Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(III kw.) oraz składkę spółek wodnych w świetlicy przy sklepie :

       -       we środę (14.09) - 19:00-20:00
       -       w czwartek (15.09) - 19:00-20:00

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     09.09.2022


TEQBALL - otwarcie i biesiada
3 września 2022


Zapraszamy serdecznie mieszkańców Chwałowic na oficjalne otwarcie naszego stołu do TEQBALL-a. A szerzej, ''Skwerku Kieszonkowego'' przy zbiorniku przeciwpowodziowym na ul. Szkolnej.

W sobotę 3 września o godz. 17:00 wraz z zaproszonymi gośćmi przetniemy wstęgę i... będzie można cieszyć się z naszej nowej infrastruktury!

Pomysł na zagospodarowanie terenu wokół odnowionego niedawno zbiornika p.pow. zrodził się już dawno. Chcemy by to miejsce tętniło życiem i zachęcało do aktywnego relaksu. Złożyliśmy więc projekt do Funduszu Toyoty, mając już świetne doświadczenia ze współpracy przy tworzeniu naszego pieca chlebowego. Udało się i tym razem - nasz projekt zyskał aprobatę sponsora, miał też bardzo dobry wynik w głosowaniu internetowym. W efekcie... MAMY TO!

Stół do Teqball-a oraz długie ławy i skrzynie z roślinami - to wszystko mieszkańcy właśnie instalują w centrum naszej wsi. A w sobotę 3 września nastąpi oficjalne otwarcie, połączone z częścią integracyjną przy piecu - pełnym wędzonych i grillowanych mięs, pachnących, gorących wypieków.

Już na etapie przygotowań liczymy na Państwa: Kto może, zapraszamy w sobotę tydzień wcześniej na 12:00 by pomóc przy pracach montażowych. A przy i po otwarciu... BĄDŹCIE PAŃSTWO Z NAMI!!!

     22.08.2022


Maraton w Chwałowicach
21 sierpnia 2022


Szykujemy pierwszą edycję - oby cyklicznej :) - nowej imprezy biegowej w Chwałowicach!

Nie jest to z założenia impreza masowa, luźno podchodzimy do elementu rywalizacji czy nagród za miejsca na podium. Liczymy na sympatyczną, koleżeńską atmosferę i... kręcenie kilometrów w fajnym, crossowym, leśno-wiejskim klimacie :)

Więcej informacji już wkrótce. Tymczasem... zapraszamy do zapisów!

12.07.2022


Dożynki Gminne 2022
ODWOŁANE


Informujemy, że z przyczyn organizacyjnych tegoroczna impreza została odwołana.

Informacje, szczegóły? Zapraszamy na Zebranie Wiejskie 13.07 o godz. 19:00 do świetlicy wiejskiej przy sklepie.

09.07.2022


Kolej Dużych Prędkości w Chwałowicach?

Projekt CPK budowy linii szybkiej kolei przez naszą gminę (w tym nieszczęsnego wariantu W52 przechodzącego przez naszą wieś) dochodzi do bardzo newralgicznego momentu:

Teraz w lipcu spółka ogłosi jeden, ostateczny, tzw. WARIANT INWESTORSKI skazując ludzi na jego trasie na zniszczenia, wyburzenia, wysiedlenia...

W oczekiwaniu na wariant nie przestajemy walczyć.

Bardzo prosimy Państwa o jeszcze jeden głos poparcia, o podpisanie PETYCJI, która na koniec podsumowuje nasze obawy co do strat dla człowieka, strat dla przyrody, jeśli zostanie wybrany wariant W52:

             <<< PETYCJA >>>

Dziękujemy! Trzymamy wszyscy kciuki by sprawy potoczyły się po naszej myśli!

01.07.2022


Zebranie Wiejskie 13 lipca, godz. 19:00


Sołtys oraz Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy wiejskiej w Chwałowicach (przy sklepie).

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad Zebrania Wiejskiego tematy:

    • Dożynki i związane z nimi przesunięcia w Funduszu Sołeckim 2022.
    • Uchwała / wniosek w sprawie KDP.

     30.06.2022


20 sierpnia - DOŻYNKI
w Chwałowicach


W tym roku może wreszcie się uda! Po covidach, ograniczeniach, może wreszcie uda nam się zostać gospodarzami Gminnych Dożynek 2022!

Ruszają przygotowania do imprezy. W tym roku odbędzie się ona w sobotę a nie jak kiedyś w niedzielę. Miejsce akcji to tereny zielone za naszym Schroniskiem Szkolnym.

Planów na razie nie zdradzamy, ale będzie dużo tradycji, troszkę nowego, dobry zespół grający dla nas wieczorem.

Wszystkich mieszkańców chcących włączyć się w prace przygotowawcze zapraszamy do kontaktu z sołtysem (tel. 691 062 926).

20.06.2022


Dom Seniora w Chwałowicach


Od marca działa w Chwałowicach długo wyczekiwany Dom Seniora. Pod adresem ul. Główna 78A, pod samym lasem, ruszyła placówka przystosowana dla ponad 30 starszych osób.

Witamy w naszej wsi tę inicjatywę, witamy nowych mieszkańców!

W sobotę 28 maja w Domu Seniora zorganizowano dla pensjonariuszy i ich rodzin Dzień Matki. Zaśpiewał zespół ludowy ''Ratowiczanki'', był także koncert na dwa akordeony i miłe dla ucha klasyki. Były ciasta, truskawki, długie rozmowy, czyli to, co seniorzy lubią najbardziej.

Wszelkie informacje na temat działania Domu Seniora dostępne są na stronie https://domseniorachwalowice.pl

29.05.2022


Deklaracja do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Już bardzo niewiele czasu pozostało by wypełnić obowiązkową deklarację CEEB.

Deklarację można złożyć drogą elektroniczną na stronie: ceeb.gov.pl lub w wersji papierowej, na formularzu dostępnym w Urzędzie Miasta i Gminy J-L.

Wszelkie informacje i pomoce: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

Jak wynika ze statystyk GUNB, na tą chwilę w gminie Jelcz-Laskowice deklarację złożyło zaledwie 29% właścicieli budynków, to bardzo mało! Za niezłożenie deklaracji w terminie (do końca czerwca) urząd przewiduje wysokie kary finansowe.

     27.05.2022


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(II kw.) oraz składkę spółek wodnych w świetlicy przy sklepie :

       -       we czwartek (12.05) - 19:00-20:00
       -       w poniedziałek (16.05) - 19:00-20:00

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     09.05.2022


Patrzmy pod nogi

Wiosna wreszcie ruszyła z kopyta, po zimnym prawie całym kwietniu zrobiło się ciepło i przyroda wybuchła. Bądźmy jednak ostrożni, tam gdzie słońce wygrzewa kamienie, odkrytą ziemię, jakiś gruz, tam gdzie jest cisza i spokój, możemy natknąć się na żmije .

To zdjęcie z Chwałowic, ale bez paniki. Żmija nie zaatakuje sama z siebie, powinna sama dla własnego spokoju zejść nam z drogi. Jedynie przypadkowe podejście, nawet nadepnięcie, może skończyć się ukąszeniem w ramach ''samoobrony''. Przy czym mitem jest, że jad żmiji zabija - podanie na czas surowicy może nie jest przyjemne ale rozwiązuje problem. Patrzmy więc po prostu pod nogi.
Ten z kolei kolega wąż to popularny zaskroniec. Także nasz, chwałowicki. Pożyteczne i zupełnie niegroźne zwierzątko z żółtymi plamami koło ''uszu''.

Pokazać nam się może także bezszelestny padalec czyli błyszcząca beznoga jaszczurka. Inne gatunki są znacznie rzadsze, ale zachęcamy do ich poznania na tablicy obok.

Taka tablica, swoją drogą, stanie niedługo w Chwałowicach przy lesie.

04.05.2022


Kochani! Wypełniamy ANKIETY CPK, wszyscy, na po-tę-gę!
Instrukcja i link do ankiety tutaj: NIE52.PL
Dziękujemy!


Fundusz Toyoty
TEQBALL - mamy to!


Po dwutygodniowej rundzie głosowań przedstawiciele Toyoty ogłosili wyniki. Dzięki Państwa wsparciu udało się wygrać - kolejna fajna inwestycja pojawi się w Chwałowicach!

Nasze Stowarzyszenie już drugi raz bierze udział w konkursie grantowym Funduszu Toyoty ''Dobre pomysły zmieniają nasz świat''. W ubiegłym roku dzięki Toyocie postawiliśmy atrakcyjny kompleks z piecem chlebowym. W tym roku Chwałowice postawiły na młodzież. Do konkursu wystawiony został projekt ''CHWAŁOWICKI SKWEREK KIESZONKOWY - GRAMY W TEQBALL!''. Teqball to nowoczesny, bardzo szybko rozwijający się sport na świecie. Duszą tej gry jest specjalny, długo projektowany stół. Jego struktura i forma pozwala na świetną zabawę z piłką nożną, ale dostosowany jest również do takich dyscyplin jak Qatch, Teqvolley, Teqpong, Teqtennis.


Nowa mała architektura stanie na skwerku koło zbiornika przeciwpowodziowego. Realizacja inwestycji jeszcze w tym roku. Będziemy zapewne potrzebowali Państwa pomocy - rąk do pracy, gdyż pewne prace przygotowawcze musimy wykonać społecznie sami - taka jest idea współpracy z organizatorem konkursu. Informacje zapewne wkrótce tu na stronie.

Dziękujemy za głosy! Do zobaczenia przy... TEQBALL!

29.04.2022


Kolej Dużych Prędkości w Chwałowicach?

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w spotkaniu z przedstawicielami CPK, które odbyło się 26-04-2022.

Było nas widać, było nas słychać, bo NIE ZGADZAMY SIĘ na zniszczenie naszej małej ojczyzny!

Nie było to łatwe spotkanie. Goście z CPK chyba naprawdę wierzą, że robią - także dla nas - coś wielkiego i wspaniałego. Dlatego argumenty o naszym spokojnym życiu, otoczeniu lasów, ciszy, jakby nie docierały.

W spotkaniu więc iskrzyło, momentami nie było przyjemnie, wrzało. Mieliśmy jednak Państwa na trybunach, to była w tym spotkaniu nasza prawdziwa siła.

Wariant 52 pozostaje niestety nadal w grze. Przerażająca jest nowa wiedza: wszystkie nasypy KDP w naszej gminie będą miały 10-12 metrów wysokości. Prosimy to sobie wyobrazić - pociągi będą jechały na wysokości 3-go piętra w bloku!

Nagranie całego spotkania: OLAWA24.PL

Każdy mieszkaniec, duży i mały, musi wypełnić ANKIETĘ CPK. Zapraszamy w tym celu na nie52.pl
Ankieta działa do 9 maja.

27.04.2022


Ukraińska Pascha u nas w ośrodku

W niedzielę 24 kwietnia było nam niezwykle miło uczestniczyć w śniadaniu wielkanocnym u naszych ukraińskich Gości.

Zaczęliśmy od modlitwy ''Ojcze nasz'' w obu językach, składaliśmy sobie życzenia pokoju, powrotu do normalności, dużo sił i zdrowia - także dla tych, którzy pozostali i walczą o wolną Ukrainę.

Tradycje ukraińskiego wielkanocnego stołu różnią się od naszych, ale jest i sporo podobieństw. Bo w końcu któż z nas nie ma przodków gdzieś tam, na Wschodzie...

W tradycyjnej walce na zbijanie pisanek 1-0 dla Ukrainy :) Ciekawe jak potoczą się losy do Wielkanocy za rok... Christos waskries!

26.04.2022


Wiosenne sprzątanie Chwałowic


Dużo się dzieje w ostatnich tygodniach w naszej wsi. Bo i zmagania z Wariantem 44 (teraz 52) KDP, i nasze zaangażowanie w ośrodek pomocy dla uchodźców z Ukrainy działający w Schronisku Szkolnym... Niemniej mimo to staramy się funkcjonować normalnie i realizować wcześniej zaplanowane akcje.

W sobotę 23 kwietnia dołączając do gminnego ''Dnia Ziemi'' przeprowadziliśmy więc coroczne, wiosenne sprzątanie Chwałowic.

Gmina za największą ilość zebranych śmieci nagradzała sołectwa całkiem ciekawymi nagrodami. My jednak sprzątamy już od 2013 roku, wiosną i jesienią, dlatego ilości już NA SZCZĘŚCIE nie te :) Wygrał więc kto inny.

Po sprzątaniu, od godz. 17:00 zaprosiliśmy na tradycyjne już OGNISKO na terenach zielonych przy CHKK. Dołączyli do nas nasi goście z Ukrainy, wieczór był bardzo przyjemny: poznajemy się lepiej i integrujemy.

Dziękujemy za zaangażowanie!

25.04.2022


CPK precyzuje: nasypy do 12m wysokości!!!

Zapraszamy 26 kwietnia (wtorek) na godzinę 19:00 do hali CSIR (J-L).
Odbędzie się tam spotkanie z przedstawicielami CPK (konsultacje społeczne).

MUSIMY TAM BYĆ! Wyraźmy tłumnie i głośno, jako świadomi mieszkańcy, że BRAK JEST NASZEJ ZGODY NA TAKIE TRAKTOWANIE!

Kochani. Proszę Was - niech każdy z Was odpowie sobie na pytanie czy chce by przez Chwałowice szła linia kolei dużej prędkosci. Czy zaakceptujemy bezpowrotnie zmieniony krajobraz, brak wejscia do lasu, widok na 12m nasyp, hałas, setki cieżarówek z ciężkim kruszywem, zniszczoną drogę i nieustanny dźwięk pił spalinowych tnących nasz las???

Chyba wszyscy rozumiemy, że ta kolej to żadna dla nas korzyść, że my tutaj wszyscy tylko stracimy. To jest nasze miejsce na ziemi, nie bądźmy obojętni. Nie mówmy, że ta inwestycja sie nie odbedzie, nie mamy tej pewności, nie mówmy, że nie mamy na nic wpływu, nie poddamy się przecież bez walki.

Znajdźcie czas we wtorek o 19.00 na KONSULTACJE SPOŁECZNE z CPK. To nasze być albo nie być. Albo im pokażemy nasz sprzeciw, a jest to możliwe tylko jak bedzie tłum, albo przyjdzie garstka osób a wtedy rzeczywiście zrobią co chcą, a my zostaniemy z poczuciem, że nie zrobiliśmy wszystkiego żeby ratować Chwałowice. Pójdźmy na te konsultacje - to minimum co każdy z nas powinien zrobić. Nie raz pokazywaliśmy, że jest w nas w Chwałowicach siła. No teraz jest nam ta siła potrzebna jak nigdy wcześniej. Tylko razem możemy to zatrzymać.

Bądźmy wszyscy w CSiR we wtorek o 19:00.

22.04.2022


Remont nawierzchni na drodze do Chwałowic

Ruszyły prace drogowe - powiat (przy dofinansowaniu z naszej gminy) wymienia dywanik asfaltowy na odcinku drogi od Jelcza-Laskowic do Chwałowic.

Koszt całej inwestycji to 1 008 219 zł.

O inwestycję tę zabiegaliśmy od 4 lat składając wnioski do budżetu powiatu. Bardzo nas cieszy, że ostatecznie kolejny nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Prosimy o ostrożność, asfalt jest obecnie frezowany, dostosujmy prędkość do stanu remontowanej drogi. Prace potrwają do końca kwietnia.

Plan sytuacyjny robót: PLAN

21.04.2022


Wiosenne sprzątanie Chwałowic


Mimo niecodziennej sytuacji wkoło nas, wojny, uchodźców, staramy się funkcjonować normalnie i realizować wcześniej zaplanowane akcje.

Zachęcamy więc Państwa do wspólnego posprzątania naszych okolic po zimie. W sobotę 23 kwietnia przygotujemy jak zawsze na przystankach worki i rękawice. Jest to działanie przełożone z 2 kwietnia (lał wtedy deszcz).

Zebrane odpady (w miarę możliwości posortowane) prosimy pozostawiać przy głównych, asfaltowych drogach.

Po sprzątaniu, od godz. 17:00 zapraszamy na tradycyjne już OGNISKO na terenach zielonych przy CHKK. Przygotujemy kiełbaski i dodatki.

Zarówno w sprzątaniu jak i w ognisku wezmą zapewne udział nasi goście - uchodźci z Ukrainy. Będzie okazja do poznania się nawzajem i zintegrowania.

Zapraszamy!!!

21.04.2022


Najeżone Chwałowice

W kwietniu zrealizowaliśmy w naszej wsi ciekawy projekt ekologiczny dotyczący jeży - tych bardzo sympatycznych zwierzątek, które pod koniec marca budzą się i wychodzą ze swoich norek w poszukiwaniu jedzenia. Wiele z nich niestety ginie na drodze... A my chcemy by w Chwałowicach były bezpieczne. Uznaliśmy, że może gdy poznamy ich zwyczaje to będziemy na nie bardziej wrażliwi.

1. W nieco trudniejszych niż zwykle warunkach, w naszej świetlicy (a nie w wygodnym CHKK) odbył się więc warsztat przyrodniczy pt. ''Pan Jeż - co o nim wiesz?''. Poprowadziła go dr Magdalena Moska. Dowiedzieliśmy się sporo o tych kolczastych maluchach, ich budowie, zwyczajach, ciekawostkach z ich życia, jak je chronić i jak im pomagać. No... może nie przeszkadzać :)

2. Dla młodych miłośników przyrody uruchomiliśmy Konkurs na plakat ''JEŻdżę bezpiecznie - uważam na JEŻE''. Wpłynęły piękne prace, zarówno od naszych mieszkańców jak i od dzieciaków z Ukrainy zamieszkujących CHKK. Plakaty wywiesiliśmy wzdłuż chwałowickich dróg, co przez kilka dni cieszyło się dużym zainteresowaniem spacerujących rodzin. Potem wprawdzie zmył nam prace deszcz, ale fajne wrażenia pozostały.

We wsi, jako dopełnienie projektu, pojawiły się jeszcze jeże namalowane na asfalcie i specjalne znaki drogowe ostrzegające, że teraz mogą tu chodzić te bezbronne zwierzaki. My zaś spotkaliśmy się na wernisażu prac połączonym z rozdaniem nagród - domków dla jeży. Było ognisko integracyjne i rozmowy do późnego wieczora... aż włos się JEŻY ;-)

Dziękujemy za wspólną zabawę!

18.04.2022


Wesołych Świąt!

Wszystkiego co najlepsze na Świeta Wielkiej Nocy, wiosennych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery, miłych spotkań z Najbliższymi oraz smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku

                życzy Zarząd Stowarzyszenia
              wraz z Sołtysem i Radą Sołecką.

15.04.2022


Fundusz Toyoty
- głosowanie na nasz projekt


Kochane Chwałowice, mamy sporo na głowie, wariant 44 (teraz 52) KDP, pandemia, pomoc Ukrainie, ale mimo wszystko próbujemy robić swoje tak jak to było w normalniejszych latach.

Nasze Stowarzyszenie już drugi raz bierze udział w konkursie grantowym Funduszu Toyoty ''Dobre pomysły zmieniają nasz świat''. W ubiegłym roku dzięki Toyocie postawiliśmy atrakcyjny kompleks z piecem chlebowym. W tym roku Chwałowice postawiły na młodzież. Do konkursu wystawiony został projekt ''CHWAŁOWICKI SKWEREK KIESZONKOWY - GRAMY W TEQBALL!''. Teqball to nowoczesny, bardzo szybko rozwijający się sport na świecie. Duszą tej gry jest specjalny, długo projektowany stół. Jego struktura i forma pozwala na świetną zabawę z piłką nożną, ale dostosowany jest również do takich dyscyplin jak Qatch, Teqvolley, Teqpong, Teqtennis.

Nasz projekt promyślnie przeszedł pierwszy etap konkursu. Teraz czas na głosowanie społeczności. Głosowanie trwa od 11.04 do 24.04 poprzez link:

https://fundusztoyoty.pl/glosowanie

Chcecie zagrać w Teqball? Prosimy pomożcie nam wygrać ten konkurs. Dzięki projektowi nasz pusty smutny skwerek nabierze życia, a młodzież zyska dodakową atrakcje we wsi. Dziękujemy za każdy głos!

11.04.2022


Znamy już przebieg WARIANTU 52 KDP. Niestety jest on NIEKORZYSTNY tak jak przewidywaliśmy. Niczym nie różni się od 44.

Dlatego konieczne jest wypełnienie nowej, aktualnej ankiety CPK!
Wejdź w tym celu na NIE52.PL

Spotykamy się: KONSULTACJE SPOŁECZNE CPK: 26.04 (wtorek), 19:00, CSiR J-L!

     07.04.2022Dwie nowe nazwy ulic
w Chwałowicach

Na dwóch ostatnich sesjach Rady Miasta i Gminy głosowane były m.in. uchwały dotyczące nadania nazw ulicom w naszej wiosce.

I tak boczna droga od Wrzosowej zyskała nazwę ''ul. Lawendowa'' a dojazd ze Szkolnej do boisk za schroniskiem to od teraz ''ul. Sportowa''.

Klikając obok w miniaturki można powiększyć mapy i zobaczyć lokalizację nowych ulic.

05.04.2022


Gra w ''KDP'' czyli
wariant już nie 44 ale 52 :(


Spółka CPK nie ustaje w staraniach by utrudnić nam nasze chwałowickie życie. Właśnie ogłoszono niedobre dla nas wieści.

Kilka dni temu dostaliśmy z CPK wiadomość: ''na stronie projektu wkrótce opublikowane zostaną mapy 3 hybrydowych wariantów linii KDP (W51, W52, W53) stanowiących połączenie poprzednich wariantów W41, W42, W43, W44. Zostały one opracowane jako efekt przeprowadzonych konsultacji, analiz i prac projektowych.''.

Zważywszy, że mamy potwierdzenie przesłania do CPK ponad 2700 ankiet negatywnie oceniających wariant 44, byliśmy dobrej myśli. Ale radość była przedwczesna. Wszystko wskazuje na to (bo dokładnych map oczywiście CPK nie publikuje...), że obecny wariant 52 to nic innego jak wcześniejszy 44.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ktoś jakby mocno gra nam na nosie. W jakiż to sposób jest to efekt przeprowadzonych konsultacji, skoro 2700 mieszkańców wypowiedziało się, że NIE CHCE TEGO WARIANTU?! Wyburzenia domów w Piekarach, Jelczu i Chwałowicach, likwidacja ośrodka nad stawem, zamieranie Łachy Jelcz, nasypy, ekrany, hałas, WSZYSTKO ZOSTAJE. Równocześnie proszeni jesteśmy o wypełnianie kolejnych ankiet, od nowa, tym razem w sprawie wariantu 52.
Czy dotychczasowe ankiety, wysiłek 2700 osób, to mało? Dziękujemy ci, CPK!

Zapraszamy 26 kwietnia (wtorek) na godzinę 19:00 do hali CSIR (J-L).
Odbędzie się tam spotkanie z przedstawicielami CPK (konsultacje społeczne).

Wyraźmy tłumnie i głośno, jako świadomi mieszkańcy, że BRAK JEST NASZEJ ZGODY NA TAKIE TRAKTOWANIE!

02.04.2022


Nasi goście z Ukrainy

Minął już miesiąc, od kiedy w Schronisku Szkolnym gościmy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Grupa okrzepła, zintegrowała się, podzieliła między sobą zadania i całkiem dobrze funkcjonuje w naszym budynku. Goście wyraźnie lubią to miejsce, pewnie też dzięki naszym mieszkańcom, którzy codziennie są na miejscu i pomagają.

Dziś głównie chodzi o pomoc organizacyjną. Ukraińcy są na etapie uzyskiwania peseli, szukania pracy, dzieci na etapie rozpoczynania nauki w naszych szkołach. Wymaga to wsparcia, pomocy przy wypełnianiu papierów, czasem zawiezienia do urzędu, do CSiR.

Po miesiącu odnotowujemy niestety pewne braki jeśli chodzi np. o żywność. Także choćby artykuły papiernicze dla maluchów ruszających do szkoły. Ukraińcy sami starają się gospodarować, są aktywni i chętni, ale póki nie pracują na normalnych warunkach, różnie z tym bywa.

Bardzo prosimy więc o wsparcie, symboliczną złotówkę zasilającą zbiórkę: https://zrzutka.pl/4ymyd8. Z tych środków staramy się od razu uzupełniać to, czego zaczyna brakować.

Panie z Ukrainy są bardzo chętne do pracy - w domu, w ogrodzie. Może warto teraz na wiosnę dać im szansę i pomóc zarobić. Świetnie gotują - kto nie zna ich pielemieni czy borszczu - niech żałuje! Zainteresowanych ''pracodawców'' prosimy o kontakt na stowarzyszenie@chwalowice.org.

  
  

29.03.2022


Najeżone Chwałowice

Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią przystępujemy do realizacji projektu o jeżach - tych bardzo sympatycznych zwierzątkach. Pod koniec marca jeże budzą się i wychodzą ze swoich norek w poszukiwaniu jedzenia. Przyjrzyjmy się tym naszym braciom mniejszym. Wiele z nich niestety ginie na drodze.. A my chcemy by w Chwałowicach były bezpieczne. Może gdy poznamy ich zwyczaje to będziemy na nie bardziej wrażliwi.

1. Proponujemy więc warsztat przyrodniczy pt. ''Pan Jeż - co o nim wiesz?''. Zapraszamy wszystkich Państwa (dużych i małych) do chwałowickiej świetlicy przy sklepie dnia 9 kwietnia na godz. 16:00. Porozmawiamy o tych maluchach, ciekawostkach z ich życia, jak je chronić i jak im pomagać. No... może nie przeszkadzać :)

2. Dla młodych miłośników przyrody uruchamiamy Konkurs na plakat ''JEŻdżę bezpiecznie - uważam na JEŻE''. Regulamin konkursu:
Konkurs na plakat zwiększający świadomość kierowców, na temat zagrożenia jakie stanowią dla zwierząt na drodze. Konkurs jest dla dzieci do lat 14. Do wykonania plakatu może być użyta dowolna technika, musi mieć jednak wymiar minimum A3. Na plakacie musi się znajdować:
      - rysunek jeża,
      - hasło przewodnie ze słowem JEŻ.

Wszystkie plakaty zostaną wystawione na ul. Głównej. Zwycięzcy konkursu na pewno będą zadowoleni - przewidujemy jeżowe nagrody!
Prace konkursowe prosimy dostarczać do Chwałowickiego Klubu Książki do 08.04.22 - stoi tam karton z napisem KONKURS.

3. Proszę obserwować nasze pobocza - szykujemy montaż znaków ostrzegawczych UWAGA JEŻE.

Bądźcie Państwo z nami!

18.03.2022


Drodzy Państwo, ze względu na bardzo niesprzyjającą pogodę SPRZĄTANIE (i ognisko) przekładamy.
Nowy planowany termin: 23 kwietnia. Zapraszamy!


Wiosenne sprzątanie Chwałowic


Mimo niecodziennej sytuacji wkoło nas, wojny, uchodźców, staramy się funkcjonować normalnie i realizować wcześniej zaplanowane akcje.

Zachęcamy więc Państwa do wspólnego posprzątania naszych okolic po zimie. W sobotę 2 kwietnia przygotujemy jak zawsze na przystankach worki i rękawice.

Zebrane odpady (w miarę możliwości posortowane) prosimy pozostawiać przy głównych, asfaltowych drogach.

Po sprzątaniu, od godz. 17:00 zapraszamy na tradycyjne już OGNISKO na terenach zielonych przy CHKK. Przygotujemy kiełbaski i dodatki.

Zarówno w sprzątaniu jak i w ognisku wezmą zapewne udział nasi goście - uchodźci z Ukrainy. Będzie okazja do poznania się nawzajem i zintegrowania.

Zapraszamy!!!

18.03.2022


Odpady wielkogabarytowe
Elektroodpady

30.03 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji w Chwałowicach. Bez opon, elektroodpadów, ogólnie materiałów budowlanych: zdemontowanych, okien itp.

01.04 - Odbiór eletroodpadów Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zapraszamy do skorzystania.


     13.03.2022


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(I kw.) oraz składkę spółek wodnych w świetlicy przy sklepie :

       -       w sobotę (12.03) - 19:00-20:00
       -       w poniedziałek (14.03) - 19:00-20:00
       -       w wtorek (15.03) - 18:00-19:00

Jeśli do kogoś nie dotarł jeszcze nakaz płatniczy z wymiarem podatku (wysyłany przez Pocztę Polską listem poleconym), sołtys dysponuje listą i kwotami, do sprawdzenia na miejscu w świetlicy.

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     10.03.2022


8 marca - Święto Kobiet!

Drogie Chwałowiczanki!

Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, radości,
i pociechy z nas, facetów, Chwałowiczan! :)

                 Panowie z Chwałowic.

08.03.2022Goście z Ukrainy dotarli do Chwałowic

Od pięciu dni są już na miejscu - matki z dziećmi, żony walczących mężczyzn.

Pierwsze, bardzo zmęczone trudami podróży osoby dotarły do nas w niedzielę. Były łzy, trzęsące się dłonie i niepewność w przestraszonych oczach. Dziś już na twarzach gości uśmiech, to najważniejsze. To w dużej mierze Państwa, naszych mieszkańców, zasługa.

Aktualnie mieszka u nas 40 osób. Jest pewna rotacja, bo ktoś jeszcze chce jechać dalej, do Czech, do Belgii, do Poznania. Na miejsce tych osób od razu kierowane są następne. Mieszkańcy po tych kilku dniach są zżyci ze sobą i z nami - opiekunami. Rozmawiamy mieszanką polskiego i ukraińskiego, rozwiązujemy doraźne problemy, pomagamy.

Budynek CHKK ożył, tętni życiem całą dobę, błyszczy. Nowoczesny sprzęt podarowany na potrzeby uchodźców, pościele, ubrania, to wszystko pozwala naszym gościom poczuć się komfortowo i zapomnieć na chwilę o toczącej się u nich wojnie.

Przed nami zapewne tygodnie, miesiące (?) prowadzenia chwałowickiego ośrodka dla uchodźców. Jest energia, jest zapał, działamy na maksa. Bardzo prosimy o dalsze wsparcie i pomoc. Wiemy, że możemy na Państwa liczyć.

03.03.2022


Uchodźcy zamieszkają w Chwałowicach

Sobota upłynęła nam na przygotowaniach do przyjęcia w Schronisku Szkolnym tych, którzy w obliczu wojny ewakuują się z Ukrainy. Schronisko idealnie się do tego nadaje i wspólnie z władzami gminy uznaliśmy, że gdzie jak nie tu zorganizować noclegi dla potrzebujących.

Od rana dziesiątki mieszkańców pracowały, pomagali nam sąsiedzi, mieszkający w okolicy obywatele Ukrainy, strażacy, zajeżdżały samochody z darami. Przygotowaliśmy 35-40 miejsc noclegowych, przytulne, ciepłe pokoje, zapasy wszelkich potrzebnych produktów, odzieży i żywności. Zagwarantowana jest opieka medyczna, dostęp do internetu (do kontaktu z bliskimi) - wydaje się nam, że pomyśleliśmy o wszystkim.

Goście, zapewne głównie kobiety i dzieci, zawitają u nas już jutro. Czekamy w gotowości.

Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych!

26.02.2022


Zebranie Wiejskie i Zebranie Stowarzyszenia
1 marca, godz. 19:00

EDIT: Ze względu na przekszałcenie CHKK w miejsce pobytu uchodźców z Ukrainy, zebranie wiejskie odbędzie się w świetlicy przy sklepie.

Sołtys, Rada Sołecka oraz Zarząd Stowarzyszenia zapraszają mieszkańców na zebranie do CHKK (Schronisko Szkolne) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad Zebrania Wiejskiego temat główny:
    • Wymagane przesunięcia w Funduszu Sołeckim 2022.

Zebranie Stowarzyszenia ma charakter sprawozdawczy, ustalane też będą plany działania na rok 2022.

Uwaga! W CHKK obowiązują maseczki na twarzy, dezynfekcja rąk oraz odległości między zebranymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

     19.02.2022


Najeżone Chwałowice

Pod koniec marca obudzą się jeże i wyjdą ze swoich norek w poszukiwaniu jedzenia. Chcemy zwrócić Państwa uwagę na te sympatyczne zwierzątka, wiele z nich niestety ginie na drodze, chcemy by w Chwałowicach były bezpieczne - może jak poznamy ich zwyczaje to będziemy na nie bardziej wrażliwi.

Szykujemy dla mieszkańców Chwałowic następujący program jeżowy:

1. Warsztat przyrodniczy pt. ''Pan Jeż - co o nim wiesz''?

2. Plakatowa akcja - Konkurs na plakat - JEŻdżę bezpiecznie - uważam na JEŻE - Regulamin konkursu:
Konkurs na plakat zwiększający świadomość kierowców, na temat zagrożenia jakie stanowią dla zwierząt na drodze. Konkurs jest dla dzieci do lat 14. Do wykonania plakatu może być użyta dowolna technika, musi mieć jednak wymiar minimum A3. Na plakacie musi się znajdować:
      - rysunek jeża,
      - hasło przewodnie ze słowem JEŻ.
Wszystkie plakaty zostaną wystawione na ul. Głównej. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni drogą głosowania. Przewidujemy nagrody.

3. Montaż znaków ostrzegawczych UWAGA JEŻE.

4. Warsztat budowania domków dla jeży.

Wkrótce podamy daty. Bądźcie Państwo z nami!

10.02.2022


Wariant 44 KDP
- ruszają pomiary

Do gminy wpłynęło pismo od firmy Multiconsult wykonującej dla spółki CPK analizę techniczno-ekonomiczno-środowiskową wariantów KDP.

Firma Multiconsult prowadzi obecnie na wszystkich czterech wariantach trasy badania. W tym wzdłuż ''naszego'' wariantu 44. Możemy się spodziewać w Chwałowicach podwykonawców prowadzących prace geodezyjne i geologiczne. Szczegóły w piśmie:

Przypominamy:
• Organizujemy się jako Ruch społeczny przeciwko wariantowi 44 KDP. Akt założycielski do podpisania TUTAJ.
• Działania przeciwko wariantowi 44 KDP można także wesprzeć zasilając choćby minimalną kwotą naszą ZRZUTKĘ.PL TUTAJ.

08.02.2022


Oświetlenie boiska już działa


Odebrano prace realizowane pod koniec zeszłego roku w ramach naszego zwycięskiego projektu do Budżetu Obywatelskiego 2021. Gotowe są miejsca parkingowe przy boisku wielofunkcyjnym, asfaltowy dojazd oraz oświetlenie samego boiska na sześciu słupach.

Lampy zapala się przyciskiem ''na żądanie'', po czym świecą one przez 30 minut i gasną. Oświetlenie ma być nieaktywne w godzinach 22:00 - 6:00 by nie przeszkadzać mieszkańcom najbliższych posesji. Testujemy ten system i jesteśmy otwarci na sugestie by rozwiązanie było praktyczne ale też nie generowało za dużych kosztów.

Na horyzoncie wiosna - do zobaczenia na boisku!

PS. W styczniu na zebraniu wiejskim mieszkańcy zaaprobowali propozycję nadania dojazdowi do boiska nazwy ulicy ''Sportowa''. Wniosek w tej sprawie będzie złożony do Rady Miejskiej w J-L.

06.02.2022


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
2022

Jak co roku Chwałowice zagrały z Orkiestrą!

Tegoroczny, jubileuszowy finał imprezy zaplanowano na niedzielę 30 stycznia. Przyłączyliśmy się i my. Nasi niezawodni mieszkańcy przygotowali wspaniałe wypieki. Środki uzyskane z ich sprzedaży w CSiR JL tradycyjnie zasiliły puszki WOŚP.

     

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji! SIEMA!

01.02.2022


Wariant 44 KDP - walczymy!

Po intensywnym grudniu, w trakcie którego wielu naszych mieszkańców angażowało się w działania przeciwko zagrażającemu nam wariantowi 44 KDP, czas na dalsze kroki.

Nie możemy bowiem odpuścić, dopóki spółka CPK nie ogłosi ostatecznie rezygnacji z tego wariantu przebiegu torowiska, który zniszczy to, co w Chwałowicach zawsze ceniliśmy najbardziej. Ciszę, spokój, bliskość przyrody.

Po zakończeniu zbierania grudniowych ankiet CPK oraz podpisów pod naszą petycją postanowiliśmy iść dalej i powołać do życia RUCH SPOŁECZNY - podmiot prawny, którego istnienie umożliwi nam formalne występowanie w imieniu mieszkańców przeciwko wariantowi 44 KDP. Zachęcamy Państwa do przyłączenia się, tzn. podpisania Aktu Założycielskiego Ruchu: TUTAJ.

Działania przeciwko wariantowi 44 KDP można także wesprzeć zasilając choćby minimalną kwotą naszą ZRZUTKĘ.PL TUTAJ. Z zebranych środków finansujemy banery i ulotki, by było nas widać, by dotrzeć do mieszkańców, którzy jeszcze o zagrożeniu Koleją Dużych Prędkości nie wiedzą.

Przypomnijmy: Rządowy projekt CPK zakłada m.in. budowę szybkich linii kolejowych łączących duże miasta w nowym lotniskiem. Linia z Wrocławia nie jest jeszcze jednoznacznie zaplanowana, ale jeden ze ścisłych czterech wariantów (tzw. wariant 44) przechodzi przez chwałowickie osiedle Łaziszki, oznacza wysiedlania naszych sąsiadów, utratę wartości naszych nieruchomości, hałas pociągów jadących przez naszą wieś 350 km/h, nasypy kolejowe oddzielające nas od lasu, chaos i zniszczenia związane z samym procesem budowy tej kolei, i dziesiątki jeszcze niebezpieczeństw. Także dla miasta J-L i całej gminy to same wady i żadnych korzyści. Pociągi nie będą się w naszej gminie zatrzymywać, zniszczony za to zostanie teren przy Pierwszym Stawie Jelczańskim, przy rezerwacie Łacha Jelcz, przy ujęciach wody pitnej w Piekarach. Podzieli nas nasyp z nielicznymi wiaduktami czy przejściami dla zwierząt... Walczymy by do tego nie dopuścić. Liczymy na Państwa wsparcie!

24.01.2022


             Zebranie Wiejskie
27 stycznia, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do CHKK (Schronisko Szkolne) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania trzy tematy główne:
    • Sprawozdanie z działania sołectwa Chwałowice w 2021 r.,
    • Plany inwestycyjne, zadania do zrealizowania w bieżącym roku,
    • Sprawy bieżące sołectwa.

Uwaga! W CHKK obowiązują maseczki na twarzy, dezynfekcja rąk oraz odległości między zebranymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

     13.01.2022


Staramy się pomóc

W ostatnich dniach lokalne media obiegła informacja o starszym panu, mieszkańcu Chwałowic, który pozbawiony środków do życia wzywał pomocy zatrzymując przejeżdżający radiowóz Policji.

Sprawa nie jest prosta, nie wszystko w wyjaśnieniach samego pana, ale także Policji, jest jasne. Ważne teraz by panu pomóc. I to jako mieszkańcy od wtorku robimy: dostarczamy codziennie zakupy, drewno do ogrzewania pokoju, w którym mieszka. Pomogliśmy doprowadzić i włączyć prąd, by nasz sąsiad miał światło.

Równocześnie Policja próbuje nawiązać kontakt z rodziną a panie z MGOPS JL przyjeżdżają z ciepłymi obiadami. Zakładamy, że sprawa w którąś stronę zostanie wkrótce rozwiązana, a póki co pomagamy, na ile możemy.

13.01.2022


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
2022

Jak co roku Chwałowice grają z Orkiestrą!

Tegoroczny, jubileuszowy finał imprezy zaplanowano na niedzielę 30 stycznia. Przyłączamy się i my. Tego dnia możliwe będzie sprzedawanie naszych sołeckich wypieków na straganie przy CSiR JL. Wszystkie środki tradycyjnie zasilą puszki WOŚP.

Zachęcamy Państwa do wsparcia tej wspaniałej akcji. Każda blaszka ciasta to konkretne, niemałe pieniążki, które trafią na konto Orkiestry. Liczy się nasza pomoc, gdzieś na końcu sami korzystamy ze sprzętu medycznego kupowanego z zebranych środków. W sobotę 29 stycznia ciasta można przywozić do świetlicy przy sklepie. Prosimy wcześniej o telefon do sołtysa (691 062 926) by świetlica w danej chwili była otwarta.

Dziękujemy! SIEMA!

13.01.2022


ZIMNAR 2022 rozpoczął się w Chwałowicach!

Rok dla okolicznych biegaczy rozpoczął się od ZImowego Maratonu NA Raty i Chwałowic. Jak co roku krótko po Sylwestrze zaprasiliśmy sportowców i kibiców na naszą ''Pętlę zabieganych''.

To już XIV-ta edycja imprezy organizowanej przez Klub Biegacza Harcownik. Zawody wystartowały w Chwałowicach 9 stycznia o godz. 11:00. Było mroźno ale i świeciło piękne słońce. Na trasie furorę zrobiły konie, które na wysokości stadniny Volta przyłączały się w galopie do zawodników biegnących obok wybiegów.

Pierwszy na mecie zameldował się, podobnie jak rok temu, Gabriel Pankała (czas 00:25:35). Wśród pań zwyciężyła Ewa Zendwalewicz (00:32:29). Nordikom przewodzili Tomasz Maj (00:45:36) oraz Beata Jaruga (00:51:39). Wielkie gratulacje dla zwyciężców tego pierwszego etapu imprezy!

Wyniki biegaczy zapisujemy do naszej tabeli wszechczasów. Rekordy trasy z 2016 r. nie zostały pobite, choć było blisko:

DATA IMPREZA DYSTANS M - ZWYCIĘZCA M - CZAS K - ZWYCIĘŻCZYNI K - CZAS
09-01-2022 ZIMNAR 2022 (I etap) 7000 m Gabriel Pankała 00:25:35 Ewa Zendwalewicz 00:32:29
21-02-2021 ZIMNAR 2021 (I etap) 7000 m Gabriel Pankała 00:25:59 Anna Hnatiuk 00:32:49
05-01-2020 ZIMNAR 2020 (I etap) 7000 m Jan Wolański 00:25:38 Beata Podkowska 00:33:03
06-01-2019 ZIMNAR 2019 (I etap) 7000 m Dariusz Wróbel 00:26:22 Ewa Zendwalewicz 00:32:18
18-02-2018 ZIMNAR 2018 (VI etap) 7195 m* Bartosz Roskosz 00:24:53 Joanna Tomaszewska 00:31:26
12-02-2017 ZIMNAR 2017 (VI etap) 7195 m* Kamil Karbowiak 00:24:40 Katarzyna Biernacka 00:28:37
21-02-2016 ZIMNAR 2016 (VI etap) 7195 m* Bartosz Roskosz 00:25:23 Jolanta Miśtak 00:31:23
10-01-2016 ZIMNAR 2016 (I etap) 7000 m Bartosz Roskosz 00:24:49 Aleksandra Dziądziak 00:31:28
27-09-2015 IV BIEGI HARCOWNIKA 7000 m Bartosz Roskosz 00:25:17 Justyna Romanowska 00:31:46

* w latach 2016-18 trasa była wydłużona o 195 m (ostatni, dłuższy etap ZIMNAR-a).

Galeria zdjęć ZMIERZYMYCZAS.PL
Tomasz Pawlicki - fotografia sportowa
Galeria TUOLAWA.PL

Dziekujemy współorganizatorom a także zawodnikom i kibicom za wspaniałą, zimową imprezę!

10.01.2022


ZIMNAR 2022 zaczyna się w Chwałowicach!

Rok dla okolicznych biegaczy zaczyna się od ZImowego Maratonu NA Raty i Chwałowic. Jak co roku krótko po Sylwestrze zapraszamy na naszą ''Pętlę zabieganych''.

To już XIV-ta edycja imprezy organizowanej przez Klub Biegacza Harcownik. Sześć etapów po 7 km, bieganie w każdą niedzielę przez najbliższe tygodnie po urokliwych ścieżkach w okolicach J-L i Oławy - oto gratka dla wyczynowców ale i truchtaczy czy tych, którzy mają noworoczne postanowienia :) Dla biegaczy i miłośników nordic walking.

Start 9 stycznia o godz. 11:00. Zapraszamy serdecznie by się przyłączyć. Bardzo mile widziani także kibice na trasie!

Przydatne linki:
    *     Regulamin zawodów
    *     Zapisy
    *     Biuro zawodów: m.in. w CHKK w dniu biegu 9:00-10:30

03.01.2022

Harmonogram odbioru odpadów

Do pobrania także jako PDF (można drukować): tutaj

02.01.2022


                Wcześniejsze informacje (2021)

   Klik numer: