Budżet obywatelski 2021
MAMY TO!!!


Super wiadomość na ostatni dzień w tym niełatwym roku - nasz projekt ''Oświetlenie boiska wielofunkcyjnego i budowa przy nim miejsc parkingowych'' dzięki Państwa głosom będzie realizowany!

Oto oficjalne wyniki głosowania: https://jelcz-laskowice.budzet-obywatelski.org/wyniki

Konkurowaliśmy w tym roku aż z 9-cioma projektami z innych sołectw - nie było łatwo. Dodatkowo część chwałowickich głosów oddaliśmy zapewne na projekt związany z iluminacją laskowickiego kościoła. Mimo to jednak, dzięki 275 uzyskanym głosom, będziemy mieli inwestycję wartą 110 tyś zł w naszej wsi.

Boisko w Chwałowicach jest intensywnie używane, głównie przez młodzież, choć nie tylko. O to właśnie nam chodziło - by oderwać nastolatków od telefonów i komputerów, by spędziali czas na świeżym powietrzu. To działa! Ale w jesienne i zimowe popołudnia boisko stoi puste bo jest ciemno i nie da się z niego korzystać. Stąd projekt by je oświetlić: nowocześnie, z czujnikami zmierzchu, z wyłącznikami czasowymi. Bardzo dziękujemy za wsparcie tej inicjatywy.

     31.12.2020


Od stycznia 2021
nowy harmonogram odbioru odpadów

Aczkolwiek dla Chwałowic nic się nie zmienia. Odbierane będą odpowiednio:

- Odpady niesegregowane: w co drugi czwartek,
- Odpady segregowane: III środa miesiąca,
- Odpady bio: w każdy piątek (wyjątkowo zimą co 2 tygodnie).

29.12.2020
Koleje Dużych Prędkości
SPRZECIW!


Już tylko przez 2 dni, do 31.XII możemy pisemnie sprzeciwić się koncepcji poprowadzenia torów KDP w bezpośrednim sąsiedztwie naszych domów!

Prosimy kliknąć tutaj: LINK

a następnie wypełnić raptem dwa-trzy pola, zgodnie z instrukcją powyżej, kopiując choćby te informacje:

TREŚĆ UWAGI:

Wyrażam protest przeciwko budowie linii kolei dużych prędkości przez teren wsi Chwałowice (gm. Jelcz-Laskowice) oraz przez teren okolicznych lasów.

TREŚĆ UZASADNIENIA:

Budowa a później funkcjonowanie linii kolejowej spowoduje:
1. emisję hałasu i tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi,
2. przepłaszanie zwierząt na skutek hałasu,
3. niszczenie siedlisk zwierząt wywołanych przez prace budowlane,
4. odgrodzenie terenów leśnych i pól uprawnych dotychczas dostępnych swobodnie dla mieszkańców do celów zarówno uprawnych jak i rekreacyjnych,
5. ujemny wpływ na jakość powietrza poprzez emisję pyłu z odsłoniętych miejsc w procesie budowlanym oraz w czasie przejazdów pociągów – pozbawienie okolicy jakichkolwiek walorów rekreacyjnych,
6. zanieczyszczenie wód powierzchniowych w trakcie robót budowlanych/ziemnych oraz poprzez odcieki z torowisk (mogą zawierać substancje szkodliwe takie jak herbicydy) czy odprowadzanie ścieków z powierzchni,
7. możliwość degradacji gleb przez prace towarzyszące inwestycji poprzez zanieczyszczenia gleb substancjami ropopochodnymi z wycieków z maszyn budowlanych a później z wagonów,
8. zagrożenie dla dziedzictwa przyrody nieożywionej.

28.12.2020
Teledysk świąteczny
czyli tęsknimy do siebie nawzajem!

Mieszkańcy nagrali nietuzinkowy teledysk, prośba kliknąć obok na obrazek i obejrzeć :)

21.12.2020


Światłowód - czy obejmie całą wieś?

Informacje dot. budowy u nas światłowodu nie są jasne i kompletne. Orange to niestety instytucja, z której b. trudno dowiedzieć się czegoś konkretnego.

Z przecieków wynika jednak, że do sieci zostaną podłączeni tylko mieszkańcy, którzy w przeszłości zadeklarowali taką chęć na stronie internetowej Orange.

Nie wiemy, czy wypełnienie takiego formularza jeszcze teraz jakoś pomoże. Podajemy jednak link do strony, gdzie znajduje się formularz - może warto jeszcze teraz z niego skorzystać. A może pozwoli to przyłączyć się do sieci w dalszym terminie.

Oto link: https://www.orange.pl/view/sfh

19.12.2020


Kolej Dużych Prędkości
KONSULTACJE SPOŁECZNE

Drodzy Państwo, dość po cichu trwa obecnie drugi etap konsultacji społecznych w spr. przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości (elementu CPK) przez naszą gminę.

Uwagi mieszkańców zbierane są do 31 grudnia (!!!) na stronie: http://www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/konsultacje-soos-kolej-uwaga-arkusz

Wariant dla nas niekorzystny to czerwona linia na załączonym obrazku. Przecina rezerwat Łacha Jelcz, oznacza wyburzenia domów w Jelczu, niszczy tereny w okolicy stawów jelczańskich, dalej przebiega przez obszary wodonośne Nowego Dworu (skąd czerpiemy wodę pitną dla całej gminy), następnie ingeruje w zabudowania Piekar i Chwałowic. To ostatnie z naszego punktu widzenia jest nie do przyjęcia, już wcześniej, wiosną, protestowaliśmy przeciwko temu wariantowi. Udało się wtedy doprowadzić do przyjęcia wspólnego stanowiska trzech gmin, wyraźnie krytykującego ten akurat przebieg linii kolejowej.

Niemniej CPK konsultuje całość dalej - dlatego gorąco zachęcam do licznego wyrażania opinii pod powyższym adresem, podając odpowiednio:
  - Numer ciągu i linii kolejowej: CIĄG NR 9, LINIA KOLEJOWA NR 86 i 87
  - Numer arkusza do którego odnosi się uwaga: 3.

W opinii warto właśnie zwrócić uwagę na powyższe zagrożenia – Łacha Jelcz, tereny cenne przyrodniczo, obszary stanowiące czerpnię wody pitnej, zagrożone obszary leśne stanowiące wartość podwrocławskiej gminy, grożące wyburzenia domostw.

     17.12.2020


Mikołajki 2020
nieco inaczej niż zwykle


W tym roku wiele rzeczy nie jest takich jak dotąd. Pandemia trwa, nie możemy grupować się i spędzać czasu razem.

Dlatego też tym razem Św. Mikołaj odwiedził Chwałowice w nieco inny sposób niż zwykle.

W niedzielę 6 grudnia nasz gość krążył po wsi i głośno wołał HO HO HO :) Odwiedził przy furtkach 125 dzieci, dużych i małych, wręczając im duże paczki z prezentami. W paczkach były słodkości, książeczki i drobne upominki - niespodzianki.

Mamy nadzieję, że pomysł i zawartość paczek przypadła do gustu naszym młodym mieszkańcom. W tym miejscu składamy podziękowanie dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tego wspaniałego dziecięcego święta.

Dla grupy nastolatków paczka zawierała niestandardowy kalendarz adwentowy na najbliższe dni, z kolejnymi zadaniami do wykonania przed Świętami. Tutaj na stronie, zgodnie z tym, co Mikołaj napisał w swoim dołączonym do paczki liście, będziemy teraz codziennie rano zamieszczali krótki opis do zadania na dany dzień!

Tak więc do dzieła Moi Drodzy!
[pełna lista zadań do wglądu w zakładce ''Chwałowice dzieciom'' w menu po lewej stronie].

Dzięki za tych kilkanaście dni fajnej zabawy! Do zobaczenia za rok!

06.12.2020


Budżet obywatelski 2021
GŁOSOWANIE


Trwa ważne głosowanie! Każdy mieszkaniec gminy ma dokładnie jeden głos i może go oddać m.in. na nasz projekt - ''Oświetlenie boiska wielofunkcyjnego i budowa przy nim miejsc parkingowych''.

Głosowanie jest dostępne w dniach 29.11 - 17.12 pod adresem https://jelcz-laskowice.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Nasz projekt konkuruje w tym roku aż z 9-cioma projektami z innych sołectw - nie będzie łatwo wygrać jeśli porządnie się nie zmobilizujemy. W dniach głosowania postaramy się chodzić po wsi i wspomóc Państwa w samej czynności oddawania głosu, tak, by naprawdę mieć szansę na zwycięstwo i realizację naszego pomysłu.

Boisko w Chwałowicach jest intensywnie używane, głównie przez młodzież, choć nie tylko. O to właśnie nam chodziło - by oderwać nastolatków od telefonów i komputerów, by spędziali czas na świeżym powietrzu. To działa! Ale w jesienne i zimowe popołudnia boisko stoi puste bo jest ciemno i nie da się z niego korzystać. Stąd projekt by je oświetlić: nowocześnie, z czujnikami zmierzchu, z wyłącznikami czasowymi. Bardzo prosimy o wsparcie tej inicjatywy.

     25.11.2020


Jesienne Sprzątanie Chwałowic
- działamy!

Drodzy Państwo, kontynuujemy nasze sezonowe akcje, w tym sprzątanie wioski. Jest sporo do zrobienia, mimo czasów, które nastały.

Podobnie jak wiosną proponujemy więc reguły dostosowane do obowiązujących zasad. Nie grupujemy się, działamy w maseczkach itp. Zachęcamy do rodzinnych spacerów po okolicach i pozbierania tego, co zaległo na poboczach, w rowach, w lesie. A wszystko to 28 listopada!

Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami, musimy segregować śmieci. W dniu sprzątania na przystankach autobusowych dostępne będą rękawice oraz 3 rodzaje worków: na plastik, szkło i 'resztę'. Plus rękawice. Można je zabierać i ruszać w trasę.

Zebrane śmieci prosimy ustawiać w workach wzdłuż trzech ulic: Głównej, Szkolnej i Wrzosowej. Pod koniec dnia zwieziemy je w jedno miejsce, a potem stamtąd zostaną odebrane przez ZGK.

Zachęcamy do spaceru z workiem w kieszeni, mimo pandemii możemy zadbać o naszą okolicę. DO DZIEŁA! :)

20.11.2020


ekoChwałowice
KONKURS FOTOGRAFICZNY
rozstrzygnięty!


Miło nam poinformować, że konkurs dobiegł końca, przysłaliście Państwo do nas piękne zdjęcia, mamy już oficjalne wyniki.

W sumie otrzymaliśmy 34 fotografie - 20 zdjęć zrobionych przez dzieci i 14 zdjęć dorosłych.

W jury zasiadło 11 osób, które w głosowaniu tajnym wyłoniło zwycięzców:

W kategorii dziecięcej:
     1. ''Bocianolot'' - Zuzanna Matoga (12 lat),
     2. ''Zaglądając na kwiatek'' - Gracjan Fulara (9 lat),
     3. ''Jednorożec'' - Tadeusz Prus (6 lat),
     4. ''Osa woli żółte'' - Kuba Piwiński (13 lat).

              Oto te zdjęcia:

W jury kategorii dziecięcej zasiadał p. Krzysztof Konieczny (miłośnik i znawca przyrody, autor książek i pięknych zdjęć przyrodniczych, podróżnik), który był u nas niedawno na prelekcji o owadach oraz budowaniu hoteli dla owadów. Pan Krzysztof zaproponował dzieciom dopracowanie zdjęć poprzez ich kadrowanie. Wysłał nam wykadrowane przez siebie zdjęcia, na które głosował. Popatrzcie jak to wyszło:

W kategorii dorosłych wyniki przedstawiają się następująco:
     1. ''Dzięciołek'' - Katarzyna Rojek
     2. ''Ślimacza droga'' - Piotr Fulara,
     3. ''Ważka'' - Piotr Fulara,
     4. ''Cytrynek'' - Katarzyna Rojek,
     5. ''W zachodzącym słońcu'' - Ryszard Kulczycki,
     6. ''Zaloty'' - Ryszard Kulczycki.

Jury postanowiło więc przyznać nagrody właśnie Kasi, Piotrowi i Panu Ryszardowi.

Oto zwycięskie prace:


A tu wszystkie pozostałe (równie piękne!) zdjęcia:

Kategoria dzieci:


Kategoria dorośli:


Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu. Dziękujemy za dobrą zabawę w czasie pandemii!

18.11.2020Ruszyła budowa sieci gazowej!

Od początku listopada widać w Chwałowicach intensywnie posuwające się prace budowlane. Podwykonawca firmy G.EN.GAZ rozpoczął tyczenie geodezyjne oraz wykopy pod gazociąg.

Cieszymy się niezmiernie, że kolejny rodzaj mediów dociera do naszej miejscowości, staraliśmy się o to kilka długich lat.

Obecnie budowany jest I-wszy etap obejmujący łącznik z J-L, wszystkie ulice od cmentarza do Sokolej włącznie. Także cały Przysiółek. Prace mają się zakończyć do 30.06.2021.

W imieniu mieszkańców Łaziszek, ulic traktowanych jako II-gi etap inwestycji, gdzie wiele osób niecierpliwie czeka na gaz, wystosowaliśmy oficjalną prośbę do inwestora o jak najszybszą decyzję dot. dalszej budowy, ogłoszenie przetargu i zaplanowanie prac budowlanych jeszcze na 2021 r.

Ta planowana od 2016 r. inwestycja wstrzymuje nas z remontami dróg we wsi, im dłużej czekamy na gaz (a także, niezależnie od tego, swiatłowód), tym dłużej jeździmy po rozsypujących się drogach...

O postępach prac będziemy Państwa informować.

14.11.2020
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę.Tego dnia Chwałowicki Klub Książki przejął we władanie p. Mateusz Kotas, jeden z naszych sąsiadów. Pan Mateusz od lat interesuje się historią, szczególnie zaś dziejami Ruchu Niepodległościowego i postacią Romana Dmowskiego. Nasz mieszkaniec – o czym możecie Państwo nie wiedzieć – prowadzi w Chwałowicach (przy ulicy Szkolnej 53) prywatne Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego, zarejestrowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień współpracuje z instytucjami takimi jak IPN oraz Biblioteka Narodowa oraz Ossolineum.

   

Pierwotnie planowaliśmy zaprosić Państwa do Klubu, by razem posłuchać wykładu p. Mateusza, zobaczyć na żywo eksponaty, które zgromadził. Mamy jednak obostrzenia związane z Covidem, udostępniliśmy zatem prelekcję w formie LIVE ma facebooku. Dostępna jest ona na dziś pod linkiem:

https://www.facebook.com/chwalowice.org

Po wykładzie część z Państwa dotarła spacerem do Klubu i miała możliwość porozmawiać z naszym gościem. Była okazja, by na żywo przyjrzeć się unikalnym dokumentom (np. oryginał Traktatu Wersalskiego podpisanego przez I. Paderewskiego i R. Dmowskiego!), poczuć powiew prawdziwej polskiej historii.

Dziękujemy Panie Mateuszu!

13.11.2020


Mikołajki 2020
nieco inaczej niż zwykle


Drodzy Rodzice, pandemia powoduje, że w tym roku Św. Mikołaj odwiedzi Chwałowice w nieco inny sposób niż dotąd.

Nie możemy z wiadomych względów zgromadzić naszych milusińskich w świetlicy czy CHKK. Proponujemy więc, że do zgłoszonych wcześniej dzieci Św. Mikołaj dotrze po prostu z paczką pod dom (5 lub 6 grudnia), pomacha przy furtce i głośno zawoła HOO HOO HOO :)

Paczki, jak zawsze, przygotujemy ze środków sołeckich. Będą w nich słodkości, książeczki, drobne upominki - niespodzianki.

Prosimy więc zgłaszać chwałowickie dzieci (rocznik 2010 włącznie, i młodsze) do 15.11 drogą mailową, na adres stowarzyszenie@chwalowice.org podając koniecznie imię, wiek, chwałowicki adres do odwiedzenia i numer telefonu rodzica.

Ze względów organizacyjnych nie jesteśmy w stanie obsłużyć więcej niż 100 paczek, w pewnym sensie decyduje więc kolejność zgłoszeń :)

Myślimy także o jakiejś formie Mikołaja dla nastolatków. Roczniki 2006-2009 również prosimy zgłosić mailowo, osobno. Czekamy!

02.11.2020


BUDŻET OBYWATELSKI 2021
- nasz wniosek przeszedł weryfikację merytoryczną

Informujemy, iż opublikowano listę pozytywnie zweryfikowanych zadań do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. W zestawieniu jest nasz wniosek pt.

''Budowa profesjonalnego oświetlenia sportowego oraz miejsc parkingowych dla boiska wielofunkcyjnego w Chwałowicach''.

W opisie zadania napisaliśmy: ''Celem projektu jest oddanie do użytku w 2021 roku:

  • profesjonalnego oświetlenia sportowego, na 4-6 słupach wokół boiska, z energooszczędnymi lampami i odpowiednimi parametrami oświetlenia. Lampy zasilane ze znajdującego się na przedmiotowej działce złącza kablowego. Z systemem sterowania (czujnik zmierzchu, wyłącznik czasowy, itp.).
  • 6 wybrukowanych miejsc parkingowych dla użytkowników boiska wielofunkcyjnego w Chwałowicach.''

Łącznie z terenów wiejskich zakwalifikowało się aż 10 projektów, konkurencja jest więc duża. Jak co roku o realizacji zadań zadecyduje głosowanie mieszkańców gminy. Odbędzie się ono w dniach 29 listopada - 17 grudnia br. O przygotowaniach do głosowania będziemy tu Państwa informować.

27.10.2020


Pomiar natężenia ruchu
w Chwałowicach

W piątek 23. października liczyliśmy ile samochodów porusza się po naszych chwałowickich drogach.

W badaniu pomagało ponad 20 naszych mieszkańców, pracowaliśmy od 5:00 do 23:00. Zapewne widzieliście nas Państwo na dwóch skrzyżowaniach:

    - przy sklepie (Główna / Wrzosowa),
    - przy kasztanie (Główna / Szkolna).

Celem badania było zebranie dokładnych informacji o skali ruchu drogowego w naszej wsi. Dane te chcemy wykorzystać zabiegając u naszych władz o poprawę jakości i bezpieczeństwa chwałowickich ulic.

A oto wyniki:

Droga wjazdowa do Chwałowic to oczywiście najbardziej ruchliwy odcinek asfaltu u nas. Na wysokości ogrodnictwa (Główna 6) w ciągu doby łącznie w obie strony przejechało... 2991 aut (dokładniej: pojazdów silnikowych - zliczaliśmy także motocykle, traktory). Ta liczba robi wrażenie... Na powyższym wykresie widać również, że pik nastąpił po godz. 16:00 - przejechały wtedy 282 pojazdy w ciągu godziny. Oznacza to jedno auto na ok. 12 sekund. Dużo...

Dalej: Na ul. Głównej w okolicy stadniny koni prowadzonej przez Magdę Cycak ruch nadal jest imponujący. Łącznie w ciągu doby przejeżdżają tu 2503 pojazdy! W godzinie szczytu (po 16:00) 254 sztuki...

Niepozorna ulica Wrzosowa jest niby mniej ruchliwa, ale i tak nie spodziewaliśmy się aż takich liczb. W ciągu doby naliczyliśmy łącznie 616 pojazdów poruszających się tym asfaltem! W szczycie 52 auta przez godzinę...

Spójrzmy teraz na okolice kasztana: Odcinek ul. Głównej bezpośrednio za kasztanem, w stronę Łaziszek. W ciągu doby przejechało tą drogą 1041 pojazdów. Pik nastąpił po 15:00 - 110 aut w godzinę.

I na koniec ul. Szkolna w okolicach CHKK. Tu w ciągu całej doby przemknęło 1016 pojazdów z pikiem po 16:00 (106 aut przez godzinę). Dominowali zapewne mieszkańcy Dębiny, ale i naszego Przysiółka.

Wyniki, cóż, niestety imponujące... Spodziewaliśmy się wysokich ale nie aż takich. Trzeba dodać, że mierzyliśmy natężenie ruchu w dobie obostrzeń związanych z Covid-19 - realnie, gdy wszyscy jeździmy do pracy i do szkół bez ograniczeń, ruch jest zapewne jeszcze większy.

Czy jakość naszych chwałowickich dróg gwarantuje nam bezpieczeństwo przy takiej ilości poruszających się pojazdów? Nie. Kręty odcinek przy stadninie Magdy (ponad 2500 aut)... Łaziszki bez miejsca dla pieszych czy rowerzystów (ponad 1000 aut)... Będziemy zabiegali o poprawę warunków na tych drogach.

Dziękujemy bardzo za pomoc w pomiarze wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Chwałowic!

24.10.2020Drodzy Mieszkańcy,

W tym roku, 11-go listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, szykujemy dla Państwa niespodziankę.Tego dnia Chwałowicki Klub Książki przejmie we władanie p. Mateusz Kotas, jeden z naszych sąsiadów. Pan Mateusz od lat interesuje się historią, szczególnie zaś dziejami Ruchu Niepodległościowego i postacią Romana Dmowskiego. Nasz mieszkaniec – o czym możecie Państwo nie wiedzieć – prowadzi w Chwałowicach (przy ulicy Szkolnej 53) prywatne Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego, zarejestrowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień współpracuje z instytucjami takimi jak IPN oraz Biblioteka Narodowa oraz Ossolineum.

   

Mamy obostrzenia związane z Covidem, nie jest możliwe więc zgromadzenie Państwa w klubie na zapowiadającej się bardzo ciekawie prelekcji dot. odzyskania niepodległości Polski w 1918 r. Planujemy jednak b. atrakcyjną formę spotkania:

1. W dniu święta, o godz. 12:00 pod linkiem, który podamy tu wkrótce, dostępna będzie nagrywana na żywo w klubie opowieść p. Mateusza, wraz z pokazem unikalnych zbiorów historycznych, dokumentów, prasy z 1918 r., itp.

Uwaga, link do relacji: https://www.facebook.com/chwalowice.org

2. Tego samego dnia, w kilkuosobowych grupach (zgodnie z obowiązującymi przepisami) można będzie w godzinach popołudniowych podejść do p. Mateusza do Chwałowickiego Klubu Książki i porozmawiać, na żywo przyjrzeć się wystawionym tu eksponatom (np. oryginał Traktatu Wersalskiego podpisanego przez I. Paderewskiego i R. Dmowskiego!), poczuć powiew prawdziwej polskiej historii.

Na tę drugą część ze względów organizacyjnych będziemy prowadzili zapisy. Prośba o zgłaszanie chęci na adres stowarzyszenie@chwalowice.org.

     19.10.2020


Odpady wielkogabarytowe

20.10 - Odbiór odpadów wielkogabarytowych od rana sprzed posesji.

Zapraszamy do skorzystania.

Prosimy pamiętać, że nie są w ten sposób odbierane np. opony. Także wszelkie materiały pochodzące z remontów - zdemontowane okna, gruz, styropian, itp. Tego typu odpady należy samodzielnie odwieźć do PSZOK JL (ul. Techników, koło siedziby ZGK).

     11.10.2020


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(IV kw.) oraz składkę spółek wodnych, w terminie:

      •  sobota (14.11) - 11:00-12:00 (CHKK, Szkolna 4)

Tylko jeden termin ze względu na panujące warunki i obostrzenia. Proszę zachować odległości od siebie, zgodnie z przepisami. Obowiązują maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali. Dziękuję.

Zapraszam - Michał Wolski

10.11.2020


Pilne! Gaz ziemny, rusza I etap budowy sieci!

Drodzy Mieszkańcy. Przedstawiciele firmy G.EN.GAZ poprosili o rozpowsze-
chnienie następującej informacji:

''W związku z planowaną gazyfikacją miejscowości Chwałowice - Etap I, informujemy iż rozpoczynamy nabór wniosków na przyłączenie do sieci gazowej G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. Aby rozpocząć procedurę należy złożyć wniosek o określenie warunków technicznych przyłączania do sieci gazowej (druk w załączeniu) oraz kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości (kopia aktu notarialnego nabycia nieruchomości lub odpis z Księgi Wieczystej).


Dokumenty należy zeskanować i przesłać na adres jelcz@gen.com.pl lub w wersji papierowej wysłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć na adres:

          G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o.
          ul. Tymienieckiego 5
          55-220 Jelcz-Laskowice


Wnioski należy dostarczyć najpóźniej do dnia 31.10.2020 r. Przewidujemy gazyfikację I Etapu do dnia 30.06.2021r.

W pierwszej fazie budowy sieci zostanie wykonany gazociąg wzdłuż następujących ulic: Główna od wjazdu z Jelcza Laskowic do Sokolej, Wrzosowa, Bławatkowa, Konwaliowa, Mickiewicza, Krasińskiego, Reja, Chopina, Polna, Szkolna, Kochanowskiego, Norwida, Cicha, Jastrzębia i Sokola.''

Do pobrania:
Wniosek o wydanie war. tech. przyłączenia
Wniosek - wzór wypełnienia

15.10.2020Do końca listopada trwa Powszechny Spis Rolny.

Poprzedni miał miejsce 10 lat temu. Spis rolny jest obowiązkowy.

W związku z trwającą pandemią rachmistrze spisowi nie prowadzą wywiadów bezpośrednich, nie chodzą po wsiach. Wywiady prowadzone są drogą telefoniczną, preferowane jest też samodzielne spisywanie się rolników za pośrednictwem formularza internetowego.

Naszych rolników zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi informacjami na temat spisu, opublikowanymi na stronie UMiG: LINK

Dostępna jest także ciekawa ściągawka dla rolników: LINK

07.10.2020
Biesiada ''Chwałowice od kuchni''
P R Z E Ł O Ż O N A !!!

Drodzy Państwo, w związku ze znów niebezpiecznie rosnącą krzywą zachorowań na COVID-19 zmuszeni jesteśmy przełożyć planowaną biesiadę na bliżej nieokreślony termin w przyszłości.

Wrócimy do sprawy gdy tylko będzie to możliwe.

     04.10.2020


ekoChwałowice
KONKURS FOTOGRAFICZNY


W ramach naszego projektu ekoChwałowice zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym ''FAUNA CHWAŁOWIC''. Tematem zdjęcia może być jeleń, zając, zaskroniec, bażant, dudek, kot, konik polny, bóbr i inne zwierzaki, wszystkie modele muszą jednak być uchwycone w Chwałowicach, w chwałowickim lesie, na łące czy w ogrodzie.

Oto krótki regulamin:

     1. Konkurs trwa do 31-10-2020.
     2. Zdjęcia prosimy wysyłać na adres: stowarzyszenie@chwalowice.org.
     3. Można wysłać maksymalnie 2 zdjęcia.
     4. Do zdjęcia należy dołączyć informacje: Imię i nazwisko / wiek / tytuł zdjęcia.
     5. Wyniki konkursu będą podane do dnia 15-11-2020. O wynikach zdecyduje 3-osobowe jury.

Zapraszamy do wspólnej zabawy z aparatem w ręku! Dzieciaki, wy też możecie brać udział w tym konkursie, nie ma limitu wieku. Wszystkie zdjęcia umieścimy tu na stronie internetowej. Na uczestników czekają sympatyczne nagrody!

     04.10.2020


Elektroodpady

09.10 - Odbiór eletroodpadów. Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zapraszamy do skorzystania.


     30.09.2020


Aktywna Pętelka Chwałowicka
26 września, 15:00


Za nami V edycja naszej rodzinnej gry terenowej!

Jedenaście stacji z zadaniami, malownicza trasa biegowa, lekki deszczyk... :) i my - 14 drużyn walczących o medale!

Wiemy, że ta forma zabawy na świeżym powietrzu przypadła Państwu do gustu. Dlatego nie odpuszczamy i we wrześniu, nawet jak pogoda nie rozpieszcza, 4-osobowe zespoły startują na trasę. W umówionych punktach czekają nasi pomocnicy z zagadkami i zaskakującymi ćwiczeniami sprawnościowymi. Bawią się duzi i mali, na karcie drużyny rośnie liczba punktów, rumieńce na mecie macie Państwo takie, że aż miło patrzeć! :)

W tym roku miejsca na podium podzieliły między sobą drużyny: ''Ananasy'', ''Rojki'' i ''Koniarze''. Trzeba jednak przyznać, że wszyscy walczyli dzielnie i nagrody należały się każdemu. Podczas ogniska po zakończeniu biegu losowalismy atrakcyjne gadżety od naszych sponsorów, było przy tym dużo śmiechu i niespodzianek. Płonęło ognisko, skwierczały kiełbaski, dezynfekowaliśmy ręce.

Podziękowania dla wszystkich mieszkańców, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy!

Sponsorami atrakcyjnych nagród w naszej zabawie byli: UMIG JL, Decathlon KORONA Wrocław, CSIR JL, MGCK JL, Termy Jakuba Oława, STELWELD, ATEX, Sklep rowerowy WRONA.

Do zobaczenia na ''Pętelce'' za rok!

28.09.2020


Biesiada ''Chwałowice od kuchni'' 10.10.2020, 17:00

Sąsiedzi, Sąsiedzi! Zapraszamy serdecznie na naszą VII już biesiadę!

Co prawda świetlica zamknięta, ale nic nas przecież nie powstrzyma. Mamy świetną okazję by otworzyć oficjalnie naszą nową wiatę przy schronisku szkolnym. Tym razem zapraszamy więc na biesiadę pod wiatą.

Kulinarne hasło to: Zupy,kasze i gulasze niech rozgrzeją brzuchy nasze.

Mieszkańcy przynoszą domowe potrawy nawiązujące do tematu przewodniego i wspólnie wybierają Przysmak Roku 2020. Oczywiście do konkursu stają też swojskie nalewki, degustacja na pewno wszystkich skutecznie rozgrzeje. Nagrody konkursowe są przepiękne.

Sąsiedzi przybywajcie! Będzie na pewno miło, smacznie i wesoło, postaramy się by było także ciepło.

     23.09.2020Zbudowaliśmy... Domki dla owadów!

Ale się działo. Stukot młotków było słychać chyba nawet w Dębinie :)

W ramach programu EkoChwałowice realizowanego z darowizny Fundacji PKO PB wiata nasza przekształciła się na jeden wieczór w wielki warsztat.

Pod okiem naszego gościa - p. Krzysztofa Koniecznego - 50 osób, dorosłych i dzieci, przystąpiło do budowania hoteli dla owadów. Takie domki imitują naturalne warunki, stanowiąc doskonałe miejsce schronienia dla wielu gatunków pożytecznych owadów zapylających - np. motyli, trzmieli i pszczół oraz drapieżnych (zjadających szkodniki) - np. bzygów, biedronek, łowików, złotooków, chrząszczy biegaczowatych.

Zbudowaliśmy w sumie 19 hoteli wypełnionych trzciną, szyszkami, pałkami rdestu, muszelkami po ślimakach, korą, a nawet malutkimi ceramicznymi doniczkami. Wyszły nam małe cudeńka. Kilka z nich powiesimy na ścianie budynku gospodarczego stojącego na terenie zielonym przy CHKK, resztę domków dzieci zabrały do swoich ogrodów.

Pan Krzysztof Konieczny jest znanym przyrodnikiem, podróżnikiem, wielkim pasjonatem przyrody, autorem pięknych zdjęć, wielu artykułów popularno-naukowych i bloga dbajobociany.pl.

Po warsztacie technicznym, zmęczeni i najedzeni pizzą zasiedliśmy w CHKK i jeszcze długo słuchaliśmy opowieści Pana Krzysztofa, najpierw o owadach a potem także o jego wyprawie na Antarktydę.

Tak oto minął nam pogodny piątek 18 września. Dziękujemy wszystkim za udział i dobrą zabawę!.

20.09.2020


12 września - odsłoniliśmy ekoMural!!

W sobotę 12 września zaprosiliśmy na godz. 18:00 na długo oczekiwane, uroczyste odsłonięcie naszego Eko-muralu.

Jest to pierwszy w Gminie mural ceramiczno-malarski, a do tego wykonany w całości przez mieszkańców Chwałowic.
Pomysłodawcą stworzenia muralu jest Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i integracji Chwałowic, które uzyskało grant z Fundacji Orlen ''Moje miejsce na ziemi'' na realizację projektu.
Mural wykonali artyści-plastycy, mieszkańcy Chwałowic - Państwo Elżbieta i Waldemar Czech, którzy wiele godzin stojąc na rusztowaniach, własnoręcznie drzewo malowali.
Ceramiczne ptaki - ponad 80! - zostały wykonane przez mieszkańców Chwałowic - dzieci i rodziców - według własnego pomysłu w pracowni ceramicznej Tutubi pod okiem Arniki Wiatrowskiej.
Gmina Jelcz-Laskowice specjalnie z okazji powstawania muralu odnowiła nam elewację budynku schroniska szkolnego.

Mimo trudnego okresu pandemii udało nam się projekt zrealizować w całości - sprzątanie Chwałowic, sadzenie drzewek i warsztat przyrodniczy o drzewach, no i wreszcie warsztaty ceramiczne i malowanie drzewa - działo się dużo, a za nami wiele tygodni wspólnej pracy. Efekt jest zniewalający! Musicie to Państwo zobaczyć.

Drzewo pomieści dużo więcej ptaków, więc jeśli ktokolwiek jeszcze jest chętny do własnoręcznego wykonania ptaka z gliny, prosimy o kontakt.

Dzięki uprzejmości MGCK JL wieczór uświetnił koncert zespołu FORTET & Mili Morena. Gorące, kubańskie rytmy, smaczne ciasta, pięknie podświetlony mural. Jesteśmy dumni!


Oto ciekawa relacja ''Jelcz-Laskowice TV'' z naszego wieczoru:

15.09.2020Domki dla owadów - budujemy!

Zapraszamy dorosłych i dzieci na warsztat przyrodniczy z p. Krzysztofem Koniecznym. Pan Krzysztof to przyrodnik, ornitolog, autor książek i artykułów przyrodniczych. Na co dzień związany z Fundacją Przyrodniczą ''pro Natura''. Zajmuje się badaniem ptaków i czynną ochroną przyrody. Jest autorem kilku wystaw fotograficznych.

Pan Krzysztof opowie wiele ciekawych historii o roli owadów w środowisku, a po prelekcji wspólnie będziemy budować hotele dla owadów - jeden nasz chwałowicki, który zostanie zawieszony na terenie w pobliżu CHKK a pozostałe można będzie zabrać do domu. Materiały budowlane będą zagwarantowane, potrzebne są nam szyszki, skorupki po ślimakach, muszelki, trzciny. Przydadzą się młotki, wkrętarki, takery.

Wstęp na prelekcję wolny ale ilość miejsc na budowę domków ograniczona - prosimy o zapisy - stowarzyszenie@chwalowice.org.

Budujemy bezpiecznie pod wiatą, każdy przy swoim stanowisku.

Zaczynamy o 18.00 w piątek 18 września.

10.09.2020


Aktywna Pętelka Chwałowicka
26 września, 15:00


To już V edycja naszej rodzinnej gry terenowej!

Jest to świetna forma aktywności całej rodziny na świeżym powietrzu. Zawody polegają na pokonaniu w jak najszybszym czasie trasy 3,5 km - tzw. Pętli Zabieganych. Na trasie rozstawione są stanowiska (około 10), na których każda drużyna ma wykonać określone zadanie. Zadania są różne - sportowe, zręcznościowe, przyrodnicze, logiczne.

Na mecie zliczane są uzyskane punkty. Zwycięskie 3 drużyny otrzymują pamiątkowe medale wykonane w naszej lokalnej pracowni Tutubi. Są też inne nagrody.

Zapraszamy jak zwykle 4 osobowe drużyny (minimum 1 dorosły, minimum 2 dzieci). Jeśli rodzina jest 5 osobowa to też oczywiście może uczestniczyć w zawodach, po prostu punktujemy 4 osoby zamiast 5. Członkami drużyn nie muszą być osoby z jednej rodziny, mogą być to też koleżanki/koledzy. Dzieci od 5-6 lat już dadzą radę pokonać trasę bez problemu. Mniejsze mogą być wspomagane wózkiem czy rowerkiem.

Każda drużyna pokonuje trasę osobno, drużyny startują w odstępach 3 minut od siebie.

Na stanowiskach będą dostępne płyny dezynfekujące - prosimy dezynfekować ręce oraz zabrać ze sobą maseczki ochronne na wypadek konieczności kontaktu z inną drużyną.

Wszystkie konkurencje zaplanowane zostaną zgodnie z zasadami bezpieczeństwa antyCovid.

Po sportowych zmaganiach zapraszamy wszystkich na ognisko, kiełbaski i rozdanie nagród - oczywiście z zachowaniem odpowiednich odległości.

Sponsorami atrakcyjnych nagród w naszej zabawie są: UMIG JL, Decathlon KORONA Wrocław, CSIR JL, MGCK JL, Termy Jakuba Oława, STELWELD, ATEX, Sklep rowerowy WRONA.

Zapraszamy!

     09.09.2020


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(III kw.) oraz składkę spółek wodnych, w terminach:

      •  piątek (11.09) - 19:00-20:00 (CHKK, Szkolna 4)
      •  sobota (12.09) - 10:00-11:00 (świetlica przy sklepie)

Proszę zachować odległości od siebie, zgodnie z przepisami. Obowiązują maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

Zapraszam - Michał Wolski

09.09.2020


12 września - odsłonięcie ekoMuralu!

W sobotę 12 września zapraszamy na godz. 18:00 na długo oczekiwane, uroczyste odsłonięcie naszego Eko-muralu.

Jest to pierwszy w Gminie mural ceramiczno-malarski, a do tego wykonany w całości przez mieszkańców Chwałowic.
Pomysłodawcą stworzenia muralu jest Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i integracji Chwałowic, które uzyskało grant z Fundacji Orlen ''Moje miejsce na ziemi'' na realizację projektu.
Mural wykonali artyści-plastycy, mieszkańcy Chwałowic - Państwo Elżbieta i Waldemar Czech, którzy wiele godzin stojąc na rusztowaniach, własnoręcznie drzewo malowali.
Ceramiczne ptaki - ponad 80! - zostały wykonane przez mieszkańców Chwałowic - dzieci i rodziców - według własnego pomysłu w pracowni ceramicznej Tutubi pod okiem Arniki Wiatrowskiej.
Gmina Jelcz-Laskowice specjalnie z okazji powstawania muralu odnowiła nam elewację budynku schroniska szkolnego.

Mimo trudnego okresu pandemii udało nam się projekt zrealizować w całości - sprzątanie Chwałowic, sadzenie drzewek i warsztat przyrodniczy o drzewach, no i wreszcie warsztaty ceramiczne i malowanie drzewa - działo się dużo, a za nami wiele tygodni wspólnej pracy. Efekt jest zniewalający! Musicie to Państwo zobaczyć.

Drzewo pomieści dużo więcej ptaków, więc jeśli ktokolwiek jeszcze jest chętny do własnoręcznego wykonania ptaka z gliny, prosimy o kontakt.

Dzięki uprzejmości MGCK JL zapraszamy Państwa na koncert zespołu FORTET & Mili Morena. Tego u nas jeszcze nie było :)

Widzimy się w sobotę na terenie zielonym schroniska szkolnego, ul. Szkolna 4 w Chwałowicach - bądźcie Państwo z nami, warto to zobaczyć na własne oczy!

Zapraszamy na lampkę szampana.

Prosimy o zabranie maseczek.

27.08.2020


             Zebranie Wiejskie
9 września, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania w świetlicy, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania trzy tematy główne:
• Podział środków z Funduszu Sołeckiego na 2021 rok,
• Przegląd dotychczasowych wydatków i zaplanowanie kolejnych w ramach Funduszu Sołeckiego na rok 2020,
• Budżet obywatelski 2021 - wniosek Chwałowic, omówienie.

Uwaga! W świetlicy obowiązują maseczki na twarzy, dezynfekcja rąk oraz odległości między zebranymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

     26.08.2020


Oprysk na komary - nadal jest ciężko

We wtorek 21 lipca doczekaliśmy się wreszcie zapowiadanego oprysku przeciw komarom. Tradycyjnie pojawił się AN-2 'Kukuruźnik' i polatał efektownie nad Chwałowicami.

W tym roku decyzja o odkomarzaniu zapadła w UMiG wyjątkowo późno. Od początku czerwca zmagamy się z plagą komarów, ten sezon dzięki deszczowemu majowi jest naprawdę ciężki.

Ale. Czy samolot polatał efektywnie? Niestety po wykonanym oprysku poprawa jest nieznaczna. Interweniujemy w urzędzie by w planowanym, drugim przelocie Chwałowice również zostały uwzględnione. Prosimy wypatrywać samolotu ponownie!

Edit 26.08.2020 - W dniu wczorajszym samolot ponownie pojawił się nad Chwałowicami. Wierzymy, że tym razem komary odczują efekty jego oprysków!

24.07.2020#GaszynChallenge dla Zosi

Pomagamy tym razem małej dziewczynce chorej na SMA - odpowiadamy na tzw. #GaszynChallenge!

We wtorek 21 lipca grupą około 40 mieszkańców nagraliśmy filmik, na którym robiliśmy ćwiczenia: pompki i przysiady. Uczestnicy zabawy wpłacili następnie pieniążki na konto Zosi. Oto jak (pośród komarów) działaliśmy: LINK .

22.07.2020WYBORY PREZYDENTA RP
chwałowickie wyniki
po drugiej turze

12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. W Chwałowicach ponownie głosowali nasi mieszkańcy, a także sołectwa Dębina, Nowy Dwór z osadą Stanków oraz Piekary. Oto oficjalne wyniki z naszego terenu:

Szczegółowe wyniki znajdziecie Państwo tutaj.

Nie pierwszy raz nasze lokalne preferencje niemal dokladnie oddają to, jak łącznie wybierają Polacy w całym kraju. Może kiedyś prawybory zawitają do Chwałowic?

14.07.2020


ekoMural - prace wrą!

Mimo utrudnień związanych z COVID19 staramy się aktywnie pracować nad zaplanowanym muralem na CHKK, kolorowym drzewem pełnym ceramicznych ptaków!

Dobiega końca szkliwienie i wypalanie ptactwa. Każda rodzina mogła przystąpić do warsztatów i stworzyć swoje dzieło na ścianę budynku. Ptaki są piękne, kolorowe, zobaczcie Państwo sami:

10.07.2020WYBORY PREZYDENTA RP
chwałowickie wyniki po pierwszej turze

W niedzielę 28 czerwca odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W Chwałowicach głosowali nasi mieszkańcy, a także sołectwa Dębina, Nowy Dwór z osadą Stanków oraz Piekary.

Jak głosowaliśmy? Oficjalne wyniki zaprezentowane przez naszą Komisję Wyborczą pokazuje tabela obok.

Frekwencja w Chwałowicach wyniosła 67,1%. Była - tradycyjnie już - wyższa niż krajowa, wojewódzka, powiatowa czy gminna. Brawo!

Pełne dane z naszego okręgu wyborczego opublikowane są tutaj.

Druga tura wyborów odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Ponownie zapraszamy do lokalu wyborczego w budynku schroniska szkolnego (sala Chwałowickiego Klubu Książki), w godzinach 7:00-21:00. Lokal jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

30.06.2020WYBORY PREZYDENTA RP
28 czerwca - głosujmy!

W niedzielę 28 czerwca wybieramy Prezydenta RP.

Zapraszamy do lokalu wyborczego w Chwałowicach, w budynku schroniska szkolnego (sala Chwałowickiego Klubu Książki), w godzinach 7:00-21:00. Lokal jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ostatnich latach frekwencja w naszym okręgu wyborczym (obejmującym sołectwa: Chwałowice, Dębina, Nowy Dwór z osadą Stanków, Piekary) była wyższa niż średnia powiatu i województwa. W wyborach parlamentarnych 2019 głosowało u nas 64% uprawnionych. 61% w wyborach samorządowych 2018. To cieszy, spotkajmy się w lokalu wyborczym i tym razem!

Prosimy pamiętać o wzięciu ze sobą maseczki!

24.06.2020


Ekotorby - rozdajemy, komu, komu?

Wspólnie z Fundacją PKO BP, realizujemy chwałowicki projekt ekologiczny. Nasze mieszkanki uszyły z końcówek różnych materiałów wielorazowe torby na zakupy, z logo naszej wioski. Używając ich chcemy uniknąć wykorzystywania jednorazówek, plastiku zaśmiecającego nasz świat.

02.06.2020


ekoChwałowice - mural i ceramiczne ptaki

Czas poszkliwić nasze ceramiczne ptaki na mural. Działamy - zrobimy to zgodnie z obowiązującymi zasadami COVID19!

Pracować będziemy w bardzo małych grupach, na dworze, przy rodzinnych stolikach rozstawionych z zachowaniem wymaganych odległości. W maseczkach i rękawiczkach. Pierwsze szkliwienie dla niewielkiej grupy odbędzie się 30.05. o godz. 16:00.


Przypomnijmy: W ramach projektu ''ekoChwałowice'' tworzymy mural, ogromne malowane drzewo, na elewacji Schroniska Szkolnego.

Na drzewie umieścimy ceramiczne ptaki stworzone przez naszych mieszkańców. Ptaszki można podpisać, opisać, będzie to na długie lata świadectwo naszego chwałowickiego życia.

20.05.2020


Skradziono donice

Cóż proszę Państwa, nie zawsze jest ładnie i różowo.

W nocy z soboty na niedzielę skradziono dwie donice z kwiatami w Chwałowicach. Na monitoringu nagrali się panowie wraz z samochodem, godzina 0:38. Pan od strony pasażera wysiada, ładuje donicę do bagażnika, odjeżdżają w stronę JL. Sprawa została zgłoszona na policję, nagranie zabezpieczone. Wartość donic to 400 zł, pozdrawiamy ''pomysłowych'' złodziei, niechaj czapka gore :(

19.05.2020


Wiosenne Sprzątanie Chwałowic
nieco inne niż zwykle

Drodzy Państwo, chcemy kontynuować nasze sezonowe akcje, w tym sprzątanie wioski. Jest sporo do zrobienia, mimo czasów, które nastały.

Proponujemy więc reguły dostosowane do obowiązujących zasad. Nie grupujemy się, nie sprzątamy jednego konkretnego dnia. Działamy w maseczkach itp. Przez tydzień (18-23.05) zachęcamy do rodzinnych spacerów po okolicach i pozbieranie tego, co zaległo na poboczach, w rowach, w lesie.

Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami, musimy segregować śmieci. Od soboty 16.05 będą więc w naszym sklepie dostępne 3 rodzaje worków: na plastik, szkło i 'resztę'. Plus rękawice. Można je odbierać i od poniedziałku ruszać w trasę.

Zebrane śmieci prosimy ustawiać w workach wzdłuż trzech ulic: Głównej, Szkolnej i Wrzosowej. Codziennie będą one zwożone w jedno miejsce, a potem stamtąd zostaną odebrane przez ZGK.

Zachęcamy do spaceru z workiem w kieszeni, mimo pandemii możemy zadbać o naszą okolicę. Dla wszystkich rodzin biorących udział w akcji mamy świetne materiałowe, ekologiczne torby z logo Chwałowic! Sprzątając współpracujemy z Fundacją PKO BP, jest to część realizacji projektu ekologicznego. DO DZIEŁA! :)

14.05.2020Ukwiecamy Chwałowice!

Zgodnie z założeniami co do wydatków z tegorocznego funduszu sołeckiego, rozpoczęliśmy sadzenie drzewek i roślin w skrzynkach wzdłuż głównych ulic Chwałowic.

Realizujemy równocześnie w ten sposób jeden z etapów grantu Orlen-u, szczegóły tutaj.

W sobotę grupa mieszkańców spotkała się z łopatami i zapałem :) i rozpoczęło się sadzenie. Oprócz pięknych dużych drzew (wiązów, klonów, głogów, itp.) zainwestowaliśmy w jednoroczne, ale i wieloletnie kwiaty i krzewy.

Efekt jest świetny, teraz tylko podlewać, podlewać, podlewać :)


Dziękujemy bardzo wszystkim zaangażowanym!

11.05.2020


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (II kw.) oraz składkę spółek wodnych, w świetlicy przy sklepie w terminach:

        •  czwartek (14.05) - 19:00-20:00
        •  piątek (15.05) - 19:00-20:00

Zapraszam - Michał Wolski

10.05.2020


Bailando - Covid
czyli tęsknimy do siebie nawzajem!

Czasy wirusa oddaliły nas, mieszkańców, od siebie. Konieczność izolacji, brak spotkań, odwołane wspólne imprezy. Wiosna minie nam inaczej niż zwykle, czego trochę żałujemy...

Mieszkańcy Chwałowic nie usiedzą spokojnie :) - powstała piosenka o obecnych czasach i o tym jak zależy nam na powrocie do normalności. Teledysk opublikowany jest na fejsbuku, ale i tu, po kliknięciu na obrazek obok, możecie go Państwo zobaczyć i posłuchać. Zapraszamy!

06.05.20202 maja - Dzień Flagi

Obchodzimy dziś ważne święto państwowe. Na tę okoliczność w Chwałowicach zawisła przy wjeździe do wsi specjalna, odświętna flaga, w rozmiarze XXL.


02.05.2020


Aktualne komunikaty i zarządzenia Burmistrza J-L odnoszące się do funkcjonowania naszego sołectwa:

16.04.2020


Wesołych Świąt!

Wszystkiego co najlepsze na te niestandardowe Świeta Wielkiej Nocy, mimo wszystko dobrych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery oraz smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku

        życzy Zarząd Stowarzyszenia
        wraz z Sołtysem i Radą Sołecką!

09.04.2020


Koronawirus :(
Maseczki dla chwałowickich seniorów

Drodzy Państwo, po krótkiej, spontanicznej zbiórce między sąsiadami, kupiliśmy 100 maseczek - prefesjonalnych, z atestem, nadających się do prania.

Chcemy je rozdać najbardziej potrzebującym Chwałowiczanom, starszym mieszkańcom. Bardzo prosimy o zgłaszanie sms-em do sołtysa (691 062 926) osób, które Państwa zdaniem powinny dostać maseczki z tego pierwszego rozdania - podrzucimy w sterylny, bezpieczny sposób.

Akcję zapewne powtórzymy po Świętach, zwłaszcza jeśli zyska ona Państwa aprobatę. Pomagajmy sobie po sąsiedzku w tych trudnych czasach!

08.04.2020


Gospodarka odpadami: Nowa deklaracja do wypełnienia

Jak zapewne Państwo wiecie, od 01-03-2020 obowiązują nowe stawki opłat za wywóz śmieci. Cena wyjściowa to obecnie 20 zł / osoba / miesiąc. Od tej kwoty wprowadzono kilka możliwych zniżek:
        •   Za zadeklarowane kompostowanie we własnym kompostowniku 3 zł / osoba / miesiąc.
        •   Dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny 10 zł zniżki na trzecie dziecko oraz 15 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Pełna informacja UMiG dostępna jest po kliknięciu na pismo obok:

Stawki, samemu odpowiednio wyliczone wg powyższych założeń, powinniśmy już płacić za miniony miesiąc marzec.


Jeśli nie kompostujemy, nie obowiązują nas zniżki dla dużej rodziny, nie zmieniła się ilość mieszkańców posesji, nie musimy składać nowej deklaracji. Jeśli jednak liczymy na zniżkę, złożenie nowej deklaracji jest konieczne.

Deklaracja jest do pobrania po kliknięciu na miniaturkę obok:

Czas złożenia deklaracji do UMiG: 30-04-2020.

Ze względu na panujące obostrzenia epidemiologiczne, podpisaną deklarację składamy do skrzynki, która znajduje się przy wejściu do UMiG.

Uwaga! Jeśli ktoś z Państwa ma problem z pobraniem czy wydrukowaniem deklaracji, proszę o sms do sołtysa (691 062 926). Wydrukujemy, dostarczymy.
Edit 07.04.2020: Wydrukowane deklaracje są również do wzięcia w chwałowickim sklepie.

02.04.2020


Poszukiwany właściciel zbiornika

Na jednej z działek przy ul. Akacjowej ''wylądował'' wielki metalowy zbiornik. Wraz z właścicielami posesji poszukujemy informacji - kto takie cudo do nas podrzucił. Wszelka informacja mile widziana (mail: soltys@chwalowice.org, sms: 691 062 926).

23.03.2020


Koronawirus :(

Drodzy Mieszkańcy. Wszyscy w ostatnich dniach przeorganizowujemy nasze życie, szybko rozprzestrzeniający się wirus zmienia wiele.

Jak Państwo wiecie, wstrzymano lub znacznie ograniczono pracę urzędów, przychodni, sklepów, instytucji. My również czasowo redukujemy wszelkie spotkania i odwołujemy zaplanowane wydarzenia. Wstrzymujemy godzinę sołecką. Sołtys jest dostępny pod telefonem 691 062 926. Przesuwamy na 'przyszłość' akcję wiosennego ''Sprzątania Chwałowic''. Prawdowpodobnie nie odbędą się również imprezy kwietniowe. O wszelkich zmianach będziemy informowali tu na stronie (z kopią artykułu na FB).

Najważniejsze jest teraz nasze zdrowie. Pamiętajcie Państwo, że unikamy bliskich kontaktów i potencjalnego rozsiewania wirusa. Oto 3 przydatne informacje - jakie symptomy choroby powinny nas niepokoić, jak reagować i gdzie się w razie czego zgłaszać:

         

Lokalnie będziemy się starali pomagać, na ile to możliwe, osobom szczególnie zagrożonym, starszym. Jeśli potrzebujecie Państwo, by przywieźć coś z miasta, zrobić zakupy, prośba o telefon do sołtysa. Jesteśmy zorganizowani, podjedziemy, pomożemy.

A tymczasem życzymy zdrowia, wytrwałości w unikaniu kontaktów mimo pięknej wiosennej pogody.

18.03.2030


Elektroodpady
Odpady wielkogabarytowe

27.03 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji.

01.04 - Odbiór eletroodpadów. Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zapraszamy do skorzystania.


     18.03.2020


Akcja: Trzeba pomóc Marcie!

Marta Zakowicz to mała mieszkanka pobliskich Wójcic. Ma 13 lat. Od jesieni walczy ze zdiagnozowaną ostrą białaczką limfoblastyczną :(

Na jej leczenie zbierane są pieniądze, głównie tu: https://www.siepomaga.pl/zycie-marty

Chcąc pomóc, w sobotę 7 marca zorganizowaliśmy na terenie Chwałowic zbiórkę złomu. Państwa ofiarność bardzo nas podbudowała, pomogliście Państwo prywatnie, pomogły też chwałowickie firmy. Dziękujemy serdecznie!

Podliczyliśmy w poniedziałek, że łącznie zebraliśmy złom za 2133 zł! Do tego w skarbonce znalazło się 320 zł od tych, którzy złomu nie mieli ale chcieli pomóc. Łącznie więc przekazujemy na konto Marty kwotę 2453 zł !!!!!

Brawo Chwałowice!

10.03.2020


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości oraz składkę spółek wodnych, w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:

        •  czwartek (12.03) - 19:00-20:00
        •  piątek (13.03) - 19:00-20:00
        •  sobota (14.03) - 11:00-12:00

Zapraszam - Michał Wolski

09.03.2020


Kolej Dużych Prędkości
pod naszymi oknami????

10 marca upływa termin konsultacji społecznych w sprawie wstępnie ogłoszonych wariantów przebiegu trasy KDP. W tym także wariantu zahaczającego o nasze Chwałowice.

Szczegóły: https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/k09

Powyższa mapa (kliknij na nią by powiększyć) pokazuje zagrożenie, z jakim przyszło się nam zmierzyć. Oceniamy, że taki wariant jest nie do przyjęcia.

Nie negujemy konieczności budowy KDP, nie walczymy z rozwojem, nie chodzi o hamowanie dla samego hamowania. Linię kolejową należy jednak odsunąć od terenów zabudowanych. Zaprezentowany wariant pozbawia nas kilkunastu sąsiadów (linia narysowana po ich domach), inni mieliby mieć nasyp 15-20m od posesji. Nie zgadzamy się na to.

By wyraźnie zasygnalizować nasze zdanie, przez ostatni miesiąc doprowadziliśmy do:
        •   nagłośnienia samych trwających właśnie konsultacji społecznych w lokalnych mediach (internet, prasa). Także do publikacji listu mieszkańców Chwałowic w Gazecie Powiatowej na powyższy temat,
        •   mobilizacji mieszkańców licznie zgłaszających swoje indywidualne zastrzeżenia za pośrednictwem dostępnego formularza internetowego konsultacji społecznych,
        •   wystosowania pisma do burmistrza JL, podpisanego przez dziesięciu okolicznych sołtysów, gdzie wnosimy o zajęcie stanowiska i ochronę naszych interesów,
        •   przygotowania przez UMiG JL propozycji takiego stanowiska, a następnie oficjalnego przyjęcia go przez Radę Miasta JL,
        •   przyjęcia negatywnej opinii dla przebiegu KDP i wystosowania stosownego pisma przez chwałowickie stowarzyszenie,
        •   zajęcia podobnego stanowiska przez grupę mieszkańców Chwałowic, którym nieobojętny jest wpływ potencjalnej linii kolejowej na okoliczną przyrodę, gatunki roślin i zwierząt,
        •   zwołania Zebrania Wiejskiego sołectwa Chwałowice i przyjęcia na nim oficjalnej Uchwały ZW negatywnie oceniającej ''chwałowicki'' przebieg linii KDP.

Każdy z powyższych punktów kończył się przekazaniem odpowiedniego pisma do CPK Sp. z o.o. prowadzącego konsultacje społeczne. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie, czekamy teraz na decyzje co dalej z KDP w naszych okolicach.

Warto jeszcze podkreślić, że na fali konsultacji społecznych doszło do spotkania włodarzy trzech gmin: Siechnice, Czernica i JL. Dwaj burmistrzowie oraz wójt wypracowali wspólną, międzygminną propozycję przebiegu trasy kolejowej, z uwzględnieniem postulatów takich jak nasze, trasy oddalonej od terenów zamieszkałych. Uzgodniony wspólnie wariant nie przebiega w bezpośredniej bliskości Chwałowic. Oto link do wypracowanych materiałów: LINK .

08.03.2020


8 marca - Święto Kobiet!

Drogie Chwałowiczanki!

Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, radości,
i pociechy z nas, facetów, Chwałowiczan! :)

Panowie z Chwałowic.

07.03.2020Akcja: Trzeba pomóc Marcie!

Marta Zakowicz to mała mieszkanka pobliskich Wójcic. Ma 13 lat. Od jesieni walczy ze zdiagnozowaną ostrą białaczką limfoblastyczną :(

Drodzy Mieszkańcy, trzeba pomóc. Intensywnie zbierane są pieniądze na leczenie Marty, głównie tu: https://www.siepomaga.pl/zycie-marty Zbiórek teraz jet niestety wiele, tutaj o pomoc prosi nasza krajanka, działamy!

Podobnie jak w Wójcicach, postanowiliśmy podstawić kontenery i poprosić Państwa o ZŁOM!

7 marca przy schronisku szkolnym można będzie wrzucić dowolny, czysty od tworzyw sztucznych złom metalowy. Każdy znajdzie u siebie na posesji, w garażu, kilogramik albo sto! :)

Będziemy pomagać - można wystawić złom przed swoją posesję, od rana będziemy go zwozić do kontenerów. Prosimy w takim wypadku o informację pod numer sołtysa: 691 062 926.

         Cały dochód zostanie przekazany na lecznie Marty! Do dzieła!

01.03.2020


Michał Rusinek

w Chwałowickim Klubie Książki

28 lutego br. zaprosiliśmy Państwa na kolejne spotkanie z dostojnym Gościem naszego klubu. Odwiedził nas pan Michał Rusinek - literaturoznawca, pisarz, tłumacz. W przeszłości sekretarz nieodżałowanej Wisławy Szymborskiej. Adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Autor licznych książek dla dużych i małych, książek, w których bawi się językiem jak mało kto.

W nastrojowym świetle stanął przed nami przesympatyczny Krakus, odmówił mikrofonu... i dźwięcznym, radiowym głosem zaczął snuć swą opowieść. O pisaniu książek, o języku i jego pięknie, o latach współpracy z naszą noblistką. Posypały się limeryki, historie poważne ale i dykteryjki z czasów pani Wisławy. Dowiedzieliśmy się jak powstawała wspaniała książka pana Michała pt. ''Nic zwyczajnego'' traktująca o latach spędzonych u boku Szymborskiej. Poznaliśmy niektóre kulisy funkcjonowania krakowskiego Domu Literatów, ciekawostki z zakresu relacji noblistki z innymi poetami, pisarzami. Barańczak, Słomczyński, Miłosz - także o nich wiemy dziś więcej niż dotąd.

Pełna transmisja ze spotkania: TUTAJLimeryki - no właśnie. Jesteśmy pod wrażeniem :) Zabawimy się? Kto dokończy taki wierszyk:

                   Raz pewien mieszczuch ze wsi Chwałowice...

Może dołączy do naszej zabawy sam pan Michał Rusinek? Na limeryki o naszej miejscowości czekamy pod adresem stowarzyszenie@chwalowice.org.

Dziękujemy za bardzo sympatyczne spotkanie!

29.02.2020


Istotne zmiany w harmonogramie wywozu odpadów.
Nowe ceny.

Od 1 marca obowiązuje nowy harmonogram wywozu odpadów, warto się z nim zapoznać gdyż dość istotnie różni się od dotychczasowego. Prośba kliknąć w tabelkę:


Jak widać zmieniają się nie tylko dni wywozu ale także częstotliwość:
   • Odpady zmieszane (resztkowe): co drugi czwartek.
   • Odpady segregowane (worki): III środa miesiąca.
   • BIO: zimą co drugi piątek, od kwietnia do października w każdy piątek.

Opublikowano także oficjalną informację burmistrza odnośnie nowych cen, deklaracji i zniżek przy odbiorze naszych śmieci:
      

26.02.2020


             Zebranie Wiejskie
   oraz Zebranie Stowarzyszenia
   3 marca, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka, a także Zarząd naszego stowarzyszenia, zapraszają mieszkańców na połączone zebranie do świetlicy w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania w świetlicy, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania temat główny:
• omówienie i przyjęcie stanowiska sołectwa (oraz stowarzyszenia) w kwestii wariantu przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości w bezpośrednim sąsiedztwie naszych domostw.
• a także sprawy bieżące sołectwa, stowarzyszenia.

     18.02.2020


Kolej Dużych Prędkości
pod naszymi oknami????

Z dużym zdziwieniem przyjęliśmy aktualne opracowanie wariantów przebiegu przyszłej trasy KDP w naszych okolicach.

Szczegóły: https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/k09

W uzupełnieniu do wałkowanych od lat koncepcji, pojawił się teraz niespodziewany pomysł przebiegu linii przez Jelcz, Piekary i... obrzeża Chwałowic.

Jako tutejsi mieszkańcy oceniamy, że taki wariant jest nie do przyjęcia. Nie negujemy konieczności budowy KDP, nie walczymy z rozwojem, nie chodzi o hamowanie dla samego hamowania. Linię kolejową należy jednak odsunąć od terenów zabudowanych. Zaprezentowany wariant pozbawia nas kilkunastu sąsiadów (linia narysowana po ich domach), inni mieliby mieć nasyp 15-20m od posesji. Nie zgadzamy się na to.

Warianty projektu można oceniać, komentować, do 10 marca pod adresem: https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/formularz-kolej . Przed wpisaniem treści uwag, należy wybrać:
          
W opisie naszych zastrzeżeń warto precyzyjnie określić, że odnosimy się do odcinka Jelcz-Piekary-Chwałowice.

Polecamy Państwa uwadze możliwość zabrania głosu w tak prowadzonych konsultacjach społecznych - także od naszej aktywności zależy, czy niekorzystny dla nas wariant zostanie wybrany, czy nie.

Planowana jest także opinia sołectwa jako całości, stowarzyszenia, spotykamy się również z okolicznymi sołectwani w tej sprawie. Temat zostanie poruszony na sesji RM 28 lutego.

11.02.2020


Michał Rusinek

w Chwałowickim Klubie Książki

28 lutego 2020, godz. 18:30

Zapraszamy na kolejne spotkanie z dostojnym Gościem naszego klubu. Pan Michał Rusinek - literaturoznawca, pisarz, tłumacz. W przeszłości sekretarz nieodżałowanej Wisławy Szymborskiej. Adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Autor licznych książek dla dużych i małych, książek, w których bawi się językiem jak mało kto.

Porozmawiamy. Powspominamy.

Uwaga: Ze względu na duże zainteresowanie spotkaniem oraz kameralne warunki lokalowe, prosimy o zgłaszanie się po wejściówki pod adres: stowarzyszenie@chwalowice.org.

11.02.2020


ekoChwałowice - mural i ceramiczne ptaki

Ruszyliśmy! Zgodnie z planem rozpoczęliśmy warsztaty ceramiczne, na których chwałowickie rodziny tworzą piękne ptaki:


Przypomnijmy: W ramach projektu ''ekoChwałowice'' tworzymy mural, ogromne malowane drzewo, na elewacji Schroniska Szkolnego.

Na drzewie umieścimy ceramiczne ptaki stworzone przez naszych mieszkańców. Ptaszki można podpisać, opisać, będzie to na długie lata świadectwo naszego chwałowickiego życia.

Tworzenie ptaków trwa. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani przyłączeniem się do tych prac, prosimy o kontakt pod adres: stowarzyszenie@chwalowice.org.

10.02.2020


Podróż w czasie: Quallwitz 1938

Kolejna ciekawostka znaleziona w bezkresie internetu: plan wsi, rozpiska mieszkańców Quallwitz na krótko przed wybuchem II Wojny Światowej.

Cześć nazwisk pokrywa się z tymi ze starych płyt nagrobkowych na naszym cmentarzu...

Jest też kilka ciekawostek: ''RINNECK''? To pewnie o tym Rynku.

Zachęcamy do poszukiwań lokalnych ciekawostek historycznych!

07.02.2020


             Odbiór NAKAZÓW PODATKOWYCH

Sołtys zaprasza do odbioru nakazów podatkowych na 2020 r. Dyżury planowane są następująco:
              • piątek 07.02, godz. 18:00-19:00, schronisko szkolne,
              • sobota 08.02, godz. 11:00-12:00, schronisko szkolne,
              • wtorek 11.02, godz. 18:00-19:00, świetlica przy sklepie.

06.02.2020


Mieszkańcy Chwałowic
dla Tosi Wiśniewskiej

Na godzinie sołeckiej komisyjnie otworzyliśmy dwie puszki, do których od kilku tygodni można było wrzucać pieniążki dla małej, potrzebującej Tosi.

Po przeliczeniu (także walut obcych) okazało się, że uzbieraliśmy łącznie 1285,78 zł !!!

Wielkie podziękowania od organizatorów zbiórki, zgromadzone środki zostały wpłacone na konto dziewczynki.


https://www.siepomaga.pl/tosia - to link, pod którym nadal można wesprzeć finansowo Tosię. Zachęcamy!

Wcześniej, 22 stycznia, w holu CSiR J-L serwowaliśmy podczas koncertu ciasta upieczone przez nasze mieszkanki. Wypracowane w ten sposób środki również trafiły na konto Tosi. Dziękujemy bardzo wszystkim zaangażowanym!

05.02.2020


Chwałowicka
Szopka Noworoczna

''Wina Józka!'' 2 luty 2020

Huknęło, grzmotnęło i... z winy Józka wszystko się stało! :)

Tegoroczne przedstawienie okołojasełkowe już za nami. Jak co sezon (od 7 lat!) grupa ponad 30-tu mieszkańców Chwałowic spotykała się na próbach zimową porą by wystawić dla nas na scenie opowieść luźno snującą się wokół tematów boskich, mniej boskich, oraz lokalnych.

Było wesoło, były potyczki z ortografią, były panie próbujące zawładnąć piekłem. Porwano sołtysa, wydaje się, że do dziś mamy sobowtóra... Luźna atmosfera nie przeszkodziła nam przy tym pośpiewać piękne kolędy.

Dziękujemy serdecznie Pani Reżyser, całej teatralnej trupie, ekipie technicznej, ale także wszystkim zgromadzonym widzom. Do zobaczenia - oczywiście - za rok!

Mamy już link do obszernej fotogalerii z imprezy: ZDJĘCIA . A tutaj FILM, pełen zapis spektaklu!

03.02.2020


Bawimy się!

Zachęcamy do zapisów na ostatkową zabawę. Szczegóły na plakacie obok.


EDIT 09.02.2020: Zapisy zamknięte, dziękujemy i do zobaczenia na parkiecie! :)

03.02.2020


Bal karnawałowy dla dzieci:
1 lutego 2020

Tej soboty spotkaliśmy się o 15:00 z najmłodszymi Chwałowiczanami na zabawie taneczno-muzyczno-edukacyjnej. Świetlica przy sklepie wypełniła się świetnie przebranymi dzieciakami, było kolorowo i gwarnie!

Przez 2,5 godziny grała muzyka, tańczyliśmy, wykonywaliśmy wspólnie prace plastyczne, bawiliśmy się z animatorkami. To było bardzo aktywne popołudnie!

Dziękujemy Maluchom oraz Organizatorkom!

A tu link do obszernej galerii zdjęć z balu: ZDJĘCIA .

02.02.2020


Wieczór gier planszowych
w CHKK: 25 stycznia

Chwałowickie nastolatki polubiły tę formę spotkań w naszym klubie. Kontynuujemy więc, zapraszając do stolików dziewczyny i chłopaków, w mroczne zimowe wieczory :)

Gramy w standardy ale też gry zupełnie nowe. Rozgrywki prowadzą starsi miłośnicy planszówek. Ubytki energii uzupełniamy zamówioną pizzą. To już taka tradycja tych spotkań.

Było fajnie, do zobaczenia następnym razem!

27.01.2020


ekoChwałowice - mural, ruszają przygotowania

Zgodnie z planem przystępujemy do realizacji projektu muralu proekologicznego finansowanego z grantu Orlenu ''Moje miejsce na Ziemi''.

Będzie to ogromne malowane drzewo, na elewacji Schroniska Szkolnego. Na drzewie umieścimy ceramiczne ptaszki. I my mieszkańcy Chwałowic mamy te ptaszki sami zrobić z gliny na warsztatach ceramicznych prowadzonych przez pracownię TUTUBI.

Na ceramicznych ptaszkach będzie można umieścić swoje imiona, więc drzewo z ptaszkami pozostanie na długie lata świadectwem naszego chwałowickiego życia.

Prosimy chętnych o zapisywanie się na warsztaty ceramiczne. Chętnie widziane są oczywiście dzieci (od 10 lat lub od 7 lat ale z Rodzicami).

Terminy warsztatów (etap I - lepienie z gliny):
    • 7 luty 18.00-20.00
    • 6 marzec 18.00-20.00


Terminy warsztatów (etap II - szkliwienie ptaszków-kolory):
    • 27 marzec 18.00-20.00
    • 3 kwiecień 18.00-20.00

Warsztaty będą się odbywały w Chwałowickim Klubie Książki.

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy na stowarzyszenie@chwalowice.org.

20.01.2020


Marcin Kostrzyński w Chwałowickim Klubie Książki

Rok 2020 rozpoczęliśmy się w naszym klubie od gratki dla miłośników przyrody. Odwiedził nas pan Marcin Kostrzyński, autor niesamowitych filmów przyrodniczych, ukazujących życie mieszkańców naszych polskich lasów.

Pan Marcin od lat pasjonuje się dokumentowaniem życia zwierząt przy użyciu minikamer ulokowanych pośród kniei. Doprowadził metody obserwacji i nagrywania leśnych filmów do perfekcji. Opowiedział nam o tym ze szczegółami.

Słuchaliśmy o zwyczajach wilków, dzików, jeleni, łosi, lisów, rysi, żurawi... historie były niezwykłe. Opiekuńcze matki - lochy, walczący bracia - jelenie, borsuki pokoleniami budujące skomplikowane labirynty swych nor. A wszystko to opowiadane przez pana Marcina jak najlepsza, często humorystyczna ciekawostka, ze zwrotami akcji i dramaturgią. Pan Marcin to pasjonat, prawdziwy miłośnik zwierząt, słychać to było w każdym jego słowie.

Nawet najmłodsi słuchacze poddali się urokowi naszego gościa - co widać na jednym z powyższych zdjęć :)

Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi za spotkanie, jesteśmy już umówieni na następne! Podziękowania także dla organizatorów i pracowni ceramicznej TUTUBI za pamiątkę, którą podarowaliśmy gościowi.

17.01.2020


Chwałowicka
Szopka Noworoczna

2 luty 2020, godz. 16:30

Jasełkowa scena chwałowicka już prawie gotowa! Zapraszamy serdecznie na doroczny spektakl, w którym tym razem udział bierze blisko 30 naszych mieszkanców, a opowieść luźno snuje się wokół tematów boskich, mniej boskich, oraz lokalnych :)

Gwarantujemy dobry humor i zaskakujące zwroty akcji. W końcu nieczęsto Św. Józef obwiniany jest... O WSZYSTKO.

     16.01.2020


             Zebranie Wiejskie
   30 stycznia, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania w świetlicy, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania m.in:
• sprawozdanie finansowe z wykorzystania środków w ramach funduszu sołeckiego na rok 2019,
• sprawozdanie z prac w zakresie utrzymania urządzeń melioracyjnych w 2019 r.
• sprawy bieżące sołectwa.

     15.01.2020


Wieczór gier planszowych
w CHKK: 25 stycznia

W sobotę Klub Książki zapełni się młodzieżą - miłośnikami gier planszowych. Organizujemy taki wieczór już nie po raz pierwszy i za każdym razem z przyjemnością obserwujemy rozpalone twarze grających :)

Zapraszamy i Ciebie, jeśli tylko lubisz planszówki! Poprowadzimy stoły najlepszych gier, gwarantujemy porządną zabawę. Zamówimy pizzę, jak zawsze.
Szczegóły dot. zapisów na plakacie obok.

15.01.2020


WOŚP 2020 - graliśmy z Orkiestrą!

Drodzy Państwo, podobnie jak w latach poprzednich mieliśmy możliwość przygotować, jako sołectwo, stoisko w holu CSiR, pełne ciast, kawy i innych przysmaków, serwowanych w ramach wsparcia finału WOŚP.

Dzięki Państwa wspaniałemu zaangażowaniu, w dniu finału Imprezy, rozprowadziliśmy ponad 30 blach ciasta, ciasteczek, pierniczków. Dochód ze sprzedaży tych słodkości zasilił jak zwykle orkiestrową skarbonkę!

Wokół naszego stoiska kłębiły się tłumy smakoszy wypieków, szczodrzy kawosze :) - ledwo nadążaliśmy obsługiwać zainteresowanych. Kilka zdjęć z tej akcji poniżej.

Z całego serca dziękujemy, że przyłączyliście się Państwo do naszych działań, jelczański rekord zebranej gotówki to także wielka Państwa zasługa. A cel jest wspaniały. SIEMA !!!!!!!

14.01.2020


Bal karnawałowy dla dzieci:
1 lutego 2020, 15:30

Zapraszamy najmłodszych Chwałowiczan na naszą doroczną zabawę taneczno-muzyczno-edukacyjną do świetlicy koło sklepu. Planujemy 2,5 godz. dobrej rozrywki dla naszych milusińskich - wspólne prace plastyczne, tańce i zabawy z animatorkami.

Przybywajcie Dzieciaki, czekamy my, czeka słodki poczęstunek, to będzie niezapomniane karnawałowe popołudnie!

08.01.2020


ZiMNaR 2020
w
Chwałowicach!

W niedzielę, 5. stycznia, na chwałowickiej ''Pętli zabieganych'' odbył się 1-wszy etap dorocznego Zimowego Maratonu na Raty.

Tradycją staje się już rozpoczynanie ZiMNaRa właśnie u nas - gdzie sprzyja infrastruktura (biuro zawodów w Schronisku Szkolnym), a także wsparcie mieszkańców w przygotowaniach biegu. Na trasę w tym roku wystartowało 367 biegaczy i 65 kijkarzy. Pogoda dopisała, co na ZiMNaRze nie jest u nas normą. Słońce, w miarę sucha trasa, bywało naprawdę gorzej :)

W tych warunkach liczyliśmy na poprawienie rekordów trasy. Było blisko. Wśród panów zwyciężył Jan Wolański uzyskując czas 00:25:38. Najlepszą z pań okazała się Beata Podkowska, która zameldowała się na mecie z czasem 00:33:03. Pośród zawodników NW zwyciężył Sebastian Klimsiak (00:45:42) oraz Karolina Niewodniczańska-Góra (00:52:59). Pełne wyniki zawodów do pobrania tutaj .

Niesamowita galeria zdjęć z trasy (Tomasz Pawlicki Fotografia Sportowa): tutaj .

Dziękujemy zawodnikom oraz kibicom licznie zgromadzonym na trasie! Do zobaczenia... za rok!

06.01.2020


WOŚP - gramy z Orkiestrą!

Drodzy Państwo, podobnie jak w latach ubiegłych mamy możliwość przygotować, jako sołectwo, stoisko w holu CSiR, pełne ciast, kawy i innych przysmaków, serwowanych w ramach wsparcia finału WOŚP.

Dochód ze sprzedaży tych słodkości zasili jak zwykle orkiestrową skarbonkę, w zeszłym roku udało się w ten sposób zebrać ponad 2 tyś zł!

Zachęcamy do przyłączenia się do nas - każda blacha ciasta, ciasteczek, pierniczków, mile widziana! Wypieki gromadzimy w niedzielę 12.01 do 13:00, w świetlicy wiejskiej przy sklepie.

Zapraszamy młodzież do pomocy na stoisku w CSiR - zaczynamy w finałową niedzielę o 15:00! SIEMA !!!!!!!

02.01.2020


   Pomiar jakości powietrza

Obok, poniżej lewego menu, prezentujemy aktualną sytuację smogową, odczyt z czujnika znajdującego się w Chwałowicach (Łaziszki).

Docelowo czujnik znajdzie się na elewacji świetlicy przy sklepie, kolorami będzie wyświetlał stan powietrza - w sposób widoczny dla przechodniów i przejeżdżających samochodów.Harmonogram wywozu odpadów w 2020 r. 02.01.2020


                Wcześniejsze informacje (2019)