Miło nam poinformować, że wystartował już nasz wakacyjny...

II Ogólnopolski Plener Malarski
''Chwałowickie Impresje''
10-19 lipca 2019


Artyści już pracują, sztalugi rozstawione, atmosfera twórcza da się wyczuć z daleka :)

Zapraszamy do śledzenia aktualności z pleneru tu pod linkiem.

     11.07.2019
Nadchodzi czas naszego corocznego, wakacyjnego FESTYNU!

Festyn w Chwałowicach
3 sierpnia 2019


Przygotowania trwają, program imprezy na plakacie obok (prośba kliknąć by zobaczyć powiększoną wersję).

     10.07.2019
Dużo się dzieje! Na horyzoncie, już tuż tuż ...

II Ogólnopolski Plener Malarski
''Chwałowickie Impresje''
10-19 lipca 2019


* W ramach otwarcia imprezy zapraszamy Was, Drodzy Mieszkańcy, na ognisko z pyszną grochówką z kotła: środa 10.07, godz. 19:00, teren Schroniska Szkolnego!

     02.07.2019Mamy to!
Dolomit Chwałowice
kończy sezon jako lider!

Zakończyły się rozgrywki ligowe V grupy B-klasy, nasza drużyna pod wodzą trenera Dominika Domino rozbiła bank!

W minioną niedzielę Dolomit przypieczętował zwycięstwo w tabeli i awans do A-klasy trudną wygraną z Widawą Grędzina (2-1). Imponujący bilans 21 zwycięstw w 28 meczach to nie przypadek - Dolomit gra od poprzedniego sezonu świetnie. Trzymamy teraz kciuki za przygotowania i formalności związane z awansem do wyższego poziomu rozgrywek!

24.06.2019


             Upiększamy!

Z inicjatywy mieszkańców zakupiliśmy donice i dekorujemy nimi ulice Chwałowic. Chcemy też zadbać o skwerek na skrzyż. Głównej i Szkolnej - trwa nasadzanie roślin i krzewów.

  

13.06.2019Dziesięć lat temu odszedł nasz chwałowicki sąsiad, aktor teatralny i filmowy, Tadeusz Szymków. Wielu z nas znało Go, pamięta, z rozrzewnieniem wspomina. Postanowiliśmy powspominać razem, wspólnie pooglądać Tadeusza filmy, przypomnieć tę barwną postać szerokiemu gronu miłośników dziesiątej muzy. Zapraszamy na nasz festiwal!

     05.06.2019


Warsztaty dla młodzieży: Sztuczna Inteligencja

31 maja w Chwałowickim Klubie Książki Cezary Troska, świeżo upieczony maturzysta, wprowadził nas w świat zagadnień XXII wieku.

Sztuczna inteligencja to konik Czarka nie od dziś. I chwała mu za to, bo w Chwałowicach (i nie tylko) prócz kultury, tradycji, integracji, od czasu do czasu powinniśmy się inspirować czymś zupełnie nowym. Czarek, oprócz techniki, poruszył na spotkaniu ważne dylematy etyczne, z którymi zderzymy się raczej szybko. Odpowiedzi na wiele z postawionych pytań, póki co, nie znamy. Może znajdą je dla nas oni - MŁODZI?

03.06.2019


Dzień Dziecka
w Chwałowicach!

To był naprawdę niesamowity dzień. Na gigantycznych przezroczystych ekranach odbywało się wielkie malowanie, pod okiem naszych artystów, pp. Eli i Waldka Czechów. Absolutnym hitem były ekologiczne spraye, przy pomocy których powstało niesamowicie kolorowe graffiti. Dzieło dzieci można oglądać na terenie zielonym schroniska szkolnego.

Pani Kamila z ''Cudów Wianków'' wiła ogromne wianki z polnych kwiatów z małymi i dużymi mieszkańcami Chwałowic. Była bitwa na balony wodne, zabawy z chustą animacyjną, gra kooperacyjna w budowanie, mecz koszykówki i zbijaka.

Do tego wielkie bańki mydlane i atrakcja "zamykanie w bańce". Każdy chciał spróbować jak to jest być w środku wielkiej bańki mydlanej.

Były pyszne ciasta i ciasteczka upieczone przez niezawodne Mamy z Chwałowic. Dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Dnia Dziecka, jesteście niesamowici! Dziękujemy też wszystkim przybyłym gościom, dużym i małym.


A tu duża GALERIA ZDJĘĆ .

02.06.2019


Dzień Matki
Koncert poetycko-muzyczny dla Mam i nie tylko

28 maja zaprosiliśmy nasze Drogie Mamy do Chwałowickiego Klubu Książki. W kameralnej atmosferze wystąpili tu p. Katarzyna Georgiou prezentująca swą poezję, oraz p. Mariusz Świnkowski śpiewający niezapomniane standardy polskiej sceny muzycznej.

Spotkanie trwało ponad półtorej godziny, bardzo nam się podobał panujący na sali nastrój zadumy i lekkiej melancholii. Czy Panie także, jak jedna z przybyłych Mam, miały wrażenie, że część wierszy była jakby o nas, o naszym chwałowickim świecie, naszych okolicach?

Dziękujemy serdecznie obojgu artystom, organizatorom, a także oczywiście wszystkim Paniom (i Panom!) za spędzenie z nami tego wieczoru - uczty poezji i muzyki.

29.05.2019


             Wiosenny Rajd Rowerowy!

W niedzielę 26 maja ruszyliśmy na nasz rajd rowerowy. Imponująca grupa ok. 60 rowerów wystartowała z Chwałowic w stronę lasów bystrzyckich.

Zaliczając po drodze lody w Bystrzycy, dotarliśmy do Ryczyna, na leśną polanę, na ognisko, popas i... na ciekawe spotkanie dotyczące m.in. pszczół.

Po drodze było wszystko – piękna trasa, dobra zabawa, gesty las. Ale i niespodzianki, przeszkody, przebite dętki, czyli wszystko to, co na porządnym rajdzie rowerowym być powinno :)

Dziękujemy serdecznie organizatorom oraz Wam, nasi niezawodni rowerzyści!

27.05.201919.05.2019EUROWYBORY
26 maja - głosujmy!

W niedzielę 26 maja wybieramy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do lokalu wyborczego w Chwałowicach, w budynku schroniska szkolnego (sala Chwałowickiego Klubu Książki), w godzinach 7:00-21:00. Lokal jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

16.05.2019


              Rajd Rowerowy!

Zapraszamy mieszkańców Chwałowic na wiosenny rajd rowerowy! Ruszamy w niedzielę 26 maja na trasę. Mapka dostępna obok. Plan jest następujący:

- Startujemy o 12:00 z przystanku przy ul. Świerkowej.
- U celu, w pobliżu Ryczyna (12 km) będziemy ok. 13:30 z uwzględnieniem przystanku na lody w Bystrzycy i wcześniej nad stawem w Nowym Dworze. Na miejscu mamy ognisko (każdy bierze swoje kiełbaski, drewno jest zapewnione) i pogadankę o pszczołach. łącznie ok 2h.
- Wracamy od 15:30/16:00 i w Chwałowicach jesteśmy ok. 17:00.

Trasa przez lasy, dobrymi drogami, zapraszamy nawet najmłodszych cyklistów. Bawmy się wszyscy, rodzinnie!

Prosimy mieć ze sobą parę złotych, na trasie będzie mini-składka na opłaty ryczyńskie. /p>

16.05.2019


Drodzy Mieszkańcy, z okazji pięknego święta - Dnia Matki przygotowujemy koncert poetycko-muzyczny w naszym Chwałowickim Klubie Książki:

Zachęcamy do zapraszania na nasz koncert swoich Mam - wstęp jest wolny, gwarantujemy mile spędzony czas i smaczny poczęstunek (kawa, herbata, ciasta, itp.).

     08.05.2019


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie zbierać opłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (II kw.) oraz składkę spółek wodnych w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:

        środa (15.05) - 19:00-20:00
        czwartek (16.05) - 19:00-20:00

Zapraszam - Michał Wolski

     08.05.2019


Dolomit Chwałowice
Liderem w tabeli B-klasy!

Od jakiegoś czasu nasza drużyna wygrywa mecz za meczem. W minioną niedzielę (05.05) podopieczni Dominika Domino zwyciężyli z dotychczasowym liderem tabeli, LZS Zbytowa, i wskoczyli na pierwsze miejsce.

Imponujący bilans 17 zwycięstw w 21 meczach to nie przypadek. Dolomit gra od poprzedniego sezonu świetnie. Trzymamy kciuki za wyniki w 7 pozostałych spotkaniach - czyżby A klasa w Chwałowicach? :-)

06.05.2019Co nowego na naszym boisku?

Po sezonie zimowym nasze boisko wraca do łask, jest coraz częściej używane przez mieszkańców.

W ostatnich dniach wyczyściliśmy nawierzchnię boiska dmuchawą, zamontowaliśmy zakupione z funduszu sołeckiego stojaki na rowery.

Gmina posadziła przy boisku i szatniach piękne nowe drzewka (jarzębiny).

Trwają rozmowy na temat możliwości oświetlenia obiektu oraz, w najbliższym czasie, montażu kamery monitorującej boisko i teren wokół niego.

    

Uwaga! Prosimy zwrócić szczególną uwagę na obuwie, w którym Państwo, lub Państwa pociechy wchodzą na boisko. Ze względu na technologię, w jakiej została wykonana nawierzchnia, bezwzględnie zabronione jest wchodzenie na boisko w korkach, kolcach lub w butach na protektorze.

23.04.2019


Wesołych Świąt!

Wszystkiego co najlepsze na Świeta Wielkiej Nocy, wiosennych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery, miłych spotkań z Najbliższymi oraz smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku

                życzy Zarząd Stowarzyszenia
              wraz z Sołtysem i Radą Sołecką.

15.04.2019


''Strefa Zieleni''
Ogrodnictwo dla nas!

Jak Państwo zapewne zauważyli, od kilku dni cieszy u nas oko nowy punkt sprzedaży roślin, Chwałowicka ''Strefa Zieleni'' (ul. Główna 6).
Właściciele serdecznie zapraszają do zakupów, planują specjalizować się zwłaszcza w trawach i bylinach.
Zachęcamy i my, w tę sobotę dla osób, które zgłoszą się z hasłem ''WSPIERAM NASZYCH!'' by kupić pierwsze 33 roślinki, cena za sztukę będzie obniżona o 3 zł!


12.04.2019


Martyna Bunda w CHKK

W piątek 4 kwietnia odwiedziła nasz Klub Książki Martyna Bunda. Pani Martyna znana jest szerszej publiczności dzięki debiutowi literackiemu pt. ''Nieczułość'' oraz dzięki kilkuletniej już współpracy z tygodnikiem ''Polityka'' (m.in. jako kierownik Działu Krajowego tego czasopisma).

Było kameralnie i bardzo klimatycznie. Sączyliśmy KOMBUCZĘ – przywieziony przez p. Martynę herbaciany napój, znany i stosowany w przeszłości. W przeszłości, którą, między innymi opisuje autorka w swojej powieści ''Nieczułość''. Rozmawialiśmy o książce, jej bohaterkach, ich przeżyciach. Pani Martyna czytała fragmenty, jeszcze bardziej wprowadzając nas w świat powojennych Kaszub, losów pokoleń tamtejszych mieszkańców. ''Nieczułość'', mimo, że wydana raptem dwa lata temu, doczekała się już tłumaczenia na 6 języków, rozważany jest także pomysł ekranizacji powieści.

Pytaliśmy naszego Gościa o dalsze plany literackie. Dzięki temu być może wiemy nieco więcej niż statystyczny czytelnik, o nadchodzącej premierze nowej książki. Poznaliśmy szczegóły pracy pani Martyny w redakcji tygodnika opinii, jakim jest ''Polityka''. Mówiliśmy o kierunku, w jakim ''Polityka'' zmierza, o współpracy ze znanymi z ''Polityki'' dziennikarzami. Spotkanie przeciągnęło się do późnego wieczora, za co bardzo jesteśmy pani Martynie wdzięczni. I… do zobaczenia za literacki ''jakiś czas''!

Dziękujemy przy okazji wspierającym nas Hotelowi Arkadia i firmie Acana Polska! Wielkie podziękowania także dla Pań Organizatorek, to był bardzo miły wieczór.

08.04.2019


Wiosenne porządki 30 marca

Jak co roku na wiosnę, spotkaliśmy się by posprzątać nasze Chwałowice. Zazieleniają się już łąki, pobocza dróg, lasy, chcieliśmy zadbać o to, by wkolo było czysto i pięknie.

Dzięki wsparciu ZGK J-L, który podstawił nam kontener oraz zapewnił worki i rękawice, akcję udało się sprawnie przeprowadzić. Pogoda sprzyjała, przybyło do pomocy sporo mieszkańców, zebraliśmy razem duuużo śmieci. Cieszy zwłaszcza udział dzieciaków we wspólnych pracach - wpajajmy młodzieży dbałość o porządek, o nasze wspólne otoczenie.

Po sprzątaniu spotkaliśmy się przy integracyjnym ognisku. Było gwarno i wesoło do późnego wieczora :)

Cóż... do zobaczenia na "Sprzątaniu Chwałowic" jesienią!

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym!

31.03.2019


Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu przy sklepie

By zadbać o bezpieczeństwo pieszych, kierowców oraz pasażerów komunikacji zbiorowej oczekujących na autobusy na przystanku przy sklepie, Sołtys w uzgodnieniu Radą Sołecką zwrócił się do władz gminy o zmianę organizacji ruchu drogowego w obrębie głównego skrzyżowania w naszej wsi.

Po wizji lokalnej, spotkaniu z przedstawicielem PZD Oława, prośba została rozpatrzona pozytywnie. W związku z tym w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się następujących zmian:

- Asfaltowy łącznik za kapliczką będzie drogą jednokierunkową. Wjazd tylko od ul. Wrzosowej. Przepis nie będzie dotyczył autobusów komunikacji zbiorowej.

- Przystanek autobusowy (docelowo z wiatą) przeniesiony zostanie na łącznik za kapliczką.

- Autobusy kursujące w obu kierunkach zatrzymywać się będą nie na ul. Głównej, ale na łączniku.

Prosimy zwracać uwagę na znaki drogowe, które pojawią się już wkróce. Prośba również o rozsądne parkowanie samochodów w tym miejscu, by nie zastawiać autobusom przejazdu przez łącznik za kapliczką.

28.03.2019     26.03.2019


  
21.03.2019


Wiosenne porządki: 30 marca !

Jak co roku, na wiosnę, zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w akcji ''Sprzątanie Chwałowic''. Wkrótce zazielenią się nasze okolice, zadbajmy o to, by wkolo było czysto i pięknie!

Zapraszamy od godziny 11:00, w głównych punktach Chwałowic będziemy rozdawali worki oraz rękawice.

Przyłączcie się Państwo do nas :)

Po południu z kolei zapraszamy na teren schroniska szkolnego. O 16:00 sołtys zaprasza wszystkich, którzy napracowali się przy porządkach (i nie tylko), na ognisko i integracyjną kiełbaskę.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców!

19.03.2019


Elektroodpady
Odpady wielkogabarytowe

27.03 - Odbiór eletroodpadów. Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

03.04 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji.

Zapraszamy do skorzystania.


     18.03.2019


Plan działania Stowarzyszenia na rok 2019

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia przyjęło 13 marca 2019 r. plan działania Stowarzyszenia na rok 2019:

Na zebraniu przyjęto Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działaknośi Stowarzyszenia w roku 2018. Dziękujemy za obecność˝.

     14.03.2019

Łysek - adoptuj pieska!8 marca - Święto Kobiet!

Szanowne Chwałowiczanki!

Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęcia, radości,
i pociechy z nas, facetów, Chwałowiczan! :)

Sołtys oraz panowie ze Stowarzyszenia.

08.03.2019


Podatki

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie zbierać opłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (I kw.) w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:
        wtorek (12.03) - 19:00-20:00
        czwartek (14.03) - 19:00-20:00
        piątek (15.03) - 19:00-20:00

Spółki wodne jak na razie nie przekazały kwitariuszy, opłaty za melioracje będą zbierane razem z II ratą podatków.

Zapraszam - Michał Wolski

     07.03.2019


Sołtys oraz Rada Sołecka wybrani

27 lutego 2019 r. na Zebraniu Wiejskim wybrano ponownie p. Michała Wolskiego na Sołtysa Chwałowic.


Rada Sołecka w tej kadencji będzie działała w składzie:
       - Aleksander Dubielewicz,
       - Magdalena Moska,
       - Bogusława Ozymko-Stępniewska,
       - Monika Piwińska,
       - Kornela Słoń-Matoga,
       - Robert Sołowiej,
       - Iwona Szczerba.             życzymy skuteczności i wytrwałości!

28.02.2019


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

Dnia 13 marca 2019 roku, o godz. 18:30 (19:00) w Chwałowickim Klubie Książki (budynek schroniska szkolnego, ul. Szkolna 4) odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. W programie miďż˝dzy innymi:

  • Przedstawienie Sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności Stowarzyszenia w roku 2018,

  • Przyjęcie Planu Działania Stowarzyszenia na rok 2019,

  • Zmiany w statucie Stowarzyszenia.

Na zebranie zapraszamy również osoby pragnące przystąpić do Stowarzyszenia.

     27.02.2019

          Nakazy podatkowe 2019
do odbioru na godzinie sołeckiej

Zapraszam Państwa we środę 13 lutego w godz. 19:00-20:00 do Chwałowickiego Klubu Książki (budynek schroniska szkolnego), gdzie w ramach "godziny sołeckiej" można będzie odebrać swój nakaz podatkowy (podatki od nieruchomości i gruntów rolnych).

Pozdrawiam - Sołtys.

12.02.2019

             

         
Jasełkowe przedstawienie
CHWAŁOWICKA BONANZA

20-go stycznia spotkaliśmy się tłumnie w naszej świetlicy, by przyjrzeć˝ się wcześniej nieznanym losom Świętej Rodziny. Kto by pomyślał, że nasze Chwałowice odegrały tak ważną rolę w dziejach ludzkości! :)

Na scenie pojawiło się łącznie ponad 25 aktorek i aktorów, dużych i małych. Były aniołki, diabełki, zrzędząca teściowa, tenisowe rozgrywki, szeryf, USG, rozprawa sądowa. W przerwach pomiędzy aktami śpiewaliśmy kolędy, na instrumentach grały m.in. Chwałowickie dzieciaki!

Fabuła to oczywiście luźna, artystyczna interpretacja faktów. Jednak jest to już od kilku lat przyjęta formuła - nasze jasełka w humorystyczny sposób nawiązują do lokalnej, Chwałowickiej rzeczywistości.

Opowieść skończyła się oczywiście happy-endem. Publiczność nagrodziła wszystkich aktorów i zaangażowanych w przedstawienie gromkimi brawami. Aktorzy ale i pani reżyser, Ania Kowal, także sprawiali wrażenie ukontentowanych :) I to najważniejsze - mieszkańcy dzięki jasełkom przede wszystkim integrują się, spędzają razem zimowe wieczory, umacniają swoje Chwałowickie więzi.
Oto link do filmu z przedstawienia:

Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia na jasełkach już za rok!

22.01.2019


27 ciast dla WOŚP!


w 27-tym finale Orkiestry zagraliśmy i my - Chwałowiczanie.

13-go stycznia w holu CSiR J-L wystawiliśmy straganik z ciastami oraz kawą. Zebrane środki zasiliły konto fundacji Jurka Owsiaka. Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym!

Późniejsze, tragiczne wieści z Gdańska wstrząsnęły nami......

Orkiestro, my gramy z tobą DO KOŃCA ŚWIATA I O JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ!!!

14.01.2019

         
   Jasełka nadchodzą!

CHWAŁOWICKA BONANZA
20 stycznia, godz. 16:30

Drodzy Mieszkańcy, jak co roku, zapraszamy na nasze multimedialne jasełka! Tym razem zagubi się Święty Józef... a rozwiązanie tuż tuż.

Przybądźcie koniecznie zobaczyć jak to się wszystko potoczy i czy Maryja urodzi w Betlejem. Zapraszamy!

     08.01.2019


Zimnar w Chwałowicach!

W niedzielę 6. stycznia, o godz. 11:00 na chwałowickiej ''Pętli zabieganych'' odbył się 1-wszy etap Zimowego Maratonu na Raty 2019.

W tym roku Klub Biegacza Harcownik zdecydował się rozpocząć corocznego Zimnar-a etapem w Chwałowicach, co bardzo nas ucieszyło :) Pogoda nie rozpieszczała ale Zimnar to nie zabawa dla kanapowców :) Na starcie, mimo błota i lekkich opadów, stanęło ponad 380 biegaczy i ponad 50 kijkarzy. Atmosfera była wspaniała :)

Nowe rekordy trasy nie padły, acz rywalizacja była bardzo zacięta. W kategorii mężczyzn bieg wygrał Dariusz Wróbel, wśród pań triumfowała Ewa Zendwalewicz. Najszybsi z kijkami byli Sebastian Klimsiak oraz Ewa Wild. Gratulujemy!

Dziękujemy także kibicom zgromadzonym wzdłuż trasy.

Oficjalne wyniki i wszelkie aktualności dot. Zimnara:
   http://kbharcownik.pl/zimnar/
Galeria zdjęć:
  Kreator Wspomnień
  Olawa24.pl

08.01.2019


             Zebranie Wiejskie
   16 stycznia, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania w świetlicy, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania m.in:
• sprawozdanie finansowe z wykorzystania środków w ramach funduszu sołeckiego na rok 2018,
• sprawozdanie z prac w zakresie utrzymania urządzeń melioracyjnych w 2018 r.
• sprawy bieżące sołectwa.

     02.01.2019


                Wcześniejsze informacje (2018)

   Klik numer: