E-Aktywni, czyli darmowe szkolenia cyfrowe

Drodzy Państwo, nasza gmina realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. E-aktywni mieszkańcy Gminy Jelcz-Laskowice.

Organizowane są szkolenia kierowane do osób powyżej 25 roku życia, prowadzone w 12-osobowych grupach, na komputerach. Zapewnia się pomoc instruktora, materiały szkoleniowe, sprzęt komputerowy, poczęstunek oraz certyfikat po zakończeniu szkolenia. Zapisy do odpowiednich grup prowadzi Biblioteka Miejska oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury.

Więcej informacji (także numery telefonów kontaktowych) po kliknięciu tutaj. Do pobrania formularz zgłoszeniowy tutaj. Zachęcamy do skorzystania!

31.12.2019


ZiMNaR w Chwałowicach!

W niedzielę, 5. stycznia, o godz. 11:00 na chwałowickiej ''Pętli zabieganych'' odbędzie się 1-wszy etap Zimowego Maratonu na Raty.

Podobnie jak w zeszłym roku Klub Biegacza Harcownik postanowił rozpocząć corocznego Zimnar-a etapem w Chwałowicach, co bardzo nas cieszy :) Na trasie spodziewamy się około 400 biegaczy i kijkarzy. Wcześniej, w budynku Schroniska Szkolnego czynne będzie biuro zawodów, będzie można m.in. zapisać się jeszcze na imprezę.
Szczegóły: Strona KB HARCOWNIK - ZiMNaR 2020

Zapraszamy serdecznie wszystkich Chwałowiczan do kibicowania zawodnikom na trasie. Będzie ciekawie, czy tym razem padnie rekord naszej 7-kilometrowej pętli? Na dziś oficjalnie najszybciej przebiegł ją, już parę lat temu, Bartosz Roskosz - 0:24:49, a wśród pań Aleksandra Dziądziak - 0:31:28.
Po biegu ciepła herbatka - bądźcie z nami!

20.12.2019


Podróż w czasie: Quallwitz 1938

Poniżej znaleziona w bezkresie internetu pocztówka z Chwałowic, nadana w 1938 roku. Widać na niej naszą świetlicę, szkołę (obecnie budynek schroniska szkolnego, wówczas jeszcze z dwuspadowym dachem), ciekawy pomnik :/ oraz sklep mieszczący się przy obecnej Głównej 35. Pomnik to ciekawostka bo nie jest jasne czy stał na placu przed obecną świetlicą, czy w innym miejscu. Jak Państwo sądzicie?

Zachęcamy do przejrzenia rodzinnych archiwów - może macie Państwo ciekawe zdjęcia z przeszłości, prezentujące, choćby gdzieś w tle, Chwałowice sprzed lat?

20.12.2019


Z okazji zbliżających się
Świąt Bożego Narodzenia
składamy mieszkańcom Chwałowic najserdeczniejsze życzenia radości, szczęścia, optymizmu i spokoju. Spełnienia wszystkich zamierzeń i planów w Nowym Roku. Pomyślności w życiu osobistym, pracy zawodowej i społecznej oraz dużo zdrowia

życzy Zarząd Stowarzyszenia, Sołtys i Rada Sołecka!

16.12.2019


Nowa kadencja - wybory władz w Stowarzyszeniu

Drodzy Państwo, dobiegła końca 3-letnia kadencja Zarządu Stowarzyszenia. Dużo się działo, szybko minęło. Zarząd serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom za wspólne działania i aktywne uczestnictwo w organizowanych wydarzeniach.

Jednocześnie informujemy, że 10.12. na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia wybrany został nowy Zarząd w składzie:

                 Aneta Kowal (prezes)
                 Joanna Ciszewska-Gajda
                 Aneta Fulara
                 Magdalena Kowal
                 Katarzyna Wojtunik

Działamy dalej :) Oto ramowy plan na rok 2020:

STYCZEŃ - 16.01 - Marcin Kostrzyński, 25.01 - Wieczór gier planszowych.
LUTY - 01.02 Bal karnawałowy dla dzieci, 02.02 – Jasełka, 28.02 Michał Rusinek.
MARZEC - 21.03 Sprzątanie Chwałowic, akcja MURAL.
KWIECIEŃ - akcja MURAL c.d.
MAJ - 30.05 Odsłonięcie muralu + Dzień Dziecka.
CZERWIEC - 27/28.06 Festiwal Filmowy.
LIPIEC - Plenery malarskie.
SIERPIEŃ - Dożynki.
WRZESIEŃ - 26.09 Aktywna Pętelka.
PAŹDZIERNIK - Sprzątanie Chwałowic.
LISTOPAD - Biesiada Chwałowice od Kuchni.
GRUDZIEŃ - Mikołajki.
(Do tego spontaniczne rajdy rowerowe, klub podróżnika, spotkania autorskie, itp.).

12.12.2019


Marcin Kostrzyński
w Chwałowickim Klubie Książki

Zapraszamy na spotkanie z miłośnikiem przyrody, Panem Marcinem, potrafiącym pięknie opowiadać o swojej przyrodniczej pasji. O ratowaniu zwierząt, dokarmianiu, o wilkach, o dużych i małych czworonogach żyjących obok nas.

Nasz gość jest autorem filmów przyrodniczych, ale też wielu pięknych, unikalnych zdjęć zwierząt. Pokaże nam wiele ze swoich prac.

Spotkanie odbędzie się w CHKK w czwartek 16 stycznia 2020r. o godz.18:00.

     11.12.2019


Św. Mikołaj odwiedził Chwałowice!

Mimo grudniowego chłodu, za nami najgorętsza akcja tego roku, czyli Mikołajki 2019. Jak co roku nasi milusińscy zebrali się w świetlicy, a prawie-młodzież i młodzież w CHKK, w oczekiwaniu na ulubionego gościa, czyli Świętego Mikołaja.

W sumie aż 100 dzieci małych i dużych brało udział w naszej zabawie. Ale się działo! W świetlicy, pięknie świątecznie przystrojonej przez znane i lubiane Śnieżynki, odbyło się dwugodzinne absolutne szaleństwo mikołajkowe - szykowanie wyklejanych, tkaninowych piżam dla Mikołaja, czarowanie gazetowych kulek śnieżnych zakończone wielką bitwą na kulki. Potem dla uspokojenia nastroju opowieść o Św. Mikołaju i prace plastyczne - dzieci zrobiły przepiękne, ekologiczne ozdoby na choinkę, z patyczków po lodach, z tektury, jarzębiny, szyszek itp.

A potem w końcu przybył On, zasiadł w żółtym fotelu i z każdym dzieckiem zamienił słowo :) No i wreszcie rozdał świąteczne podarunki. Nie było ani jednej rózgi!

A co się działo w tym czasie w Chwałowickim Klubie Książki? Musicie zapytać naszą młodzież. Powstało tam Biuro Detektywistyczne Mikołaja Ś. Podzieleni na dwie grupy młodzi odważni w pocie czoła rozwiązywali kryminalne zagadki, ale czy ktoś został oskarżony? Co się tam działo nie wie nikt :) Najważniejsze, że młodzi ludzie wrócili zadowoleni, cali i zdrowi.

Dziękujemy Mikołajowi i niezastąpionym rewelacyjnym Śnieżynkom - trafiły nam się najlepsze na świecie. Dzięki Tomku za Biuro detektywistyczne :)

Dzieci! Do zobaczenia na Balu Karnawałowym już 01.02!

Zobaczcie co się działo:     Galeria 1     Galeria 2

09.12.2019


Melioracje - interaktywna mapa na naszej stronie


Publikujemy na chwałowickiej stronie nową zakładkę w menu po lewej stronie: ''Melioracje''. Znajdziecie tam Państwo interaktywną mapę dwóch części wsi, z wyszczególnionymi wszystkimi urządzeniami melioracyjnymi, które podlegają pod sekcję Chwałowice. Najechanie kursorem na rów powoduje wyświetlenie szczegółowych informacji: długość, oznaczenie rowu, oraz termin jego ostatniej konserwacji.

Mapa będzie aktualizowana w miarę postępu prac nad chwałowickimi rowami. Chcemy w ten sposób informować Państwa o czynnościach, jakie w ramach konserwacji są prowadzone, informować na co przeznaczane są środki z Państwa składek na Spółki Wodne.

02.12.2019


   ekoChwałowice - ulotka w Państwa skrzynkach

Nasi wolontariusze roznoszą obecnie do Państwa skrzynek ulotkę, na której podsumowaliśmy główne zasady postępowania z odpadami wokół nas. Jak generować ich możliwie mało, jak się z nimi obchodzić, jak świadomie nie zanieczyszczać świata. Proste zasady, zebrane jako 7 'R'. W zasadzie niby to wszystko wiemy, ale może nasza ulotka, powieszona gdzieś na lodówce, zdziała coś dobrego... :)

02.12.2019Mikołajki tuż tuż!

W najbliższą sobotę dwie imprezki mikołajkowe! Zapraszamy dzieciaki zgodnie ze szczegółami podanymi podczas zapisów!

  
02.12.2019


ekoChwałowice - warsztat przyrodniczy

W piątkowy wieczór 29 listopada w naszym Chwałowickim Klubie Książki zgromadziła się młodzież zainteresowana tym, co w przyrodzie piszczy :) W ramach realizowanego projektu ''ekoChwałowice'' zaprosiliśmy dzieciaki w wieku 6-12 lat (choć nie tylko!) na spotkanie, którego tematem były drzewa wokół nas. Uczyliśmy się prawidłowo je rozróżniać, po liściach, owocach, itp. Dowiedzieliśmy się, które drzewa są gatunkami rodzimymi a które dotarły do nas nawet z najbardziej egzotycznej zagranicy. Był konkurs i leśne nagrody. Podobało się!

01.12.2019


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

Dnia 10 grudnia 2019 roku, o godz. 18:30 (19:00) w Chwałowickim Klubie Książki (budynek schroniska szkolnego, ul. Szkolna 4) odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.

W programie między innymi:

 • Przedstawienie sprawozdania z działalności Stowarzyszenia w latach 2017-2019,

 • Wybór Zarządu Stowarzyszenia, na nową, 3-letnią kadencję,

 • Zmiany w statucie Stowarzyszenia.

Pełny, planowany porządek obrad tutaj.


Na zebranie zapraszamy również osoby pragnące przystąpić do Stowarzyszenia.

25.11.2019
Biesiada
''Chwałowice od Kuchni''
16 listopada 2019


Nasza szósta biesiada zgromadziła duuuużą liczbę mieszkańców, cieszymy się, że zainteresowanie wspólnym jesiennym biesiadowaniem z roku na rok rośnie!

Tym razem kulinarnym hasłem imprezy było zdanie ''Dynia i cebula na biesiadzie hula!'' i chyba ten wybór przypadł Państwu do gustu.

Na stołach zagościły dyniowe przetwory i wypieki. Z kociołka dymiła smaczna zupa cebulowa, były tarty, kotleciki, ciasta, chleby, humus, babeczki, dżemy, soki, i... czego tam właściwie nie było!

Pojedliśmy, pobawiliśmy się, wybraliśmy Przysmak roku 2019. Zwyciężyła p. Irena Zielińska i jej tartaletki z karmelizowaną czerwoną cebulą i kozim serem. W tej kategorii wyróżniliśmy także najmłodszych uczestników konkursu: Zuzię Matogę, Hanię i Tosię Troska oraz Kacpra Piwińskiego. Podkreślić należy, że wszystkie dania były godne grzechu! :)

Stół biesiadny oferował także trunki, w konkursie na Nalewkę roku 2019 biesiadnicy nagrodzili ponownie p. Edwarda Świerka, mistrza nalewek i ogólnie ognistych smaków.

Działo się, działo!
Biesiadowanie uatrakcyjnił nam zespół ludowy ''Ratowiczanie''. Dziękujemy za wspólną zabawę!

18.11.2019

ekoChwałowice - warsztat przyrodniczy

Szanowni Państwo, w ramach realizowanego projektu ''ekoChwałowice'' zapraszamy serdecznie dzieciaki w wieku 6-12 lat (choć nie tylko!) na spotkanie w Chwałowickim Klubie Książki. Tematem będą drzewa wokół nas. Czy potrafimy prawidłowo je rozróżniać? Zwłaszcza teraz, gdy zgubiły liście? Które drzewa są gatunkami rodzimymi a które dotarły do nas nawet z najbardziej egzotycznej zagranicy? Wszystko się wyjaśni :)

                         Bądźcie z nami! piątek 29 listopada, 17:30.

     13.11.2019


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie zbierać opłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (IV kw.) oraz składkę spółek wodnych w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:

        czwartek (14.11) - 18:00-19:00
        piątek (15.11) - 19:00-20:00

Zapraszam - Michał Wolski

     12.11.2019


Startuje projekt ''ekoChwałowice i integracyjny mural proekologiczny'', realizowany w oparciu grant wywalczony w programie Fundacji Orlen - ''Moje miejsce na Ziemi''. Zapraszamy do śledzenia działań na podstronie, zielony link w menu po lewej :)

04.11.2019


Mikołajki w Chwałowicach
07.12.2019

Szanowni Państwo, Stowarzyszenie wraz z Sołtysem przygotowują na sobotę 07.12 spotkanie MIKOŁAJKOWE dla najmłodszych.

Dzieci z rocznika 2009 i młodsze zapraszamy do świetlicy wiejskiej. Start o 17:00, przewidujemy formułę wspólnej zabawy dzieci i rodziców, wspólne prace plastyczne, itp. Tak, by Św. Mikołaj, który nas odwiedzi, był zadowolony :)

Odważne nastolatki (roczniki 2005-2008) pozwalamy sobie zwołać do Chwałowickiego Klubu Książki - tu, również o 17:00, rozpocznie pracę specjalne Mikołajowe Biuro Detektywistyczne!

Zapisy dzieci z Chwałowic mailowo na adres stowarzyszenie@chwalowice.org.

Prosimy pamiętać, że świetlica może pomieścić maksymalnie 80-cioro dzieci, CHKK 20-cioro nastolatków. Decyduje więc kolejność zgłoszeń.

Mikołaj szykuje atrakcyjne paczki dla wszystkich uczestników zabawy!


               Uwaga: Zapisy zamykamy 23 listopada. Zapraszamy!

04.11.2019


   Remont zbiornika p-poż. zakończony

Rewitalizacja zbiornika i terenu wokół niego trwała od lipca. W ramach zadania przebudowano ściany basenu oraz zagospodarowano i ogrodzono teren wkoło. Zadbano o drożność kanałów dolotowych i przelewowych zbiornika a przy wejściu na działkę pojawiły się stojaki na rowery.

Wartość tej inwestycji to 255 tys. zł. Prace zrealizowano w ramach projektu ''Rekultywacja trzech zbiorników wodnych: w Miłoszycach, Chwałowicach i Jelczu-Laskowicach na terenie Gminy Jelcz-Laskowice'' dofinansowanego ze środków EFRR w ramach RPO WD 2014-2020, Oś priorytetowa 4 Środowisko i zasoby, Działanie 4.5 Bezpieczeństwo, Poddziałanie 4.5.2 Bezpieczeństwo - ZIT WrOF.

Brzmi groźnie :) ale tak na poważnie to bardzo się cieszymy, że miejsce w centrum wsi, które dotąd straszyło, będzie teraz zadbane i przyjazne mieszkańcom. Zwłaszcza gdy na wiosnę zazieleni się tam trawa, a my nasadzimy drzewka, zainstalujemy ławki i inną małą architekturę. Dziękujemy!

     

29.10.2019


Pomiar jakości powietrza on-line

Obok prezentujemy aktualną sytuację pogodową i smogową, odczyt z czujnika znajdującego się na ul. Witosa w J-L. Dane odświeżają się wraz z odświeżaniem naszej strony (np. poprzez naciśnięcie F5 na klawiaturze).

Podejmujemy starania by czujnik AIRLY pojawił się także w Chwałowicach.

Tymczasem zachęcamy do śledzenia jakości powietrza w oparciu o najbliższy, laskowicki czujnik.

Link do mapy:tutaj.Jesienne porządki:
26 października

Jak co roku, przed zimowymi, mrocznymi miesiącami, zaprosiliśmy mieszkańców Chwałowic do akcji sprzątania naszej wsi i okolic.

Wspólnie, grupą około 40 osób zaczęliśmy sobotnie porządki o godz. 11:00, korzystając z worków i rękawic dostarczonych przez ZGK J-L. Zakład Gospodarki Komunalnej wsparł nas również podstawiając kontener na śmieci - dziękujemy serdecznie!

Zebraliśmy znacznie mniej śmieci niż zwykle. Nie to, że się nie staraliśmy :) - po prostu śmieci tym razem było jakby mniej. To bardzo, bardzo cieszy!

Po południu spotkaliśmy się na terenie schroniska szkolnego. Sołtys i stowarzyszenie tradycyjnie zaprosili na ognisko i integracyjną kiełbaskę.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym mieszkańcom!

28.10.2019Fundacja Orlen - mamy GRANT!

Miło nam poinformować, że nasze stowarzyszenie zostało laureatem programu grantowego ''Moje miejsce na Ziemi'' Fundacji Orlen.

Otrzymamy 7500 zł na program proekologiczny, na który składaja się nasze stałe punkty czyli sprzątanie Chwałowic i sadzenie drzewek. Projekt obejmuje także realizację pomysłu ozdobienia budynku schroniska szkolnego malowanym muralem z elementami ceramiki. Mural bedzie też bardzo ekologiczny :)

Wszyscy są zaproszeni do udziału w naszym programie, o szczegółach będziemy wkrótce informować.

17.10.2019
Biesiada
''Chwałowice od Kuchni''
16 listopada 2019


Jak co roku planujemy Państwu urozmaicić ten jesienny, nieco mroczny czas - organizujemy spotkanie integracyjne wokół stołu, naszą doroczną, smaczną biesiadę.

Tradycyjnie wprowadzamy kulinarny motyw przewodni, tym razem jest to ''Dynia i cebula na biesiadzie hula!'' . Co Państwo na to?

Zapraszamy sedrecznie wszystkich mieszkańców do świetlicy wiejskiej. Przynieście Państwo swoje pomysłowe dania, gdzie dynia lub (i) cebulka kubki smakowe pieści :)

Pojemy, pobawimy się, wybierzemy Przysmak roku 2019. Warto przygotować się też do konkursu na Nalewkę roku 2019, wiemy, że od zawsze cuda się dzieją w Państwa piwniczkach :)

Biesiadowanie uatrakcyjni nam zespół ludowy ''Ratowiczanie''. Do zobaczenia już w sobotę!
     16.10.2019


   Chwałowicka Liga Tenisowa
           sezon 2019/2020

Zgodnie z zapowiedzią, po udanym poprzednim sezonie, rozpoczynamy pilne zapisy do naszej Ligi Tenisowej. Dzień jeszcze długi, pogoda piękna, można grać!

Zapraszamy do kontaktu z Darkiem (tel. 537 595 899) - powstaje tabela graczy, zmienione będą delikatnie zasady wpasowywania się w terminarz spotkań.

Dalsze szczegóły w zakładce ''Liga tenisowa'' w menu po lewej stronie.

15.10.2019WYBORY PARLAMENTARNE
13 października 2019
Wyniki w Chwałowicach

W niedzielę 13 października wybieraliśmy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu RP.

PKW opublikowała już oficjalny protokół i wyniki głosownia z lokalu wyborczego w Chwałowicach (obejmującego sołectwa: Chwałowice, Dębina, Nowy Dwór z osadą Stanków, Piekary):

Frekwencja u nas: 63,9%
Wyniki głosowania na kandydatów do Sejmu RP: Link PKW
Wyniki głosowania na kandydatów do Senatu RP: Link PKW

14.10.2019


Jesienne porządki:
26 października

Piękna ''złota polska jesień'' zachęca do działania! Zapraszamy więc wszystkich mieszkańców do udziału w akcji ''Sprzątanie Chwałowic''. Przygotujmy wieś do zimy, zadbajmy o to, by wkolo było czysto i sympatycznie.

Zapraszamy od godziny 11:00, w głównych punktach Chwałowic (prze kapliczce, kasztanie, ul. Świerkowej i Jodłowej) będziemy rozdawali worki oraz rękawice.

Przyłączcie się Państwo do nas :)

Po południu z kolei zapraszamy na teren schroniska szkolnego. O 16:30 sołtys tradycyjnie zaprasza wszystkich, którzy napracowali się przy porządkach (i nie tylko), na ognisko i integracyjną kiełbaskę.

                                          Zapraszamy wszystkich mieszkańców!

14.10.2019WYBORY PARLAMENTARNE
13 października - głosujmy!

W niedzielę 13 października wybieramy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu RP.

Zapraszamy do lokalu wyborczego w Chwałowicach, w budynku schroniska szkolnego (sala Chwałowickiego Klubu Książki), w godzinach 7:00-21:00. Lokal jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ostatnich latach frekwencja w naszym okręgu wyborczym (obejmującym sołectwa: Chwałowice, Dębina, Nowy Dwór z osadą Stanków, Piekary) była wyższa niż średnia powiatu i województwa. W wyborach samorządowych 2018 głosowało u nas np. 61% uprawnionych. To cieszy, spotkajmy się w lokalu wyborczym i tym razem!

11.10.2019


Gaz ziemny, światłowód - aktualizacja informacji

Drodzy Mieszkańcy. Staramy się na bieżąco śledzić postępy prac przygotowawczych przy obu dużych inwestycjach planowanych w Chwałowicach. Zadajecie Państwo często pytania odnośnie terminu budowy sieci, zarówno gazowej jak i światłowodowej.

Na dziś obaj niezależni operatorzy: G.EN.GAZ (sieć gazowa) oraz Orange (światłowód) deklarują niewielkie opóźnienia względem wcześniej podawanych terminów budowy swoich instalacji.


W obu przepadkach obecnie mówi się o budowie sieci jesienią 2020. Powodem są problemy z uzyskaniem pozwoleń na budowę - przedłużające się procedury przygotowawcze dot. dokumentacji inwestycji.

Co ważne, obie firmy podkreślają, że sam fakt budowy sieci nie jest zagrożony. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać. W przypadku pojawienia się nowych informacji będziemy przekazywać je Państwu tu na stronie.

     09.10.2019


Chwałowicki Klub Książki
laureatem!

Nasza wieś, jako jedna z czterech z gminy J-L, uczestniczy w wojewódzkim programie ''Odnowa Wsi Dolnośląskiej''. Realizujemy w Chwałowicach zadania, jakie wytyczyliśmy sobie pisząc dwa lata temu odnowioną ''Strategię Odnowy Wsi'' - dokument określający kierunki rozwoju Chwałowic na najbliższe lata.

W tym roku, wiosną, zgłosiliśmy nasz prężnie działający Chwałowicki Klub Książki do konkursu na ''Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi''.


Ocena projektów trwała dość długo, komisja konkursowa odwiedzała wszystkie zgłoszone lokalizacje, rywalizacja była zacięta. Ostatecznie nasz klub otrzymał wyróżnienie a my, Chwałowiczanie, okazały dyplom i 1000 zł na cele sołeckie!

Nagrodę wręczono nam podczas uroczystej gali w Opawie (gm. Lubawka) - Opawa to laureat konkursu w kategorii ''Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska''. JEST MOC! :)

07.10.2019


             Godzina sołecka
   od teraz we WTORKI, 19:00-20:00

Drodzy Mieszkańcy, ponieważ środowy termin godziny sołeckiej zaczyna kolidować z innymi obowiązkami, zapraszam od tego tygodnia nie we środy ale we wtorki, jak zawsze do ''Chwałowickiego Klubu Książki'' (budynek Schroniska Szkolnego, ul. Szkolna 4), na godz. 19:00.

Na godzinie sołeckiej omawiamy wszelkie bieżące tematy dot. Chwałowic, posiadam do wglądu wszystkie materiały związane z funkcjonowaniem sołectwa. Zapraszam serdecznie!

                                                                           Sołtys.

06.10.2019


2 października - Gość w CHKK!

Spotkanie z naszym dostojnym Gościem za nami. Marcin Meller, autor ''Nietoperza i suszonych cytryn'', miłośnik Gruzji, felietonista tygodnika ''Newsweek'' odwiedził nasz klub, spędziliśmy razem bardzo udany wieczór.

Prezentujemy artykuł, jaki na gorąco ukazał się o nas w Gazecie Powiatowej. Jest tam też dostępna świetna fotorelacja z imprezy.

Dziękujemy bardzo MGCK Jelcz-Laskowice za wsparcie naszego spotkania z panem Marcinem.03.10.2019


   IV Aktywna
   Chwałowicka Pętelka

   Sobota, 28 września!

Kontynuujemy tradycję organizowania naszej rodzinnej imprezy biegowo - zadaniowej. W tym roku na starcie ''Chwałowickiej Pętelki'' stanęło 10 drużyn złożonych z dorosłych i dzieci. Na trasie czekało na nich 10 stacji z zadaniami sprawnościowymi oraz logicznymi. Wieszaliście Państwo kiedyś pranie na czas? :)


Drużyny przyjęły różne strategie działania. Byli szybcy, byli skrupulatni, byli i tacy, co z założenia przyszli się rodzinnie pobawić a nie wygrywać. Ostatecznie na podium stanęły ''Młode Wilczki'' a także ''Borostwory'' i ''Sadowscy''. Wielkie gratulacje!

Imprezę wsparli liczni sponsorzy: UMiG J-L, Decathlon Korona, CSiR J-L, MGCK J-L, Toyota, Elica, Termy Jakuba Oława, Stadnina koni MAGDA (Magda Cycak), Ośrodek jeździecki AMAZONKA Chwałowice, Michał Zagrodny (Studio Treningu EMS). To dzięki nim mogliśmy po biegu rozlosować atrakcyjne nagrody, w tym wysokiej klasy okap kuchenny ufundowany przez firmę Elica! Oryginalne medale wykonała dla nas Arnika Wiatrowska (Pracownia ceramiczna TUTUBI). Dziękujemy!

Chwałowicka Aktywna Pętelka zakończyła się wspólnym, integracyjnym ogniskiem. Była grochówka z kotła i rozmowy do późnego wieczora. Dziękujemy uczestnikom i organizatorom, do zobaczenia na trasie za rok!

01.10.2019


Melioracje 2019
Ruszają prace na Głównej i Kasztanowej

Spółki Wodne, z zewnętrznej dotacji, wykonają tej jesieni konserwację 800m rowów wzdłuż ul. Głównej i Kasztanowej w Chwałowicach.

Prace ruszą jeszcze w tym tygodniu. Obejmą ok. 500 mb rowu po prawej stronie ul. Głównej (od nr ok. 114 w stronę lasu) oraz odpowiednik po lewej stronie: 300 mb do ul. Dębowej wraz z ul. Kasztanową.

Wcześniej spółki zakończyły odbudowę przepustu dł. 8 m na rowie przecinającym ul. Jałowcową. Plany na 2019 r. obejmują jeszcze kilka odcinków rowów do przekoszenia, o realizacji całości poinformujemy pod koniec roku.

     23.09.2019


Elektroodpady
Odpady wielkogabarytowe

08.10 - Odbiór eletroodpadów. Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

16.10 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji.

Zapraszamy do skorzystania.


     19.09.2019


2 października - Gość w CHKK!

Drodzy Państwo, tak, Marcin Meller u nas! Serdecznie zapraszamy! Pana Marcina nie trzeba zapewne przedstawiać. Dziennikarz, felietonista, postać z bogatym doświadczeniem w polskich mediach. Miłośnik Gruzji, smaku i prawdy. Od jego wydanej ostatnio książki ''Nietoperz i suszone cytryny'' nie można się oderwać! :)

Mała uwaga: Ze względu na fakt, że nasz lokal (CHKK) nie jest za duży a zainteresowanie tak, musimy jednak wprowadzić ograniczenie ilości osób. Zalecane jest zapisanie się, mail na stowarzyszenie@chwalowice.org.
11.09.2019


   IV Aktywna
   Chwałowicka Pętelka

   Sobota, 28 września!

Na ten dzień przygotowujemy dla Chwałowiczan dużych i małych wspólną, integracyjną zabawę w terenie. To już czwarty raz kiedy staniemy do tej miłej, lubianej przez nas rywalizacji.

Jak zwykle zapraszamy 4-osobowe drużyny (minimum 2 dzieci) na naszą Pętlę Zabieganych by zabawić się w bieg przełajowy z zadaniami. Zadania są wykonywane na stacjach (około 10) i planujemy najróżniejsze: sprawnościowe, strategiczne, logiczne.

Zwycięska drużyna otrzyma piękne medale i nagrody. Szykuje się dobra zabawa w miłym sąsiedzkim gronie.

Prosimy o zapisywanie drużyn (nazwiska oraz wiek uczestników i nazwa drużyny) na adres: stowarzyszenie@chwalowice.org. Start o godz. 15:00.

Pieski też mogą brać udział w biegu :) Zapisy do 25.09. - ilość miejsc ograniczona!

Po zakończeniu biegu zapraszamy na ognisko przy schronisku szkolnym - będą kiełbaski, grochówka i inne smakołyki.

Sponsorzy naszej imprezy: UMiG J-L, Decathlon, CSiR J-L, MGCK J-L, Toyota, Elica, Termy Jakuba Oława, Stadnina koni MAGDA (Magda Cycak), Ośrodek jeździecki AMAZONKA Chwałowice, Michał Zagrodny (Studio Treningu EMS).

Bawmy się razem!

06.09.2019


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie zbierać opłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (III kw.) oraz składkę spółek wodnych w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:

        czwartek (12.09) - 19:00-20:00
        piątek (13.09) - 19:00-20:00
        sobota (14.09) - 15:00-16:00

Zapraszam - Michał Wolski

06.09.2019


Dożynki Gminne 2019

Doroczna impreza odbyła się tym razem po sąsiedzku, w Kopalinie. Do święta plonów Chwałowice przygotowywały się bardzo intensywnie od kilku tygodni.

W zaciszu CHKK powstawał nasz wieniec dożynkowy - okazały kogut z koroniastym grzebieniem, roboczo nazwany Korneliuszem. Kogut okazał się hitem dożynek - stał pośród jedenastu dość standardowych (choć pięknych!) wieńców - koron i był obiektem najbardziej fotografowanym. Konkursu nie wygrał, ale też nie taki był nasz cel, chodziło o podkreślenie naszej chwałowickiej tożsamości, chodziło przede wszystkim o wspólną pracę i dobrą zabawę.


Podczas dożynek Burmistrz J-L nagrodził m.in. trzech naszych chwałowickich rolników: pp. Aleksandra Dubielewicza, Krzysztofa Manoryka i Zbigniewa Regeca. Gratulacje Panowie!

Do późnego wieczora w domku dożynkowym serwowaliśmy chwałowickie smakołyki - bigos, zupę dyniową, racuchy, ciasta, napoje. Chętnych było wielu ale daliśmy radę :) Postawiliśmy w tym roku na ekologiczne naczynia i sztućce, w których wydawaliśmy jedzonko - zostało to docenione przez naszych miłych gości.

Ten trend, ale i kilka innych nowości, postaramy się utrzymać także za rok. Jako gospodarze dożynek 2020! Tak tak, za rok dożynki gminne odbędą się w Chwałowicach. Już myślimy jak do tematu podejść by było ciekawie, może nieco inaczej, acz z poszanowaniem tradycji i wszystkiego tego co w tradycyjnych dożynkach dobre.

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy napracowali się nad naszym udziałem w tegorocznej imprezie. Ukłony dla mieszkańców Kopaliny - doceniamy wkład pracy, byśmy dożynki 2019 mogli uznać za bardzo udane.
02.09.2019Radio Wrocław
TOP 5 wiejskich inicjatyw
Wygraliśmy!


Drodzy Państwo, Radio Wrocław, nadające na częstotliwości 102,3 FM, umieściło nasze Chwałowice na liście pięciu wiosek z Dolnego Śląska, w których najwięcej się dzieje, najwięcej jest ciekawych, oddolnych inicjatyw.

Przez trzy sierpniowe tygodnie emitowano materiał m.in. o wydarzeniach w Chwałowicach (festywal filmowy Tadeusza Szymkowa, plenery malarskie, spotkania autorskie w Chwałowickim Klubie Książki, jasełka, spotkania w pracowni ceramicznej, biesiady, itp.). Mieszkańcy wypowiadali się na temat plusów i minusów mieszkania w naszej wsi. W tym też czasie odbywało się internetowe głosowanie na LAUREATA radiowego zestawienia.

Dziś wiemy już, że Chwałowice wygrały w głosowaniu, uzyskaliśmy łącznie 1676 głosów! Nie wiąże się to z jakimiś nagrodami, jest nam jednak niezmiernie miło nosić tytuł Laureata TOP 5 wiejskich inicjatyw na Dolnym Śląsku :) Dziękujemy za udział w zabawie, dziękujemy za oddane na nas głosy!

01.09.2019


             Zebranie Wiejskie
   5 września, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania w świetlicy, zapraszamy od razu na drugi termin.

Porządek obrad:

 • Formalności organizacyjne (wybór prowadzącego zebranie, protokolanta, itp.)

 • Fundusz sołecki na rok 2019 - przesunięcia środków celem ich optymalnego wykorzystania.

 • Fundusz sołecki na rok 2020 - zaplanowanie wydatków.

 • Sprawy bieżące sołectwa.

 • Dyskusja, wolne wnioski.

Zapraszamy!

     22.08.2019


BUDŻET OBYWATELSKI 2020
- odrzucony wniosek

Informujemy, iż opublikowano listę pozytywnie zweryfikowanych zadań do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. W zestawieniu nie znalazło się zadanie zgłoszone przez Chwałowice.

Winni jesteśmy Państwu parę słów wyjaśnienia. W czerwcu br. w porozumieniu z przedstawicielami zarządu klubu piłkarskiego Dolomit Chwałowice złożyliśmy projekt wniosku do B.O. pt. ''Rewitalizacja trawiastego boiska w Chwałowicach - nawodnienie i ogrodzenie''. Wg stanu na tamten moment taki wniosek do B.O. wydawał się bardzo uzasadniony: nasza drużyna odnosiła duże sukcesy w B-klasie, grała przy tym na boisku w Bystrzycy Oławskiej ze względu na zły stan boiska u nas. Perspektywa awansu do A-klasy, rosnące zainteresowanie sukcesami klubu pośród mieszkańców - tym kierowaliśmy się próbując rewitalizować boisko w Chwałowicach.

Awans do A-klasy stał się faktem, z czego bardzo się cieszymy. Awans ten jednak pociągnął za sobą dalsze konieczne decyzje: by sprostać wymaganiom A-klasy klub Dolomit Chwałowice połączył się z klubem MKS Czarni. To niestety stało się jednym z dwóch powodów odrzucenia naszego wniosku do B.O. W uzasadnieniu napisano bowiem, że ''(...) miejscowy klub sportowy podjął decyzję o likwidacji i boisko przestało mieć prawnego zarządcę''.

Drugą kwestią okazała się nieuregulowana sytuacja własnościowa terenu, na którym przed laty wytyczono nasze boisko. Formalnie północny narożnik murawy znajduje się na działce, która nie jest własnością gminy:

Złożyliśmy wiosną do UMiG pismo - prośbę o uporządkowanie tej sprawy. Trwają rozmowy z właścicielem sąsiedniej działki (Lasy Państwowe) i zapewne wkrótce gmina przejmie niewielki, sporny narożnik. Składając wniosek do B.O. zakładaliśmy, że do 2020 roku temat będzie uporządkowany, przez co nie będzie formalnych przeszkód w inwestowaniu w boisko. Niestety oceniający nasz projekt zdecydowali: ''Obecnie boisko w Chwałowicach zlokalizowane jest na terenie dwóch działek tj. w znacznej części na działce gminnej, a w niewielkiej części na terenie działki należącej do Lasów Państwowych stąd inwestycja nie może być zrealizowana na obcym terenie''.

Istnieje możliwość odwołania się od powyższej decyzji, uznajemy jednak, że trudno jest dyskutować z przedstawionymi faktami. Dziś wiemy już, że nasz klub z założenia nie będzie grał w Chwałowicach. Nad przyszłością boiska należy się zastanowić. Sytuacja prawna działki na pewno wymaga uregulowania i dobrze, że coś się w tej sprawie dzieje.

Pozostaje nam cieszyć się rozpoczynającymi się wkrótce pracami przy budowie wiaty integracyjnej - zwycięskiego projektu B.O. 2019. I... już myślimy nad projektem B.O. 2021!

21.08.2019
Radio Wrocław
TOP 5 wiejskich inicjatyw


Drodzy Państwo, Radio Wrocław, nadające na częstotliwości 102,3 FM, umieściło nasze Chwałowice na liście pięciu wiosek z Dolnego Śląska, w których najwięcej się dzieje, najwięcej jest ciekawych, oddolnych inicjatyw.

W soboty, w godzinach 12:00-16:00 stacja edytuje audycje o wyróżnionych w ten sposób pięciu miejscowościach, w tym o naszej wsi. Zapraszamy do słuchania.

Równocześnie do 24.08 trwa głosowanie na najlepszą spośród opisywanych społeczności: GŁOSOWANIE .

Głosować można codziennie jeden raz. Bardzo prosimy o głosy!

19.08.2019


Dożynki Gminne 2019

Impreza odbędzie się tym razem po sąsiedzku, w Kopalinie.

Chwałowice przygotowują się intensywnie - powstaje nasz wieniec, szykujemy wystrój i wiktuały do domku dożynkowego.

Zachęcamy do przyłączenia się do prac - kontakt: sołtys :)

18.08.2019


Turniej Sołectw w Miłoszycach - mamy III miejsce!


11-go sierpnia w Miłoszycach odbył się turniej o puchar Burmistrza J-L. Swoje drużyny wystawiło 7 sołectw z naszej gminy.
Chwałowicka ekipa w składzie: Ela Greszczuk-Zabawka, Agnieszka Pawelska, Olek Dubielewicz i Rafał Zabawka zajęła mocne III miejsce, przywiozła piękny puchar oraz nagrodę pieniężną!


    GRATULACJE!

12.08.2019
Festyn w Chwałowicach
3 sierpnia 2019


Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę na naszym letnim festynie!

Pogoda dopisała, goście również, w szczytowym momencie było nas na placu ponad 500 osób.

Oto pełna fotogaleria z imprezy:

W rozegranych kilku festynowych meczach padły ciekawe wyniki. Ligę tenisową wygrał ostatecznie Darek Majewski pokonując w finale Arka Karbowiaka. W drugim derbowym meczu w koszykówkę, po zaciętej grze, szalę zwycięstwa na swoją stronię przeważyli ostatecznie Chwałowiczanie, pokonując Dębinę ledwie dwoma punktami.

Na boisku wspaniale prezentowali się także młodzi futboliści - podopieczni KS Acana Orzeł J-L. Dziękujemy, chłopaki!

Starsi piłkarze grający o beczkę piwa ukrywali do końca spotkania wynik :) więc w efekcie podzielili trunek pomiędzy obie grające drużyny :)

Na imprezie dobrze sprawdziła się firma cateringowa RENE - serwowała smaczne i w rozsądnych cenach jadło oraz napoje. Wysoko oceniamy także stronę muzyczną wieczoru - zwłaszcza fragmenty z Malikiem pozostaną na długo w pamięci! :) Dzięki, DJ OLO i DJ ROBI! Dziękujemy współorganizatorom: p. Burmistrzowi J-L, MGCK J-L, Toyota Motors, a także naszemu stowarzyszeniu!

I... do zobaczenia za rok!

07.08.2019


Rusza długo zapowiadana i przygotowana przebudowa ul. Szkolnej w Chwałowicach. W tym roku, w ramach programu współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski (przebudowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych) ul. Szkolna zostanie wyasfaltowana.

Trwa obecnie postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę prac. Do wglądu MAPKI (projekt).

Przewidywany termin zakończenia robót drogowych: 31 października 2019. O postępach prac będziemy informować.

Edit 26.09.2019: Prace na ul. Szkolnej trwają. Wykonawcą jest firma PHU ''DOMAX'' z Boronowa. Mieszkańcy przez najbliższy miesiąc muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu.

Edit 17.10.2019: Pojawiają się niestety spore kontrowersje wokół projektu i nadzoru nad pracami (m.in. brak podbudowy pod lany wkrótce asfalt). Interweniujemy w UMiG, pisze także o tym Gazeta Powiatowa.

Edit 19.11.2019: Pierwsze podejście do odbioru przeprowadzonych prac zakończyło się niepowodzeniem. Komisja z UMiG spisała listę poprawek, które w ciągu tygodnia wykonawca ma na ul. Szkolnej wykonać.

Edit 27.11.2019: Przedstawiciele UMiG dokonali odbioru prac na ul. Szkolnej. Ustalono, że wobec uwag mieszkańców, wiosną odbędzie się kontrola gwarancyjna inwestycji.


     02.08.2019


Przyszłość klubu Dolomit Chwałowice

Jak informują władze klubu, w wyniku porozumienia zarządów klubów MKS Czarni J-L oraz Dolomit Chwałowice, w dniu 27 czerwca 2019 roku przyjęto uchwałę o fuzji klubów MKS Czarni Jelcz-Laskowice Huragan oraz Dolomit Chwałowice.

Zmianie uległa nazwa klubu, która obecnie brzmi: MKS Czarni Jelcz-Laskowice Huragan Dolomit. W sezonie 2019/2020 klub będą reprezentować dwie drużyny seniorskie: w klasie okręgowej i klasie A.

Po historycznym awansie, w klasie A nasz zespół prowadzić będzie nadal duet sztabu szkoleniowego - trener Dominik Domino oraz kierownik zespołu Mateusz Sypień. Przypominamy, że obecny trener przyszedł do klubu 3,5 roku temu, kiedy nasza drużyna zajmowała przedostatnie miejsce w klasie B. W poprzednim sezonie Dolomit wywalczył wicemistrzostwo ligi, w obecnym mistrzostwo i awans.

Sezon 2019/2020 rozpoczyna się 24 sierpnia, wtedy to nasza drużyna rozegra inauguracyjny mecz z Pogonią Syców.

02.08.2019


Gaz ziemny w Chwałowicach

Aktualizacja informacji odnośnie budowy sieci gazowej w Chwałowicach:

Ze względu na pewne trudności z wyborem wykonawcy prac ziemnych, przedstawiciele firmy G.EN.GAZ wskazują obecnie termin 03/04.2020 jako realny czas zakończenia budowy i rozpoczęcia przyłączeń.


02.08.2019
II Ogólnopolski Plener Malarski
''Chwałowickie Impresje''
za nami.


Przez 9 dni nasza wioska była inspiracją dla 19 artystów z różnych stron Polski - Warszawy, Łodzi, Częstochowy, Olsztyna, Wrocławia. Plener rozpoczęło ognisko na którym serwowaliśmy naszą ulubioną grochówkę a mieszkańcy mogli poznać i pobyć z Artystami. A potem to już pędzle poszły w ruch a w całej wsi pachniało Sztuką.

Atrakcją dla naszych Gości były warsztaty ceramiczne zorganizowane z sercem przez naszą lokalną Artystkę Arnikę Wiatrowską z pracowni Tutubi. Artyści pierwszy raz w życiu malowali przygotowane przez nią biskwity - gliniane kubki, talerzyki, dzbanki, karafki. Choć nie było to łatwe Plenerowicze sprostali wyzwaniu - powstały naprawdę zaskakujące i niepowtarzalne ceramiczne dzieła.

Co jeszcze się działo? W siedzibie MGCK J-L odbyła się lekcja malarstwa dla dzieci i młodzieży, w czasie której pod okiem Mistrzów uczniowie uczyli się malować martwą naturę. A Agnieszka Sobczyńska - autorka naszego plenerowego plakatu oraz cyklu ponad 60 plakatów ''Cały ten Jazz'' uczyła dzieci i młodzież jak powstaje i z czego składa się znaczek pocztowy. Efektem warsztatów jest galeria ponad 20 autorskich znaczków pocztowych zaprojektowanych przez uczestników warsztatu.

Niejako równolegle powstawał bardzo ciekawy cykl zdjęć ''Rozmowy w Chwałowicach'' - Chwałowiczanie okiem artysty fotografa Katarzyny Pyczek-Pawlik.

Nasi plenerowicze zostali zaproszeni przez Artystę rzeźbiarza Stanisława Wiącka do jego wspaniałej autorskiej Galerii w Stodole w Mokrym Dworze. Oprócz tego, że mogliśmy podziwiać oryginalne dzieła pana Wiącka to zaskoczeni przez ulewny deszcz schroniliśmy się w klimatycznej galerii gdzie Pan Stanisław raczył Artystów rodzinnymi opowieściami i przepysznym domowym winem malinowym z własnej piwniczki a gospodyni podała niesamowite ciasto z wiśniami. To był niezapomniany wieczór.

Wszystkie dzieła powstałe w czasie pleneru - obrazy i instalacje Mistrzów, ceramika, obrazy dzieci, projekty znaczków oraz wspaniała fotorelacja zostały zaprezentowane w czasie wernisażu wystawy poplenerowej, jaki odbył się w piątek wieczorem w sali wystawowej MGCK. Galę poprowadziła Pani Dyrektor MGCK Dorota Miś-Hanys, na wystawie był obecny Pan burmistrz Marek Szponar a oprawę muzyczną zapewnił jazzowy zespół TheRillo.

Dziękujemy Państwu Elżbiecie i Waldemarowi Czechom za ten wspaniały pomysł by do naszej malowniczej wioski wprowadzić powiew Sztuki a zaprzyjaźnionemu MGCK za nieocenioną pomoc i możliwość realizacji tego zadania. Dziękujemy wszystkim Artystom za zaangażowanie i czekamy na Was za rok!

Na koniec trzeba dodać, że Mistrzowie-Malarze stołowali się u naszego chwałowickiego Mistrza-Kucharza w ''Chacie u brata'' i ochom i achom nie było końca. A Mistrz kuchni został obdarowany autorskim ręcznie malowanym fartuchem, znaczy się - smakowało! Dziękujemy Panie Grzegorzu !

Dziękujemy Pracowni Cukierniczej ''Krzemiński'' za obłędne babeczki i serniki na wernisażu.

23.07.2019
Miło nam poinformować, że wystartował już nasz wakacyjny...

II Ogólnopolski Plener Malarski
''Chwałowickie Impresje''
10-19 lipca 2019


Artyści już pracują, sztalugi rozstawione, atmosfera twórcza da się wyczuć z daleka :)

Zapraszamy do śledzenia aktualności z pleneru tu pod linkiem.

     11.07.2019
Nadchodzi czas naszego corocznego, wakacyjnego FESTYNU!

Festyn w Chwałowicach
3 sierpnia 2019


Przygotowania trwają, program imprezy na plakacie obok (prośba kliknąć by zobaczyć powiększoną wersję).

     10.07.2019


    Ruszył remont zbiornika p-poż.

Zgodnie z planami do jesieni ma zostać zrewitalizowany teren wokół basenu p-poż na ul. Szkolnej.

Wartość inwestycji: 255 tys. zł. Prace ruszyły, projekt do wglądu obok!

W ramach prac wykonane zostaną: rozbiórka istniejących ścian zbiornika, oczyszczenie i odmulenie, odtworzenie dna, wykonanie obramowania zbiornika (konstrukcja muru kamiennego), oczyszczenie i wymiana zniszczonych elementów drenarskich, remont wlotów i wylotów kolektorów kanalizacji deszczowej do zbiornika, wykonanie ogrodzenia panelowego w tym brama systemowa z furtką, utwardzenie placu kruszywem mineralnym, rekultywacja zieleni niskiej, cięcia pielęgnacyjne istniejących drzew i krzewów, montaż tablicy informacyjnej, utwardzenie kruszywem miejsca przeznaczonego pod stojak na rowery.

05.07.2019


''Pudełko życia''

Urząd Miasta i Gminy J-L promuje ciekawą inicjatywę skierowaną do osób starszych lub schorowanych. Bezpłatne pudełka na informacje o przyjmowanych lekach, na same leki, do umieszczenia w lodówce, są do odebrania u sołtysa. W razie zagrożenia życia służby medyczne mają dzięki ustandaryzowanemu pudełku szybką informację o tym jak i na co leczy się pacjent. POLECAMY!

05.07.2019


Mecz
Chwałowice - Dębina
6:3

Na festynie w Dębinie (29 czerwca) rozegraliśmy mecz amatorski w piłkę nożną z gospodarzami imprezy. Było sporo emocji, drużyny bardzo zróżnicowane, ale przede wszystkim była dobra zabawa. Dziękujemy, Dębinianie!

05.07.2019


Fundacja Ewy Naworol - ciekawe spotkanie dla małych miłośników zwierząt

4-go lipca zawitała u nas wielka amerykańska ciężarówka firmy Acana, w której to ciężarówce odbywają się zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, związane z opieką nad zwierzętami.

Nasi najmłodsi mieszkańcy poznali tajniki dogoterapii, dowiedzieli się jak zachowywać się względem znanych i nieznanych czworonogów. Odbyli także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy zwierzakom, a także osobom poszkodowanym przez zwierzaki.Dziękujemy serdecznie organizatorom przedsięwzięcia, dzięki dzieciaki za udział w spotkanku!

05.07.2019


Zakaz wstępu do lasu!

Nadleśnictwo Oława wydało zakaz wstępu do lasów ze względu na suszę i zagrożenie pożarem. Zakaz obejmuje także nasze chwałowickie lasy. Obowiązuje do odwołania.

05.07.2019
Dużo się dzieje! Na horyzoncie, już tuż tuż ...

II Ogólnopolski Plener Malarski
''Chwałowickie Impresje''
10-19 lipca 2019


* W ramach otwarcia imprezy zapraszamy Was, Drodzy Mieszkańcy, na ognisko z pyszną grochówką z kotła: środa 10.07, godz. 19:00, teren Schroniska Szkolnego!

     02.07.2019Dziesięć lat temu odszedł nasz chwałowicki sąsiad, aktor teatralny i filmowy, Tadeusz Szymków. Wielu z nas znało Go, pamięta, z rozrzewnieniem wspomina. Postanowiliśmy powspominać razem, wspólnie pooglądać Tadeusza filmy, przypomnieć tę barwną postać szerokiemu gronu miłośników dziesiątej muzy.

Dlatego też w dniach 28-29.06.2019 zorganizowaliśmy CHWAŁOWICKI FESTIWAL FILMOWY!

Zaproszenie na festiwal przyjęli wspaniali goście: rodzina i przyjaciele naszego aktora. Były z nami Panie Magdalena i Agata Szymków, także Cezary Harasimowicz, Robert Gonera, Stanisław Dzierniejko, Konrad Aksinowicz, Waldemar Błaszczyk i inni. W spotkaniach udział brali mieszkańcy Chwałowic oraz liczni przyjezdni.


Rozmawialiśmy, wspominaliśmy, dzieliliśmy się anegdotami z życia Tadeusza Szymkowa. Sympatyczna atmosfera małego festiwalu trwała okrągłe dwa dni. Oglądaliśmy filmy z Tadeuszem pośród obsady, sprzyjała pogoda, było to kino plenerowe, na leżakach!


''Poznań56'', ''Seszele'', ''KabrioRED'', ''Żyć nie umierać'' - te tytuły pojawiły się na naszym dużym ekranie. Część to znane dzieła, ''KabrioRED'' to mała etiuda filmowa z mieszkańcami Chwałowic grającymi drugoplanowe role. Cabrio, jak wspominano, też było chwałowickie.


Wszystko co fajne szybko się kończy. Także nasz festiwal. Planujemy jednak wrócić do tematu za rok. Już dziś zapraszamy, plany są bardzo ambitne! :)


Dziękujemy serdecznie Gościom, Widzom, całej grupie naszych organizatorek i organizatorów! Ukłony dla sponsorów oraz wspierającego nas MGCK J-L. Było świetnie!

01.07.2019Mamy to!
Dolomit Chwałowice
kończy sezon jako lider!

Zakończyły się rozgrywki ligowe V grupy B-klasy, nasza drużyna pod wodzą trenera Dominika Domino rozbiła bank!

W minioną niedzielę Dolomit przypieczętował zwycięstwo w tabeli i awans do A-klasy trudną wygraną z Widawą Grędzina (2-1). Imponujący bilans 21 zwycięstw w 28 meczach to nie przypadek - Dolomit gra od poprzedniego sezonu świetnie. Trzymamy teraz kciuki za przygotowania i formalności związane z awansem do wyższego poziomu rozgrywek!

24.06.2019


             Upiększamy!

Z inicjatywy mieszkańców zakupiliśmy donice i dekorujemy nimi ulice Chwałowic. Chcemy też zadbać o skwerek na skrzyż. Głównej i Szkolnej - trwa nasadzanie roślin i krzewów.

  

13.06.2019Dziesięć lat temu odszedł nasz chwałowicki sąsiad, aktor teatralny i filmowy, Tadeusz Szymków. Wielu z nas znało Go, pamięta, z rozrzewnieniem wspomina. Postanowiliśmy powspominać razem, wspólnie pooglądać Tadeusza filmy, przypomnieć tę barwną postać szerokiemu gronu miłośników dziesiątej muzy. Zapraszamy na nasz festiwal!

     05.06.2019


Warsztaty dla młodzieży: Sztuczna Inteligencja

31 maja w Chwałowickim Klubie Książki Cezary Troska, świeżo upieczony maturzysta, wprowadził nas w świat zagadnień XXII wieku.

Sztuczna inteligencja to konik Czarka nie od dziś. I chwała mu za to, bo w Chwałowicach (i nie tylko) prócz kultury, tradycji, integracji, od czasu do czasu powinniśmy się inspirować czymś zupełnie nowym. Czarek, oprócz techniki, poruszył na spotkaniu ważne dylematy etyczne, z którymi zderzymy się raczej szybko. Odpowiedzi na wiele z postawionych pytań, póki co, nie znamy. Może znajdą je dla nas oni - MŁODZI?

03.06.2019


Dzień Dziecka
w Chwałowicach!

To był naprawdę niesamowity dzień. Na gigantycznych przezroczystych ekranach odbywało się wielkie malowanie, pod okiem naszych artystów, pp. Eli i Waldka Czechów. Absolutnym hitem były ekologiczne spraye, przy pomocy których powstało niesamowicie kolorowe graffiti. Dzieło dzieci można oglądać na terenie zielonym schroniska szkolnego.

Pani Kamila z ''Cudów Wianków'' wiła ogromne wianki z polnych kwiatów z małymi i dużymi mieszkańcami Chwałowic. Była bitwa na balony wodne, zabawy z chustą animacyjną, gra kooperacyjna w budowanie, mecz koszykówki i zbijaka.

Do tego wielkie bańki mydlane i atrakcja "zamykanie w bańce". Każdy chciał spróbować jak to jest być w środku wielkiej bańki mydlanej.

Były pyszne ciasta i ciasteczka upieczone przez niezawodne Mamy z Chwałowic. Dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Dnia Dziecka, jesteście niesamowici! Dziękujemy też wszystkim przybyłym gościom, dużym i małym.


A tu duża GALERIA ZDJĘĆ .

02.06.2019


Dzień Matki
Koncert poetycko-muzyczny dla Mam i nie tylko

28 maja zaprosiliśmy nasze Drogie Mamy do Chwałowickiego Klubu Książki. W kameralnej atmosferze wystąpili tu p. Katarzyna Georgiou prezentująca swą poezję, oraz p. Mariusz Świnkowski śpiewający niezapomniane standardy polskiej sceny muzycznej.

Spotkanie trwało ponad półtorej godziny, bardzo nam się podobał panujący na sali nastrój zadumy i lekkiej melancholii. Czy Panie także, jak jedna z przybyłych Mam, miały wrażenie, że część wierszy była jakby o nas, o naszym chwałowickim świecie, naszych okolicach?

Dziękujemy serdecznie obojgu artystom, organizatorom, a także oczywiście wszystkim Paniom (i Panom!) za spędzenie z nami tego wieczoru - uczty poezji i muzyki.

29.05.2019


             Wiosenny Rajd Rowerowy!

W niedzielę 26 maja ruszyliśmy na nasz rajd rowerowy. Imponująca grupa ok. 60 rowerów wystartowała z Chwałowic w stronę lasów bystrzyckich.

Zaliczając po drodze lody w Bystrzycy, dotarliśmy do Ryczyna, na leśną polanę, na ognisko, popas i... na ciekawe spotkanie dotyczące m.in. pszczół.

Po drodze było wszystko – piękna trasa, dobra zabawa, gesty las. Ale i niespodzianki, przeszkody, przebite dętki, czyli wszystko to, co na porządnym rajdzie rowerowym być powinno :)

Dziękujemy serdecznie organizatorom oraz Wam, nasi niezawodni rowerzyści!

27.05.201919.05.2019EUROWYBORY
26 maja - głosujmy!

W niedzielę 26 maja wybieramy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do lokalu wyborczego w Chwałowicach, w budynku schroniska szkolnego (sala Chwałowickiego Klubu Książki), w godzinach 7:00-21:00. Lokal jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

16.05.2019


              Rajd Rowerowy!

Zapraszamy mieszkańców Chwałowic na wiosenny rajd rowerowy! Ruszamy w niedzielę 26 maja na trasę. Mapka dostępna obok. Plan jest następujący:

- Startujemy o 12:00 z przystanku przy ul. Świerkowej.
- U celu, w pobliżu Ryczyna (12 km) będziemy ok. 13:30 z uwzględnieniem przystanku na lody w Bystrzycy i wcześniej nad stawem w Nowym Dworze. Na miejscu mamy ognisko (każdy bierze swoje kiełbaski, drewno jest zapewnione) i pogadankę o pszczołach. łącznie ok 2h.
- Wracamy od 15:30/16:00 i w Chwałowicach jesteśmy ok. 17:00.

Trasa przez lasy, dobrymi drogami, zapraszamy nawet najmłodszych cyklistów. Bawmy się wszyscy, rodzinnie!

Prosimy mieć ze sobą parę złotych, na trasie będzie mini-składka na opłaty ryczyńskie. /p>

16.05.2019


Drodzy Mieszkańcy, z okazji pięknego święta - Dnia Matki przygotowujemy koncert poetycko-muzyczny w naszym Chwałowickim Klubie Książki:

Zachęcamy do zapraszania na nasz koncert swoich Mam - wstęp jest wolny, gwarantujemy mile spędzony czas i smaczny poczęstunek (kawa, herbata, ciasta, itp.).

     08.05.2019


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie zbierać opłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (II kw.) oraz składkę spółek wodnych w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:

        środa (15.05) - 19:00-20:00
        czwartek (16.05) - 19:00-20:00

Zapraszam - Michał Wolski

     08.05.2019


Dolomit Chwałowice
Liderem w tabeli B-klasy!

Od jakiegoś czasu nasza drużyna wygrywa mecz za meczem. W minioną niedzielę (05.05) podopieczni Dominika Domino zwyciężyli z dotychczasowym liderem tabeli, LZS Zbytowa, i wskoczyli na pierwsze miejsce.

Imponujący bilans 17 zwycięstw w 21 meczach to nie przypadek. Dolomit gra od poprzedniego sezonu świetnie. Trzymamy kciuki za wyniki w 7 pozostałych spotkaniach - czyżby A klasa w Chwałowicach? :-)

06.05.2019Co nowego na naszym boisku?

Po sezonie zimowym nasze boisko wraca do łask, jest coraz częściej używane przez mieszkańców.

W ostatnich dniach wyczyściliśmy nawierzchnię boiska dmuchawą, zamontowaliśmy zakupione z funduszu sołeckiego stojaki na rowery.

Gmina posadziła przy boisku i szatniach piękne nowe drzewka (jarzębiny).

Trwają rozmowy na temat możliwości oświetlenia obiektu oraz, w najbliższym czasie, montażu kamery monitorującej boisko i teren wokół niego.

    

Uwaga! Prosimy zwrócić szczególną uwagę na obuwie, w którym Państwo, lub Państwa pociechy wchodzą na boisko. Ze względu na technologię, w jakiej została wykonana nawierzchnia, bezwzględnie zabronione jest wchodzenie na boisko w korkach, kolcach lub w butach na protektorze.

23.04.2019


Wesołych Świąt!

Wszystkiego co najlepsze na Świeta Wielkiej Nocy, wiosennych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery, miłych spotkań z Najbliższymi oraz smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku

                życzy Zarząd Stowarzyszenia
              wraz z Sołtysem i Radą Sołecką.

15.04.2019


''Strefa Zieleni''
Ogrodnictwo dla nas!

Jak Państwo zapewne zauważyli, od kilku dni cieszy u nas oko nowy punkt sprzedaży roślin, Chwałowicka ''Strefa Zieleni'' (ul. Główna 6).
Właściciele serdecznie zapraszają do zakupów, planują specjalizować się zwłaszcza w trawach i bylinach.
Zachęcamy i my, w tę sobotę dla osób, które zgłoszą się z hasłem ''WSPIERAM NASZYCH!'' by kupić pierwsze 33 roślinki, cena za sztukę będzie obniżona o 3 zł!


12.04.2019


Martyna Bunda w CHKK

W piątek 4 kwietnia odwiedziła nasz Klub Książki Martyna Bunda. Pani Martyna znana jest szerszej publiczności dzięki debiutowi literackiemu pt. ''Nieczułość'' oraz dzięki kilkuletniej już współpracy z tygodnikiem ''Polityka'' (m.in. jako kierownik Działu Krajowego tego czasopisma).

Było kameralnie i bardzo klimatycznie. Sączyliśmy KOMBUCZĘ – przywieziony przez p. Martynę herbaciany napój, znany i stosowany w przeszłości. W przeszłości, którą, między innymi opisuje autorka w swojej powieści ''Nieczułość''. Rozmawialiśmy o książce, jej bohaterkach, ich przeżyciach. Pani Martyna czytała fragmenty, jeszcze bardziej wprowadzając nas w świat powojennych Kaszub, losów pokoleń tamtejszych mieszkańców. ''Nieczułość'', mimo, że wydana raptem dwa lata temu, doczekała się już tłumaczenia na 6 języków, rozważany jest także pomysł ekranizacji powieści.

Pytaliśmy naszego Gościa o dalsze plany literackie. Dzięki temu być może wiemy nieco więcej niż statystyczny czytelnik, o nadchodzącej premierze nowej książki. Poznaliśmy szczegóły pracy pani Martyny w redakcji tygodnika opinii, jakim jest ''Polityka''. Mówiliśmy o kierunku, w jakim ''Polityka'' zmierza, o współpracy ze znanymi z ''Polityki'' dziennikarzami. Spotkanie przeciągnęło się do późnego wieczora, za co bardzo jesteśmy pani Martynie wdzięczni. I… do zobaczenia za literacki ''jakiś czas''!

Dziękujemy przy okazji wspierającym nas Hotelowi Arkadia i firmie Acana Polska! Wielkie podziękowania także dla Pań Organizatorek, to był bardzo miły wieczór.

08.04.2019


Światłowód w całych Chwałowicach!

To nie jest żart około-primaaprilisowy :) Otrzymaliśmy potwierdzoną informację, że ORANGE rozpoczyna dużą inwestycję w naszej wiosce.

W ramach "Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2" zostały uruchomione środki UE (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) i w oparciu o nie ORANGE rozpoczął prace projektowe: ŚWIATŁOWÓD DO KAŻDEGO DOMU W CHWAŁOWICACH.

Projektowanie właśnie się rozpoczęło i obejmuje całą wieś. Z tego co się dowiedzieliśmy, na wszystkich ulicach Chwałowic zostanie położona sieć światłowodowa, przy każdej nieruchomości projektowany jest zapas kabla światłowodowego o długości umożliwiającej wejście do wnętrza budynku. Finansowanie z POPC2 obejmuje takie właśnie dojście "do posesji", koszty inwestycji na posesji (wkopanie światłowodu, wprowadzenie do budynku, modem, podłączenie, itp.) są już po stronie mieszkańców.

Planowany termin prowadzenia prac budowlanych jest imponujący: światłowód będzie kładziony jeszcze w 2019 roku! Zbiegnie się to zatem, albo nawet poprzedzi kładzenie u nas sieci gazowej. Czekają więc nas duże prace ziemne we wsi, utrudnienia, zapewne w drugiej połowie tego roku. Jednak po ich zakończeniu będziemy mieli poprowadzone w zasadzie wszystkie media dostępne w naszej gminie. To naprawdę dobra wiadomość!

Jeśli pojawią się nowe informacje dot. budowy sieci światłowodowej - będziemy informować.

     03.04.2019


Wiosenne porządki 30 marca

Jak co roku na wiosnę, spotkaliśmy się by posprzątać nasze Chwałowice. Zazieleniają się już łąki, pobocza dróg, lasy, chcieliśmy zadbać o to, by wkolo było czysto i pięknie.

Dzięki wsparciu ZGK J-L, który podstawił nam kontener oraz zapewnił worki i rękawice, akcję udało się sprawnie przeprowadzić. Pogoda sprzyjała, przybyło do pomocy sporo mieszkańców, zebraliśmy razem duuużo śmieci. Cieszy zwłaszcza udział dzieciaków we wspólnych pracach - wpajajmy młodzieży dbałość o porządek, o nasze wspólne otoczenie.

Po sprzątaniu spotkaliśmy się przy integracyjnym ognisku. Było gwarno i wesoło do późnego wieczora :)

Cóż... do zobaczenia na "Sprzątaniu Chwałowic" jesienią!

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym!

31.03.2019


Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu przy sklepie

By zadbać o bezpieczeństwo pieszych, kierowców oraz pasażerów komunikacji zbiorowej oczekujących na autobusy na przystanku przy sklepie, Sołtys w uzgodnieniu Radą Sołecką zwrócił się do władz gminy o zmianę organizacji ruchu drogowego w obrębie głównego skrzyżowania w naszej wsi.

Po wizji lokalnej, spotkaniu z przedstawicielem PZD Oława, prośba została rozpatrzona pozytywnie. W związku z tym w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się następujących zmian:

- Asfaltowy łącznik za kapliczką będzie drogą jednokierunkową. Wjazd tylko od ul. Wrzosowej. Przepis nie będzie dotyczył autobusów komunikacji zbiorowej.

- Przystanek autobusowy (docelowo z wiatą) przeniesiony zostanie na łącznik za kapliczką.

- Autobusy kursujące w obu kierunkach zatrzymywać się będą nie na ul. Głównej, ale na łączniku.

Prosimy zwracać uwagę na znaki drogowe, które pojawią się już wkróce. Prośba również o rozsądne parkowanie samochodów w tym miejscu, by nie zastawiać autobusom przejazdu przez łącznik za kapliczką.

28.03.2019     26.03.2019


  
21.03.2019


Wiosenne porządki: 30 marca !

Jak co roku, na wiosnę, zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w akcji ''Sprzątanie Chwałowic''. Wkrótce zazielenią się nasze okolice, zadbajmy o to, by wkolo było czysto i pięknie!

Zapraszamy od godziny 11:00, w głównych punktach Chwałowic będziemy rozdawali worki oraz rękawice.

Przyłączcie się Państwo do nas :)

Po południu z kolei zapraszamy na teren schroniska szkolnego. O 16:00 sołtys zaprasza wszystkich, którzy napracowali się przy porządkach (i nie tylko), na ognisko i integracyjną kiełbaskę.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców!

19.03.2019


Elektroodpady
Odpady wielkogabarytowe

27.03 - Odbiór eletroodpadów. Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

03.04 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji.

Zapraszamy do skorzystania.


     18.03.2019


Plan działania Stowarzyszenia na rok 2019

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia przyjęło 13 marca 2019 r. plan działania Stowarzyszenia na rok 2019:

Na zebraniu przyjęto Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działaknośi Stowarzyszenia w roku 2018. Dziękujemy za obecność˝.

     14.03.2019

Łysek - adoptuj pieska!8 marca - Święto Kobiet!

Szanowne Chwałowiczanki!

Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęcia, radości,
i pociechy z nas, facetów, Chwałowiczan! :)

Sołtys oraz panowie ze Stowarzyszenia.

08.03.2019


Podatki

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie zbierać opłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (I kw.) w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:
        wtorek (12.03) - 19:00-20:00
        czwartek (14.03) - 19:00-20:00
        piątek (15.03) - 19:00-20:00

Spółki wodne jak na razie nie przekazały kwitariuszy, opłaty za melioracje będą zbierane razem z II ratą podatków.

Zapraszam - Michał Wolski

     07.03.2019


Sołtys oraz Rada Sołecka wybrani

27 lutego 2019 r. na Zebraniu Wiejskim wybrano ponownie p. Michała Wolskiego na Sołtysa Chwałowic.


Rada Sołecka w tej kadencji będzie działała w składzie:
       - Aleksander Dubielewicz,
       - Magdalena Moska,
       - Bogusława Ozymko-Stępniewska,
       - Monika Piwińska,
       - Kornela Słoń-Matoga,
       - Robert Sołowiej,
       - Iwona Szczerba.             życzymy skuteczności i wytrwałości!

28.02.2019


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

Dnia 13 marca 2019 roku, o godz. 18:30 (19:00) w Chwałowickim Klubie Książki (budynek schroniska szkolnego, ul. Szkolna 4) odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. W programie miďż˝dzy innymi:

 • Przedstawienie Sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności Stowarzyszenia w roku 2018,

 • Przyjęcie Planu Działania Stowarzyszenia na rok 2019,

 • Zmiany w statucie Stowarzyszenia.

Na zebranie zapraszamy również osoby pragnące przystąpić do Stowarzyszenia.

     27.02.2019

          Nakazy podatkowe 2019
do odbioru na godzinie sołeckiej

Zapraszam Państwa we środę 13 lutego w godz. 19:00-20:00 do Chwałowickiego Klubu Książki (budynek schroniska szkolnego), gdzie w ramach "godziny sołeckiej" można będzie odebrać swój nakaz podatkowy (podatki od nieruchomości i gruntów rolnych).

Pozdrawiam - Sołtys.

12.02.2019

             

         
Jasełkowe przedstawienie
CHWAŁOWICKA BONANZA

20-go stycznia spotkaliśmy się tłumnie w naszej świetlicy, by przyjrzeć˝ się wcześniej nieznanym losom Świętej Rodziny. Kto by pomyślał, że nasze Chwałowice odegrały tak ważną rolę w dziejach ludzkości! :)

Na scenie pojawiło się łącznie ponad 25 aktorek i aktorów, dużych i małych. Były aniołki, diabełki, zrzędząca teściowa, tenisowe rozgrywki, szeryf, USG, rozprawa sądowa. W przerwach pomiędzy aktami śpiewaliśmy kolędy, na instrumentach grały m.in. Chwałowickie dzieciaki!

Fabuła to oczywiście luźna, artystyczna interpretacja faktów. Jednak jest to już od kilku lat przyjęta formuła - nasze jasełka w humorystyczny sposób nawiązują do lokalnej, Chwałowickiej rzeczywistości.

Opowieść skończyła się oczywiście happy-endem. Publiczność nagrodziła wszystkich aktorów i zaangażowanych w przedstawienie gromkimi brawami. Aktorzy ale i pani reżyser, Ania Kowal, także sprawiali wrażenie ukontentowanych :) I to najważniejsze - mieszkańcy dzięki jasełkom przede wszystkim integrują się, spędzają razem zimowe wieczory, umacniają swoje Chwałowickie więzi.
Oto link do filmu z przedstawienia:

Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia na jasełkach już za rok!

22.01.2019


27 ciast dla WOŚP!


w 27-tym finale Orkiestry zagraliśmy i my - Chwałowiczanie.

13-go stycznia w holu CSiR J-L wystawiliśmy straganik z ciastami oraz kawą. Zebrane środki zasiliły konto fundacji Jurka Owsiaka. Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym!

Późniejsze, tragiczne wieści z Gdańska wstrząsnęły nami......

Orkiestro, my gramy z tobą DO KOŃCA ŚWIATA I O JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ!!!

14.01.2019

         
   Jasełka nadchodzą!

CHWAŁOWICKA BONANZA
20 stycznia, godz. 16:30

Drodzy Mieszkańcy, jak co roku, zapraszamy na nasze multimedialne jasełka! Tym razem zagubi się Święty Józef... a rozwiązanie tuż tuż.

Przybądźcie koniecznie zobaczyć jak to się wszystko potoczy i czy Maryja urodzi w Betlejem. Zapraszamy!

     08.01.2019


Zimnar w Chwałowicach!

W niedzielę 6. stycznia, o godz. 11:00 na chwałowickiej ''Pętli zabieganych'' odbył się 1-wszy etap Zimowego Maratonu na Raty 2019.

W tym roku Klub Biegacza Harcownik zdecydował się rozpocząć corocznego Zimnar-a etapem w Chwałowicach, co bardzo nas ucieszyło :) Pogoda nie rozpieszczała ale Zimnar to nie zabawa dla kanapowców :) Na starcie, mimo błota i lekkich opadów, stanęło ponad 380 biegaczy i ponad 50 kijkarzy. Atmosfera była wspaniała :)

Nowe rekordy trasy nie padły, acz rywalizacja była bardzo zacięta. W kategorii mężczyzn bieg wygrał Dariusz Wróbel, wśród pań triumfowała Ewa Zendwalewicz. Najszybsi z kijkami byli Sebastian Klimsiak oraz Ewa Wild. Gratulujemy!

Dziękujemy także kibicom zgromadzonym wzdłuż trasy.

Oficjalne wyniki i wszelkie aktualności dot. Zimnara:
   http://kbharcownik.pl/zimnar/
Galeria zdjęć:
  Kreator Wspomnień
  Olawa24.pl

08.01.2019


             Zebranie Wiejskie
   16 stycznia, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania w świetlicy, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania m.in:
• sprawozdanie finansowe z wykorzystania środków w ramach funduszu sołeckiego na rok 2018,
• sprawozdanie z prac w zakresie utrzymania urządzeń melioracyjnych w 2018 r.
• sprawy bieżące sołectwa.

     02.01.2019


                Wcześniejsze informacje (2018)