda w konkursie na nalewkę roku 2019 przypadła p. Edwardowi Świerkowi. Wyróżnienie otrzymała dodatkowo p. Teresa Zarczyńska. Gratulacje!Biesiadny wieczór spędzili z nami nasi goście - zespół 'Ratowiczanie'. Pośpiewaliśmy razem, potańczyliśmy. Sporo było śpiewania w temacie kapusty właśnie - a to dlatego, że Ratowiczanie zwyciężyli niedawno w konkursie śpiewaczym w Wojsławicach - 'Biesiadowanie w kapuście w stylu country'! Panie podczas śpiewu szatkowały u nas kapustę, było też bose gniecenie kapusty w beczce :) Dziękujemy, Ratowice!

... i ... do zobaczenia na biesiadzie za rok!

19.11.2018


14 października 2017 - sprzątaliśmy, biesiadowaliśmy!

Tym razem pogoda nie zawiodła. Bo różnie w poprzednich latach bywało :) W sobotnie, słoneczne przedpołudnie dużą grupą mieszkańców sprzątaliśmy naszą wioskę. Ok. 50 worków śmieci wylądowało w podstawionym przez ZGK J-L kontenerze. To dużo ale i mniej niż dotychczas, cieszymy się!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

Wieczorem mieszkańcy spotkali się w świetlicy na dorocznej biesiadzie ''Chwałowice od kuchni''.

Tym razem kulinarny temat przewodni imprezy brzmiał:
''Ale pasztet!''

Do konkursu stanęły:
    - wszelkie pasztety i paszteciki: mięsne, warzywne, jajeczne i inne.
    - pieczywo - chleb, bułki, rogale, chałki i inne.
    - domowe nalewki.

Za potrawę roku 2017 uznano pasztet z chwałowickiego królika, dzieło pani Aliny Piwińskiej. Pani Alina triumfowała także w konkursie na nalewkę roku 2017, jej nalewka z szałwii wygrała bezapelacyjnie! W kategorii pieczywo zwyciężył chleb pani Korneli Matogi. Nagrodziliśmy także młody talent kucharski - Gabrysię Pawlak. Gratulacje!

Atrakcją wieczoru był występ zespołów ludowych Ratowiczanki oraz Świtezianki. Śpiewaliśmy razem ponad dwie godziny :) Śpiewali duzi i mali! Były pląsy, tańce i dobra zabawa!

   
15.10.2017


Sadzenie drzewek i ''Chwałowice od kuchni''

W sobotę 5 listopada 2016 r. spotkaliśmy się przed południem przy drodze do Jelcza-Laskowic by posadzić ufundowane przez Powiatowy Zarząd Drogowy sadzonki drzewek. 25 nowych roślin utworzy w przyszłości kolorowy szpaler osłaniający drogę od wiatru i pyłu z sąsiednich pól. Pogoda nas nie rozpieszczała ale daliśmy radę:

Wieczorna biesiada zgromadziła ponad 100 mieszkańców Chwałowic. Kulinarnym tematem przewodnim było w tym roku hasło ''burak kontra ziemniak''. Pośród przygotowanych pyszności wybraliśmy Chwałowicki Przysmak Roku 2016 - babeczki z nadzieniem buraczanym przygotowane przez Państwa Irenę i Andrzeja Zielińskich. Tytuł Chwałowickiej Nalewki Roku 2016 przypadł wiśniówce Pani Alicji Felińskiej. Wyróżniliśmy tego wieczoru także naszą młodą Nadzieję Kulinarną - Magdę Konarską. Gratulacje!

Nagrody w konkursie ufundowała w tym roku Pani Arnika Wiatrowska z Pracowni Ceramicznej TUTUBI.

Gośćmi specjalnymi naszej biesiady byli ''Gajkowianie'' - zespół ludowy z Gajkowa. Pośpiewali dla nas ale i zaprosili do wspólnej biesiadnej zabawy. Dziękujemy!

07.11.2016


7 listopada 2015 - sadzenie drzewek
i ''Chwałowice od kuchni''!

Dziękujemy za liczne przybycie na deszczowe sadzenie drzewek! Pogoda nie rozpieszczała ale udało się posadzić 20 pięknych klonów przy drodze do Jelcza-Laskowic.

         
         
         

Od 18:00 bawiliśmy się wspólnie na drugiej jesiennej biesiadzie ''Chwałowice od kuchni''.
Wielkie gratulacje dla zwycięzców: Chwałowickim Przysmakiem Roku 2015 ogłoszono chleb razowy z bakaliami Pani Wanda Bagińska. W konkursie na Nalewkę Roku 2015 zwyciężyła, podobnie jak przed rokiem Pani Krystyna Głowacka tym razem prezentując boską pigwówkę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, było pysznie, kolorowo i zdrowo!         
          08.11.2015


W 2014 roku połączyliśmy pierwszą biesiadę chwałowicką z akcją jesiennych porządków we wsi:

Jesienne sprzątanie Chwałowic za nami!

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za udział w pracach porządkowych. 25-go października pogoda dopisała, mieszkańcy również! Zebraliśmy łącznie blisko 100 worków śmieci, mniej niż poprzednio, co wydaje się być dobrą wiadomością :)

Wieczorna biesiada zgromadziła nas, Chwałowiczan, przy stołach w barwach jesieni. Bardzo dziękujemy Państwu za zaangażowanie, wspaniałe wyroby, które przynieśliście. Dzięki nim dziś już więcej wszyscy wiemy o tym, jak wyglądają

          Chwałowice od kuchni

Gratulujemy zwycięzcom naszego konkursu: W kategorii CHWAŁOWICKI PRZYSMAK ROKU 2014 zwyciężyły wspaniałe pierogi Pani Danuty Zimnej. Za CHWAŁOWICKĄ NALEWKĘ ROKU 2014 uznaliśmy dereniówkę Pani Krystyny Głowackiej.

Trzeba przy tym podkreślić, że wszystkie Państwa pyszności: swojskie chleby, smalce, pasztety, ogórki, grzybki, konfitury, tarty, mięsa czy ciasta były rajem dla podniebienia :) Chcielibyśmy, by podobna jesienna biesiada oraz konkurs, stały się naszą chwałowicką tradycją.
A oto jak było - tak się bawiliśmy tego dnia:             

26.10.2014

   Klik numer: