EkoChwałowice!

W latach 2020 i 2021 realizowaliśmy projekt ekologiczny ''EkoChwałowice''
w ramach darowizny otrzymanej od Fundacji PKO Banku Polskiego.

Nasz ekoProjekt zakładał wielotorowe oddziaływanie na lokalną społeczność w zakresie podwyższenia świadomości dotyczącej ochrony środowiska i toczył się przez cały rok:

1 - Sprzątanie Chwałowic - odbyło się w maju 2020, w listopadzie 2020 i w kwietniu 2021. Mieszkańcy podzieleni na grupy sprzątali ze śmieci, plastików i butelek Chwałowice wraz z okolicznym lasem. Zapewniliśmy worki i rękawice.

2 - Uszycie toreb ekologicznych z metką Chwałowic – ponad 100 szt. ekologicznych toreb uszyły nasze sąsiadki, mieszkanki Chwałowic, z pozyskanych próbek i skrawków tkanin. Zostały one rozdane mieszkańcom wsi podczas sprzatania Chwałowic jako atrakcyjna nagroda za udział w sprzątaniu. Torby mają stanowić zamiennik do foliówek zabieranych do sklepów.

3 - Warsztat przyrodniczy dotyczący lasu - zaprosilismy eksperta, panią dr Magdalenę Moskę, która 29.05.2021 przeprowadziła atrakcyjną prelekcję w terenie, na temat lasu, skierowaną zarówno do dorosłych jak i do dzieci, ukierunkowaną na życie okolicznych bobrów. W ramach warsztatu zakupiona i zamontowana została fotopułapka, dzięki której będziemy mogli oglądać zdjęcia i filmy z życia lasu na naszej stronie internetowej gdzie będą publikowane.

4 - Warsztat przyrodniczy dotyczący ważnej roli owadów w tym pszczół - Warsztat odbył się 18.09.2020 z udziałem eksperta przyrodnika p. Krzysztofa Koniecznego, który najpierw przygotował warsztaty wykonywania domków dla owadów, a potem wygłosił ciekawą prelekcję o roli owadów w ekosystemie. Powstało ponad 25 domków. Hotele dla owadów zostały powieszone w różnych cześciach Chwałowic.

5 - Warsztaty i pokaz ekologicznego palenia w piecu. - ten punkt projektu został za zgodą Fundacji zamieniony na akcję proekologiczną ''Jestem eko''. Polegała ona na tym, że przez cały miesiąc czerwiec 2021 mieszkańcy – dzieci, młodzież, także ludzie starsi, uczestniczyli w akcji fotograficznej - portret z misją. Każdy indywidualnie wymyślał motyw takiego portretu, ale warunkiem był motyw, czy przesłanie ekologiczne - według własnego pomysłu. Portrety wykonał nasz lokalny fotograf - mieszkaniec wsi, w naszym Chwałowickim Klubie Książki z użyciem zakupionego studia foto i teł. Wszystkie portrety zostały wystawione w formie plakatów pod naszą wiatą oraz na naszej stronie internetowej www.chwalowice.org.

                     

                      Zapraszamy do wspólnej pracy i warsztatów!ekoChwałowice
Sesja fotograficzna
z ekologicznym przesłaniem!


W ramach darowizny Banku PKO PB, jaką dostaliśmy na realizację programu ekoChwałowice, zapraszamy Państwa na akcję proekologiczną ''Mieszkam w Chwałowicach - Jestem eko''. Mieszkańcy – dzieci, młodzież, dorośli, biorą udział w sesji fotograficznej - portret z ekologicznym przesłaniem.

Celem akcji jest uwrażliwienie lokalnej społeczności na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. Projekt ma stanowić czytelne przesłanie dla innych, ukazując na fotografiach różne aspekty problemów ekologicznych - od zanieczyszczenia powietrza, gleby oraz wody, poprzez wszechobecne śmieci, jak również propagowanie potrzeby dbałości o zwierzęta, rośliny czy las. Dlatego zastanówcie się nad własnym przesłaniem, motywem, rekwizytem, mottem. Co chcielibyście pokazać i przekazać innym?

================


Portrety były wykonywane w Chwałowickim Klubie Książki, w naszym nowym profesjonalnym studio fotograficznym lub w chwałowickim plenerze, przez fotografa z Chwałowic - Piotra Fularę. Oto efekty:

                                                                          

22.06.2021Warsztaty przyrodnicze
''Z wizytą u państwa Bobrów''


W sobotę 29 maja, wraz z dużą grupą dzieciaków, młodzieży i dorosłych ruszyliśmy na wyprawę nad rzekę Graniczną, by przyjrzeć się jak radzą sobie nasze chwałowickie bobry. Na Granicznej można podziwiać kilka imponujących tam, można cicho podejść do bobrzych żeremii. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia tych ciekawych gryzoni, opowiedziała nam o tym dr Magda Moska.

Warsztaty odbyły się w ramach darowizny Fundacji PKO PB jaką otrzymaliśmy na realizację projektu EkoChwałowice. Zabiegamy o możliwość realizowania takich zadań, gdyż mieszkamy blisko lasu, blisko rzeki, mamy rzadki przywilej żyć z przyrodą na wyciągnięcie ręki. Ale czy dobrze tę najbliższą przyrodę znamy?Bobry to niezwykle pożyteczne zwierzęta, to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z suszą – problemem, z którym coraz częściej będziemy musieli się mierzyć. Bobry wykonują za nas prace retencyjne. Tamy bobrowe są najlepszym naturalnym sposobem na gromadzenie wody, spłycają fale powodziowe, stabilizują poziom wód gruntowych i pełnią funkcje oczyszczające wodę.

Dziś wiemy już także, że:
1. Bóbr jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę.
2. Żółty lub nawet czerwonawy kolor zębów bobra świadczy o ich dobrym zdrowiu, bo wynika z dużej ilości żelaza w szkliwie.
3. Nozdrza, oczy oraz uszy bobra są umiejscowione w jednej linii, dzięki czemu wystarczy nieznaczne wynurzenie nad powierzchnię wody, żeby bóbr mógł bez problemu kontrolować, co się dzieje wokół niego.
4. Zajęty przez rodzinę bobrów obszar jest znakowany specjalną substancją o silnym zapachu, która jest produkowana w dużym worku znajdującym się pod ogonem zwierząt obu płci.
5. W sytuacji zagrożenia bóbr potrafi pozostać pod wodą do 15 minut bez pobierania oddechu.Na bobrzych terenach zainstalowaliśmy tymczasową kamerę, postaramy się popodglądać życie naszych futrzanych sąsiadów. Jak dotąd nie nagrał się jakiś specjalnie ciekawy filmik, ale spokojnie czekamy :) W razie czego fajne nagrania opublikujemy tu na stronie.

Dziękujemy uczestnikom i organizatorom za wycieczkę!

31.05.2021


Wiosenne Sprzątanie Chwałowic
mimo obostrzeń udało się!

24-go kwietnia przy pięknej pogodzie posprzątaliśmy naszą wieś. Robiliśmy to w podgrupach, sprzątali duzi i mali. Zebraliśmy sporo śmieci ale nie aż tak dużo jak kiedyś, to chyba dobrze, może mniej śmieci się wkoło? ...

Nasza akcja była tym razem częścią większego sprzątania - gminnego ''Dnia Ziemi''. Gmina wsparła nas gadżetami dla sprzątających, udostępniła też worki a na koniec zabrała nasze ''zbiory''.

Pośród najmłodszych mieszkańców formuje nam się ciekawa grupka aktywistów :) - Kilkoro zuchów, dziewczynki i chłopcy, sprzątają Chwałowice już od jakiegoś czasu, nie tylko w ''Dniu Ziemi''. To bardzo fajna inicjatywa, można dołączyć, napiszemy o tym już wkrótce.
     
Dziękujemy Państwu za włączenie się do sprzątania, na pewno przez jakiś czas będzie teraz ładnie i czysto.

26.04.2021


Jesienne Sprzątanie Chwałowic
- działamy!

Drodzy Państwo, kontynuujemy nasze sezonowe akcje, w tym sprzątanie wioski. Jest sporo do zrobienia, mimo czasów, które nastały.

Podobnie jak wiosną proponujemy więc reguły dostosowane do obowiązujących zasad. Nie grupujemy się, działamy w maseczkach itp. Zachęcamy do rodzinnych spacerów po okolicach i pozbierania tego, co zaległo na poboczach, w rowach, w lesie. A wszystko to 28 listopada!

Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami, musimy segregować śmieci. W dniu sprzątania na przystankach autobusowych dostępne będą rękawice oraz 3 rodzaje worków: na plastik, szkło i 'resztę'. Plus rękawice. Można je zabierać i ruszać w trasę.

Zebrane śmieci prosimy ustawiać w workach wzdłuż trzech ulic: Głównej, Szkolnej i Wrzosowej. Pod koniec dnia zwieziemy je w jedno miejsce, a potem stamtąd zostaną odebrane przez ZGK.

Zachęcamy do spaceru z workiem w kieszeni, mimo pandemii możemy zadbać o naszą okolicę. DO DZIEŁA! :)

20.11.2020Zbudowaliśmy... Domki dla owadów!

Ale się działo. Stukot młotków było słychać chyba nawet w Dębinie :)

W ramach programu EkoChwałowice realizowanego z darowizny Fundacji PKO PB wiata nasza przekształciła się na jeden wieczór w wielki warsztat.

Pod okiem naszego gościa - p. Krzysztofa Koniecznego - 50 osób, dorosłych i dzieci, przystąpiło do budowania hoteli dla owadów. Takie domki imitują naturalne warunki, stanowiąc doskonałe miejsce schronienia dla wielu gatunków pożytecznych owadów zapylających - np. motyli, trzmieli i pszczół oraz drapieżnych (zjadających szkodniki) - np. bzygów, biedronek, łowików, złotooków, chrząszczy biegaczowatych.

Zbudowaliśmy w sumie 19 hoteli wypełnionych trzciną, szyszkami, pałkami rdestu, muszelkami po ślimakach, korą, a nawet malutkimi ceramicznymi doniczkami. Wyszły nam małe cudeńka. Kilka z nich powiesimy na ścianie budynku gospodarczego stojącego na terenie zielonym przy CHKK, resztę domków dzieci zabrały do swoich ogrodów.

Pan Krzysztof Konieczny jest znanym przyrodnikiem, podróżnikiem, wielkim pasjonatem przyrody, autorem pięknych zdjęć, wielu artykułów popularno-naukowych i bloga dbajobociany.pl.

Po warsztacie technicznym, zmęczeni i najedzeni pizzą zasiedliśmy w CHKK i jeszcze długo słuchaliśmy opowieści Pana Krzysztofa, najpierw o owadach a potem także o jego wyprawie na Antarktydę.

Tak oto minął nam pogodny piątek 18 września. Dziękujemy wszystkim za udział i dobrą zabawę!.

20.09.2020


Ekotorby - rozdajemy, komu, komu?

Wspólnie z Fundacją PKO BP, realizujemy chwałowicki projekt ekologiczny. Nasze mieszkanki uszyły z końcówek różnych materiałów wielorazowe torby na zakupy, z logo naszej wioski. Używając ich chcemy uniknąć wykorzystywania jednorazówek, plastiku zaśmiecającego nasz świat.

02.06.2020


Wiosenne Sprzątanie Chwałowic
nieco inne niż zwykle

Drodzy Państwo, chcemy kontynuować nasze sezonowe akcje, w tym sprzątanie wioski. Jest sporo do zrobienia, mimo czasów, które nastały.

Proponujemy więc reguły dostosowane do obowiązujących zasad. Nie grupujemy się, nie sprzątamy jednego konkretnego dnia. Działamy w maseczkach itp. Przez tydzień (18-23.05) zachęcamy do rodzinnych spacerów po okolicach i pozbieranie tego, co zaległo na poboczach, w rowach, w lesie.

Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami, musimy segregować śmieci. Od soboty 16.05 będą więc w naszym sklepie dostępne 3 rodzaje worków: na plastik, szkło i 'resztę'. Plus rękawice. Można je odbierać i od poniedziałku ruszać w trasę.

Zebrane śmieci prosimy ustawiać w workach wzdłuż trzech ulic: Głównej, Szkolnej i Wrzosowej. Codziennie będą one zwożone w jedno miejsce, a potem stamtąd zostaną odebrane przez ZGK.

Zachęcamy do spaceru z workiem w kieszeni, mimo pandemii możemy zadbać o naszą okolicę. Dla wszystkich rodzin biorących udział w akcji mamy świetne materiałowe, ekologiczne torby z logo Chwałowic! Sprzątając współpracujemy z Fundacją PKO BP, jest to część realizacji projektu ekologicznego. DO DZIEŁA! :)

     14.05.2020