Link do ankiety w sprawie przebiegu linii KOLEI DUŻYCH PRĘDKOŚCI:

Ankieta konsultacji społecznych: STEŚ KDP Łódź - Wrocław

Drodzy Państwo - BARDZO PROSIMY O LICZNE WYPEŁNIANIE TEJ ANKIETY! Sprzeciwiamy się w niej WARIANTOWI <44>, akceptujemy (na pewnych warunkach) np. wariant <41>.

Drugim niezwykle ważnym dokumentem do podpisania jest nasza petycja:

Petycja - Sprzeciw wobec lokalizacji trasy KDP w wariancie <44>

Oba te materiały: ankietę i petycję NALEŻY podpisać niezależnie. Dziękujemy!


Z okazji zbliżających się
Świąt Bożego Narodzenia
składamy mieszkańcom Chwałowic
najserdeczniejsze życzenia
radości, szczęścia, optymizmu i spokoju.
Spełnienia wszystkich zamierzeń i planów
w Nowym Roku.
Pomyślności w życiu osobistym, pracy zawodowej
i społecznej oraz dużo zdrowia
- życzy Zarząd Stowarzyszenia oraz Sołtys.

    
21.12.2021


Droga do boiska i miejsca parkingowe


Zakończyły się prace na drodze dojazdowej do chwałowickiego boiska za Schroniskiem Szkolnym. W ramach naszego zwycięskiego projektu do Budżetu Obywatelskiego 2021 zlecono wykonanie miejsc parkingowych przy boisku wielofunkcyjnym, dodatkowo wylano także asfalt na podbudowie, dzięki czemu mamy teraz elegancką ulicę ''Sportową''.

Elementem zwycięskiego projektu było także oświetlenie naszego boiska. Montaż instalacji także już się zakończył, trwa podpisywanie umowy z Tauronem i lampy zabłysną lada dzień! Mają mieć włącznik na żądanie i wyłącznik czasowy, czekamy by ten system przetestować.

Przypominamy, że to dzięki Państwa głosom nasz pomysł na doświetlenie boiska i ułatwienie do niego dojazdu przeszedł do realizacji. Dziękujemy serdecznie i... do zobaczenia na boisku!

                    

18.12.2021Szanowni Mieszkańcy Chwałowic,

Przed nami ostatni w tym roku protest przeciwko budowie Kolei Dużych Prędkości w wariancie nr 44, który odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 18 grudnia 2021 r. o godz. 10.00 przy rondzie w Jelczu-Laskowicach. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, w tym dzieci i młodzież.

Musicie być świadomi, że:

- czeka nas budowa 4 torów - 2 dla KDP i 2 dla ciężkich pociągów towarowych,

- czekają nas wywłaszczenia mieszkańców, sąsiadów,

- nie będzie odszkodowań dla tych, którzy zostaną tuż poza pasem inwestycji ale np. kilka metrów od nasypu kolejowego,

- nasze domy i mieszkania stracą drastycznie na wartości,

- czeka nas ogrodzony nasyp kolejowy wysokości 10 m i szerokości 120 m bez możliwości wejścia do lasu,

- czeka nas dewastacja stawów w Jelczu-Laskowicach - linia biegnie tuż obok Pierwszego Stawu i odcina mieszkańców od terenów zielonych koło Drugiego i Trzeciego Stawu,

- zostaniemy pozbawieni jedynego zielonego miejsca rekreacji dla mieszkańców miasta i gminy - plaża w Jelczu-Laskowicach oraz las obok stawu zostanie przecięty linia kolejową, a tym samym nie będą mogli uprawiać swoich aktywności także: biegacze z Zimowego Maratonu Na Raty, osoby korzystające z Nordic Walking, morsy czy spacerowicze,

- czeka nas dewastacja Łachy Jelcz (NATURA 2000), nieodwracalne straty przyrodnicze, a mamy tu przecież orły bieliki, derkacze, wilki, dzięcioły, żurawie, żaby - cenne gatunki naturowe na skalę Europy,

- czeka nas dewastacja głównych dróg i niewyobrażalne korki, droga w kierunku Oławy zostanie przecięta linią kolejową,

- w Piekarach będzie gigantyczna estakada i skrzyżowanie kolejowe.

Mieszkańcy!

- w Chwałowicach las zostanie zamknięty wysokim nasypem i siatką. Koniec ze spacerami do lasu, wycieczkami rowerowymi, grzybami, jagodami. Część mieszkańców zostanie wywłaszczona - dotyczy to ulicy Jałowcowa, Jodłowa, Wiśniowa, Cisowa, fragmentu ul. Głównej,

- czeka nas ponadnormatywny hałas w dzień i w nocy - planowany jest przejazd kilkudziesięciu pociągów KDP i towarowych na dobę!

- linia 44 przebiega przez tereny wodonośne (Nowy Dwór-Piekary) gdzie znajdują się ujęcia wody pitnej zaopatrujące miasto Jelcz-Laskowice oraz większość gminy - jest duże prawdopodobieństwo, że woda pitna straci na jakości.

Wariant 44 jest dla Chwałowic, Jelcza-Laskowic i całej naszej gminy niedopuszczalny.

Rada Miejska w Jelczu-Laskowicach oraz Burmistrz Pan Bogdan Szczęśniak jednoznacznie wyrazili swoje negatywne stanowisko do wariantu 44.

Musimy je wyrazić także my, mieszkańcy. Ten protest jest niepolityczny, ponad wszelkimi podziałami, nieważne jakie mamy poglądy, stoimy razem w obronie naszej Gminy, naszych dóbr materialnych i jakości naszego życia. Nasza Gmina nie zyska czegokolwiek, gdyby przyjęto proponowany wariant. Ewentualna inwestycja na dziesiątki lat trwale podzieli Gminę, zeszpeci krajobraz ekranami akustycznymi i zahamuje jej rozwój. W Jelczu-Laskowicach nie jest planowany żaden przystanek, są one zaplanowane tylko w kilku największych miastach takich jak: Wrocław, Sieradz, czy Łódź.

Bądźcie wszyscy z nami, ponieważ naprawdę dużo możemy stracić.

Zbiórka 10.00 w sobotę 18.12 na rondzie w Jelczu-Laskowicach.

Pokażmy nasz protest, musi być nas dużo.
Szkoda Chwałowic.
To jest nasza Mała Ojczyzna, cicha wioska przy lesie, na końcu świata i taka ma pozostać.

13.12.2021


Budowa drogi do boiska


Trwają prace związane z realizacją projektu Budżetu Obywatelskiego 2021. Przypomnijmy, że dzięki Państwa głosom wygraliśmy zeszłoroczną edycję i powstaje w wyniku tego oświetlenie boiska wielofunkcyjnego oraz miejsca parkingowe przy nim.

Burmistrz przychylił się przy tym do naszej prośby i zlecił wykonanie dywanika asfaltowego na drodze dojazdowej do boiska. Prace trwają. Cieszymy się niezwykle!

08.12.2021


Mikołajki 2021 - ale się działo!


W niedzielę 5.12 pod naszą wiatę dotarł dostojny gość. Wypił gorącą herbatkę i przystąpił do rozdawania prezentów!

A czekało na niego tego wieczoru aż 135 młodych Chwałowiczan, najgrzeczniejszych z grzecznych. No, tak przynajmniej sami zainteresowani twierdzili :)

Wyzwaniem było tak zorganizować to spotkanie z Mikołajem, by dzieci nie grupowały się, nie spędzały czasu w ścisku, a równocześnie dobrze się bawiły. Zagrożenie niestety jest, wolimy dmuchać na zimne. Ale udało się i, sądząc po ilości przysłanych potem podziękowań, impreza się podobała!


Ogrom podziękowań dla wszystkich mam - Śnieżynek - które ponad miesiąc czasu przygotowywały tę uroczystość. Mikołaj był zachwycony, dzieciaki długo nie zapomną bajecznej atmosfery stworzonej przez was pod wiatą!

07.12.2021
Budżet Obywatelski 2022 - WYNIKI

Drodzy Chwałowiczanie, niestety nie udało nam się wygrać w tegorocznej edycji budżetu.

Osiągnęliśmy bardzo ładny, drugi wynik, 413 głosów, ale projekt z Minkowic Oławskich mocno nas przebił, miał głosów 585.

Oto pełne wyniki: WYNIKI

Cóż, nie możemy zawsze wygrywać... :) Niemniej wielkie podziękowania dla Państwa za głosy, ich zbieranie, całą włożoną pracę!

Tematu remontu budynku Schroniska nie wygaszamy, rozejrzymy się za innym źródłem finansowania tego pomysłu. Będziemy informowali jak nam idzie.

Wyjaśnienia może jeszcze wymaga to, że np. projekt Grędziny mimo mniejszej ilości głosów wygrał i przeszedł do realizacji (czego gratulujemy!). Od tego roku fundusze na projekty wioskowe są podzielone na dwie grupy. My należymy do wiosek większych więc w głosowaniu walczymy tylko z Miłoszycami, Miłocicami, Minkowicami i Wójcicami. Wioski mniejsze mają swoją niezależną pulę pieniędzy i walczą między sobą. W tej grupie wygrała właśnie Grędzina.
Do kolejnego głosowania za rok!

02.12.2021


Kiermasz ciast
i turniej w siatkówkę


W niedzielę 28.11 wzięliśmy udział w akcji charytatywnej ''Motomikołajki'' na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Bierutowie.

Nasze sąsiadki upiekły kilka blach pysznych ciast, które następnie zostały sprzedane na kiermaszu pod CSiR JL. Z zebranych środków (a zebrano łącznie ponad 6 tyś. zł) zostaną zakupione prezenty mikołajkowe dla dzieci.

W ramach akcji, oprócz kiermaszu zorganizowano I mikołajkowy turniej piłki siatkowej. Chwałowice wystawiły ambitną drużynę mieszaną :) Nie wygraliśmy... ale zabawa była przednia. Dziękujemy zaangażowanym!

28.11.2021


Koleje Dużych Prędkości - ZEBRANIE WIEJSKIE

W dniu 24.11.2021r. odbyło się Zebranie Wiejskie sołectwa Chwałowice. Tematem głównym była analiza niepokojących informacji dotyczących trwającego właśnie kolejnego etapu KONSULTACJI SPOŁECZNYCH odnośnie przebiegu linii KDP przez Chwałowice.

Mieszkańcy Chwałowic podjęli na Zebraniu Wiejskim uchwałę, w której protestują przeciw koncepcji budowy torów kolejowych wg tzw. WARIANTU 44. Oto treść uchwały:

UCHWAŁA ZWChw/7/2021

Uchwała zostanie przez sołtysa przesłana do siedziby CPK Sp. z o.o. w ramach trwających konsultacji społecznych.

Równocześnie zachęcamy wszystkich Państwa do wzięcia udziału w zaplanowanym na 01.12, na godz. 17:30 spotkaniu przedstawicieli CPK z mieszkańcami naszej gminy. Spotkanie odbędzie się w Jelczu-Laskowicach, w Centrum Sportu i Rekreacji.

Omawiane będą poszczególne warianty trasy, w tym "nasz". Będzie można zabrać głos, wyrazić swoje zdanie w dyskusji ale także wypełniając na miejscu ankietę CPK.

25.11.2021


Koleje Dużych Prędkości - ZEBRANIE WIEJSKIE

W związku z tym, że docierają do nas niepokojące informacje dotyczące trwającego właśnie kolejnego etapu KONSULTACJI SPOŁECZNYCH odnośnie przebiegu linii KDP przez Chwałowice, zwołuję pilne ZEBRANIE WIEJSKIE na dzień 24.11 (środa), na godz. 19:00 do Chwałowickiego Klubu Książki (budynek Schroniska Szkolnego, ul. Szkolna 4).

Pierwszy termin zebrania to formalnie godzina 18:30, ze względu jednak na wymagane kworum zapraszamy od razu na drugi termin (19:00).

Mapy prezentujące wariant, o którym będziemy rozmawiać:


Zapraszam - Michał Wolski

     19.11.2021


Mikołajki 2021
zapisy zakończone


Listy dzieci na spotkanie ze Św. Mikołajem gotowe. Bardzo prosimy rodziców o cierpliwość - podamy wkrótce konkretne godziny, na które będzie trzeba podejść z maluchami pod wiatę przy Schronisku Szkolnym.

Przypominamy - Mikołaj będzie czekał na dzieci w niedzielę 5 grudnia po południu.

Szczegóły roześlemy indywidualnie do rodziców.

08.11.2021


Jesienne sprzątanie Chwałowic
i wspólne ognisko


6 listopada, jak co pół roku, zaprosiliśmy Państwa do wspólnej akcji porządkowej. Staramy się w ten sposób zadbać o naszą wieś, posprzątać nagromadzone (niestety) tu i ówdzie śmieci.

Tym razem zebraliśmy znacząco mniej worków, to ciekawe, czyżby śmieci było naprawdę mniej? Oby!

Po sprzątaniu, od 16:00 zorganizowaliśmy ognisko przy wiacie, z kiełbaskami, muzyką i ... sympatyczną integracją.

Dziękujemy za zaangażowanie! :)

07.11.2021


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (IV kw.) oraz składkę spółek wodnych:

       -       w CHKK (Schr. szkolne) w poniedziałek (15.11) - 19:00-20:00

       -       w świetlicy przy sklepie we wtorek (16.11) - 18:00-19:00

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     07.11.2021


Mikołajki 2021
zapraszamy do zapisów


Drodzy Rodzice, otrzymaliśmy informację od Św. Mikołaja, że nasi najmłodsi Chwałowiczanie byli w tym roku (dość) grzeczni :), Mikołaj przybędzie więc z wielkim workiem prezentów do naszej wsi!

Nie chcemy z wiadomych względów gromadzić naszych milusińskich w świetlicy czy CHKK.

Ustaliliśmy więc, że Mikołaj spotka się dziećmi pod wiatą koło Schroniska Szkolnego. Wiata będzie atrakcyjnie, mikołajkowo przystrojona. Zaprosimy dzieci indywidualnie, na konkretną godzinę, na krótką rozmowę z Mikołajem i wręczenie przygotowanych ze środków sołeckich paczek. A wszystko to
w niedzielę 5 grudnia w godzinach popołudniowych. Będzie można zrobić dzieciom zdjęcia z naszym świątecznym gościem!

Prosimy zgłaszać chwałowickie dzieci (rocznik 2007 włącznie, i młodsze)
do 15.11 drogą mailową, na adres stowarzyszenie@chwalowice.org podając koniecznie imię i wiek pociechy. A także numer telefonu rodzica. Prosimy także w mailu o adres (na wypadek gdyby wprowadzone obostrzenia pandemiczne wymagały rozwiezienia paczek po Państwa domach).

Ze względów organizacyjnych nie jesteśmy w stanie obsłużyć więcej niż 120 paczek, decyduje więc kolejność zgłoszeń :)

Zapraszamy!

02.11.2021


Koleje Dużych Prędkości
- ważna ankieta!


Drodzy Mieszkańcy. Kolejny etap konsultacji społecznych dot. przebiegu linii KDP przed nami.

Ruszyła właśnie ankieta, w której powinniśmy wypowiedzieć się: czy wariant ''44'' (który niestety nadal jest w grze) przebiegający przez Chwałowice, ale także Jelcz-Laskowice, Nowy Dwór i Piekary, odpowiada nam czy nie.

Apelujemy o obowiązkowe podejście do sprawy i wyrażenie swojej opinii w ankiecie. Link do niej tutaj.

Prosimy pamiętać: W ankiecie ''nasz'' jelczańsko-chwałowicki wariant to nr ''44'' (granatowy) i to jego powinniśmy oprotestować. Najsensowniejszy dla nas wydaje się wariant ''41'' (pomarańczowy) gdyż w najmniejszym stopniu oznacza zajmowanie nowych terenów pod kolej, najmniej zmienia w naszym dolnośląskim otoczeniu.

25.10.2021


Jesienne sprzątanie Chwałowic
i wspólne ognisko


Drodzy Państwo, zapraszamy, jak co pół roku, do wspólnej akcji porządkowej. Zadbajmy o naszą wieś, posprzątajmy nagromadzone (niestety) tu i ówdzie śmieci.

Ruszamy 6 listopada od godz. 11:00.

Postarajmy się nie grupować, w ramach rodzinnych spacerów zbierajmy odpady na ile się da.

Śmieci oczywiście segregujemy, dlatego też udostępnimy Państwu na przystankach autobusowych 3 rodzaje worków: na plastik, szkło i 'resztę'. Plus rękawice.

Zebrane śmieci prosimy ustawiać w workach wzdłuż trzech ulic: Głównej, Szkolnej i Wrzosowej. Dalszym ich transportem zajmiemy się my i ZGK.

Po sprzątaniu, o 16:00 zapraszamy na ognisko przy wiacie! Będą kiełbaski i sympatyczna integracja. DO ZOBACZENIA! :)

24.10.2021Robale
w Chwałowickim Klubie Książki


23 października naszym gościem w CHKK był p. Łukasz Iwaniuk - nauczyciel biologii w V LO we Wrocławiu, edukator ekologiczny, były wykładowca na U.Wr., chiropterolog, autor książek i artykułów o dzikiej przyrodzie Polski.

Temat Robali zgromadził w klubie wielu mniejszych i większych mieszkańców Chwałowic, zwłaszcza tych mniejszych, ciekawych jak można pokochać robale.

Okazało się to nie takie trudne - Pan Łukasz pokazywał nam różne dziwne stwory, które na ekranie, w powiększeniu wyglądały jak potwory lub przybysze z innej planety, ale niektórym wydawały się ''słodkie''. Okazuje się, że w kałuży może dziać się naprawdę dużo, a w chwałowickim rowie żyje ponad 80 gatunków różnych robali. Klika z nich mogliśmy obejrzeć na żywo, w pojemnikach pływały między innymi krętaki i pluskolce złowione w naszym chwałowickim stawie. Tuż po prelekcji robale zostały oczywiście odniesione do swojego naturalnego środowiska. Większość z nas wzdryga się na widok stułbi czy dużych płaskich płoszczyc z rurkami oddechowymi na końcu odwłoka, teraz te stworki wydają nam się nawet sympatyczne,a już na pewno nie tak straszne. A niektóre z nich mogą żyć wiecznie.

Dziękujemy panu Łukaszowi i czekamy na następną prelekcję!

24.10.2021
Budżet Obywatelski 2022 - GŁOSOWANIE!

EDIT: Głosowanie zakończone. Czekamy na wyniki!

Drodzy Państwo, w dniach 13.10 - 5.11 trwa głosowanie na projekty zgłoszone do gminnego Budżetu Obywatelskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich posiadających prawo wyborcze w naszej gminie do oddania głosu na nasz PROJEKT NR 9.

Głosujemy pod adresem:

https://jelcz-laskowice.budzet-obywatelski.org/glosowanie

gdzie po krótkiej identyfikacji wybieramy nasz ''9. Remont i adaptacja budynku Schroniska Szkolnego w Chwałowicach dla potrzeb lokalnej społeczności''

Co chcemy zrobić? Otóż chcemy przenieść naszą świetlicę wiejską na wyremontowany parter obecnego Schroniska Szkolnego. Stworzyć świetlicę świeżą, nowoczesną, zadbaną. Taką, do której z przyjemnością będzie się chodzić. Otoczoną zielenią, z pięknym placem zabaw, bogatą infrastrukturą wkoło. Przyjazną, także dla niepełnosprawnych.

Obecna świetlica taka nie jest i nigdy nie będzie - jej lokalizacja przy drodze, w zgiełku, to szereg niebezpieczeństw i brak możliwości rozwoju.

Bardzo potrzebujemy Państwa głosów. Prosimy o głosowanie, także o namawianie swoich sąsiadów, bliskich, mieszkańców naszej gminy.

Dziękujemy i... do zobaczenia w nowej świetlicy!

11.10.2021Razem upiekliśmy 60 pizz!


9 października o 17:00 rozpoczęliśmy wspólne pieczenie pizzy w naszym nowym piecu chlebowym.

Organizatorzy, a więc sołectwo i stowarzyszenie, przygotowali kule ciasta, sos pomidorowy i duuużo mozarelli. Mieszkańcy przynieśli swoje dodatki i ruszyła zabawa.

Cóż, musimy powiedzieć, że nie było łatwo. Piec nie nadążał piec :) A kolejka pizz do pieczenia rosła i rosła. W efekcie czekaliście Państwo długo, by móc delektować się swoją pizzą. Jest to dla nas nauka, 60 blach pizzy trochę nas przerosło :) Kolejne pizzowe spotkania musimy zorganizować nieco inaczej, myślimy nad tym.

Pozostaje mieć nadzieję, że udało się Państwu pogadać z sąsiadami, pośmiać, miło spędzić to sobotnie popołudnie. My obiecujemy poprawę ;) i pewnie niedługo znów zaprosimy pod wiatę i pod gorący piec.

11.10.2021Robale
w Chwałowickim Klubie Książki


Zapraszamy Państwa na jesienne spotkanie do CHKK. Tym razem naszym gościem będzie p. Łukasz Iwaniuk - nauczyciel biologii w V LO we Wrocławiu, edukator ekologiczny, były wykładowca na U.Wr., chiropterolog, autor książek i artykułów o dzikiej przyrodzie Polski.

Z ''reporterskiego obowiązku'' dodamy, że pan Łukasz był przez 2 lata członkiem grupy kabaretowej ''Neo-Nówka'' :)

23 października opowie nam o robalach wokół nas. To opowieść dla dużych i małych. Zapraszamy serdzecznie do CHKK na godz. 17:00.

08.10.2021Przybywajcie upiec pizzę!


Drodzy Chwałowiczanie, zapraszamy pod wiatę 9 października o 17:00 na wspólne pieczenie pizzy.

Każdy przygotuje pizzę jaką lubi, wrzucimy je do naszego nowego pieca chlebowego, a potem już tylko degustacja i fajna sąsiedzka atmosferka!

My jako organizatorzy przygotujemy porcje ciasta, pyszny sos pomidorowy oraz zapasy sera mozarella. No i rozgrzany piec! :) Do Państwa należeć będzie przyniesienie i przygotowanie pozostałych, ulubionych składników. Zapewniamy stolnice i wałki.

Zróbmy konkurencję lokalnym pizzeriom! :) Do zobaczenia pod wiatą!

01.10.2021


Krótki film o naszym sołectwie

Latem zeszłego roku, z inicjatywy UMiG JL, jelczańska Lokalna TV kręciła serię filmików by pokazać jak wyglądają i działają poszczególne sołectwa w naszej gminie.

Zachęcamy do obejrzenia materiału o Chwałowicach - prośba o kliknięcie na miniaturkę obok.

Premiera filmiku opóźniła się o rok z powodu pandemii. Ogląda się go jednak przyjemnie, jest to też ciekawy, kronikarski zapis tego, jak rozwijają się Chwałowice.

28.09.2021


Chwałowicka Pętelka i otwarcie pieca chlebowego

To już u nas tradycja, że w ostatnią sobotę września wyciągamy Państwa z domów na świeże powietrze. Tym razem zaprosiliśmy na dwa duże wydarzenia: doroczną ''Chwałowicką Pętelkę'' oraz oficjalne otwarcie naszego pieca chlebowego.

Pętelka to rodzinna zabawa typu biegi przełajowe - ze stacjami obfitującymi w zadania ruchowe i logiczne. Czteroosobowe drużyny rywalizowały u nas już szósty rok z rzędu. Zabawy było co nie miara, ma mecie różnice w wynikach były bardzo niewielkie. Zwyciężył tym razem ''DRIM TIM'' a po piętach deptały mu ''Odrzutowe Pszczółki'' oraz ''Szybkie Kurczaki''. Wielkie Gratulacje!

Po zawodach spotkaliśmy się pod naszą wiatą, by rozdać nagrody uczestnikom Pętelki, ale i by dokonać oficjalnego otwarcia nowiutkiego pieca chlebowego. Piec powstał dzięki fundacji ''Fundusz TOYOTY - dobre pomysły zmieniają nasz świat''. Przygotowany przez nas projekt "Chwałowicka EKOSFERA - jedz zdrowo'' zyskał aprobatę Toyoty i oto mamy piękny piec, łączący w sobie funkcję wędzarni, grilla, oraz komorę do wypieku pieczywa czy pizzy.

Otwarcia pieca dokonał wraz z nami pan burmistrz Romuald Piórko. Pośród wytwórców konkursowych chlebów jury wyłoniło laureatów: Agnieszkę Ciejkę, Joannę Sidelnik, Magdalenę Kowal oraz młodziutkiego Gracjana Fularę.

Biesiadowaliśmy do późna, próbowaliśmy świeżo wędzonych polędwic, swojskiego bigosu i innych dóbr wszelakich. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, wielkie podziękowania także dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie imprezy mieszkańców!

Nie sposób też nie podziękować hojnym sponsorom, którzy wsparli naszą imprezkę: UMiG JL, Decathlon Korona, MGCK JL, CSIR JL, Termy Jakuba Oława.

Do zobaczenia przy naszym piecu! Do zobaczenia na Pętelce za rok!

27.09.2021


Zajęcia fitness w Chwałowicach


...a dokładniej w świetlicy w Dębinie :)

Nasze panie, wraz z koleżankami z Dębiny, umówiły się ostatecznie na wspólne zajęcia raz w tygodniu w świetlicy u naszych sąsiadów.

Zajęcia odbywają się w każdą środę o 18:30.

Prowadzi p. Danuta Mikulewicz - wykwalifikowana instruktorka i trenerka fitness.

Kontakt do pani prowadzącej: 888-857-515.

22.09.2021


Pieczenie chleba - konkurs!

Tak jak pisaliśmy wcześniej, podczas imprezy związanej z otwarciem naszego pieca chlebowego, 25.09 od godz. 17:00 trwać też będzie konkurs na najlepszy chlebek pieczony tradycyjną metodą.

Oto regulamin konkursu.

Z uwagi na ograniczone miejsce w komorze pieca chlebowego oraz na dłuuugi czas wypieku chleba, postanowiliśmy, iż w konkursie mogą brać udział nie tylko chleby wypiekane w naszym piecu chlebowym ale i te upieczone wcześniej w domu, w piekarniku. Ważne by były pieczone własnoręcznie.

Kto będzie chciał upiec chleb w piecu, prosimy o zgłoszenie się wcześniej by zaplanować wypieki. Planujemy wsad o godz 14:00, 15:00 i 16:00. O 17:00 rozpocznie się uroczyste otwarcie naszego kompleksu piec/wędzarnia/grill oraz degustacja i rozstrzygnięcie konkursu.

Formularze zgłoszeniowe do konkursu (o których mowa w regulaminie) będziemy wypełniali na miejscu. O to się nie martwcie.

W konkursie przewidziane sa atrakcyjne nagrody. Zapraszamy!

20.09.2021


Odcinek serialu kręcony w Chwałowicach!

Dość niespodziewanie na ławeczce w naszym przystanku przy sklepie zasiedli aktorzy a wkoło zaroiło się od filmowego sprzętu. To plan filmowy jednej ze scen do serialu ''MiłośćKropka.pl'' kręconego przez Stopklatka TV. Odcinek z klimatami Chwałowic zostanie wyemitowany w październiku - zachęcamy do obejrzenia!

17.09.2021


Odpady wielkogabarytowe
Elektroodpady

08.10 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji w Chwałowicach. Bez opon i elektroodpadów.

12.10 - Odbiór eletroodpadów. Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zapraszamy do skorzystania.


     17.09.2021


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (III kw.) oraz składkę spółek wodnych:

       -       w CHKK (Schr. szkolne) w poniedziałek (13.09) oraz we wtorek
                (14.09) - 19:00-20:00

       -       w świetlicy przy sklepie w środę (15.09) - 19:00-20:00

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     09.09.2021
Nasz projekt do Budżetu Obywatelskiego 2022

Miło nam poinformować, że nasz projekt ''Remont i adaptacja budynku Schroniska Szkolnego w Chwałowicach dla potrzeb lokalnej społeczności'' przeszedł pomyślnie weryfikację merytoryczną w UMiG J-L.

W ramach projektu chcielibyśmy w 2022 roku zmienić charakter tego budynku - stworzyć przytulny obiekt dla nas wszytkich.

Obiekt dostępny jako:

- duża sala, odświeżona, z elementami starej cegły, drewna, z nowoczesnym, dobrze zaprojektowanym oświetleniem,
- kuchnia z częścią jadalnianą, odnowiona, z nowym wyposażeniem AGD,
- zupełnie przebudowane sanitariaty, by spełniały współczesne normy i wymagania.

Taka adaptacja budynku pozwoli nam wykorzystać wszystkie jego walory - zarządzać jego użytkowaniem, organizować w nim większość wydarzeń wioskowych w świetnych warunkach.

Już dziś życie wsi przeniosło się w to miejsce, budynek jednak podupada technicznie, wiele rozwiązań pamięta dawne minione, nienajlepsze czasy.

Bierzemy się za to! :)

Potrzebujemy oczywiście Państwa głosów, by móc zrealizować ten projekt. Głosowanie odbywać się będzie od 11 października do 5 listopada 2021 r. Będziemy się przypominać w tej sprawie, postaramy się też dotrzeć do wszystkich osobiście, by pomóc oddać głos.

07.09.2021


Aktywna Pętelka Chwałowicka
25 września, 15:00


To już VI edycja naszej rodzinnej gry terenowej!

Jest to świetna forma aktywności całej rodziny na świeżym powietrzu. Zawody polegają na pokonaniu w jak najszybszym czasie trasy 3,5 km - tzw. Chwałowickiej Pętli Zabieganych. Na trasie przygotowujemy stanowiska (około 10), na których każda drużyna ma wykonać określone zadanie. Zadania są różne - sportowe, zręcznościowe, przyrodnicze, logiczne.

Na mecie zliczane są uzyskane punkty. Zwycięskie 3 drużyny otrzymują pamiątkowe medale. Są też inne, bardzo atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy jak zwykle 4 osobowe drużyny (minimum 1 dorosły, minimum 2 dzieci). Jeśli rodzina jest 5 osobowa to też oczywiście może uczestniczyć w zawodach, po prostu punktujemy 4 osoby zamiast 5. Członkami drużyn nie muszą być osoby z jednej rodziny, mogą być to też koleżanki/koledzy. Dzieci od 5-6 lat już dadzą radę pokonać trasę bez problemu. Mniejsze mogą być wspomagane wózkiem czy rowerkiem.

Każda drużyna pokonuje trasę osobno, drużyny startują w odstępach 3 minut od siebie.

Na stanowiskach będą dostępne płyny dezynfekujące - prosimy dezynfekować ręce oraz zabrać ze sobą maseczki ochronne na wypadek konieczności kontaktu z inną drużyną.

Ilość drużyn niestety jest ograniczona - decyduje kolejność zapisów, dane na plakacie obok. Zapisujemy drużyny maksymalnie do 19.09.

Po sportowych zmaganiach, o 17:00, zapraszamy wszystkich pod naszą wiatę na piknik! Tu rozdamy nagrody, ale przede wszystkim oficjalnie uruchomimy nasz piec chlebowy i zaserwujemy z niego smakołyki: wędzonki, pieczone chlebki, grillowane warzywka, smaczne dodatki!

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie chlebowym - szczegóły tu już za chwilkę :)


Piec powstał w ramach konkursu Toyoty - będziemy tego dnia bawić się na trasie pętelki, i przy piecu, razem z pracownikami tej bardzo przyjaznej nam firmy.

Zapraszamy!

     06.09.2021


             Zebranie Wiejskie
16 września, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do CHKK (Schronisko Szkolne) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania trzy tematy główne:
• Podział środków z Funduszu Sołeckiego na 2022 rok,
• Przegląd dotychczasowych wydatków i omówienie kolejnych w ramach Funduszu Sołeckiego na rok 2021,
• Sprawy bieżące sołectwa.

Uwaga! W CHKK obowiązują maseczki na twarzy, dezynfekcja rąk oraz odległości między zebranymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

     06.09.2021


Wizyta w CHKK


W niedzielę 5 września, razem z naszym burmistrzem, p. Bogdanem Szczęśniakiem gościliśmy w Chwałowickim Klubie Książki dostojnych gości.

Odwiedzili nas przyjaciele z miasta partnerskiego Gudensberg (Niemcy), delegacji przewodził tamtejszy burmistrz, p. Frank Börner.

Rozmawialiśmy o rozwoju takich lokalnych społeczności jak nasza, o tym jak żyjemy, czego potrzebujemy, co cenimy sobie w Chwałowicach. Pochwaliliśmy się kilkoma inwestycjami, które w ostatnich latach udało się nam zrealizować, także ze środków UE.

Planujemy współpracować z Gudensbergiem, myślimy o wspólnych przedsięwzięciach kulturalnych, może o szerszym spotkaniu naszych mieszkańców? :)

05.09.2021


Pilne! Gaz ziemny, zatwierdzony II etap budowy sieci!

Dobre wieści: Przedstawiciele firmy G.EN.GAZ poprosili o rozpowszechnienie następującej informacji:

''W związku z planowaną gazyfikacją miejscowości Chwałowice - Etap II, informujemy iż rozpoczynamy nabór wniosków na przyłączenie do sieci gazowej G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. Aby rozpocząć procedurę należy złożyć wniosek o określenie warunków technicznych przyłączania do sieci gazowej (druk w załączeniu) oraz kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości (kopia aktu notarialnego nabycia nieruchomości lub odpis z Księgi Wieczystej).


Dokumenty należy zeskanować i przesłać na adres jelcz@gen.com.pl lub w wersji papierowej wysłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć na adres:

          G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o.
          ul. Tymienieckiego 5
          55-220 Jelcz-Laskowice


Wnioski należy dostarczyć najpóźniej do dnia 30.09.2021 r. Przewidujemy gazyfikację II Etapu do dnia 30.06.2022r.

Osoby, które złożyły wnioski wcześniej nie muszą ponownie ich składać, należy tylko potwierdzić telefonicznie czy ich wniosek wpłynął''.

Do pobrania:
Wniosek o wydanie war. tech. przyłączenia
Wniosek - wzór wypełnienia

27.08.2021


Zajęcia fitness w Chwałowicach


Wraz z MGCK J-L proponujemy Państwu gimnastykę/fitness dla dorosłych i seniorów w naszej świetlicy wiejskiej!

Rodzaj i poziom zajęć zostaną indywidualnie dopasowane do grupy (5 minut rozgrzewki, 40 minut ćwiczeń właściwych i 15 minut relaksacji).

Zajęcia poprowadzi p. Danuta Mikulewicz - wykwalifikowana instruktorka i trenerka fitness.

Miejsce: świetlica wiejska w Chwałowicach.
Start: wrzesień 2021. 2 razy w tygodniu (2x60 minut) w godzinach popołudniowych - dni do ustalenia.
Koszt: 50 zł / miesiąc.

Zapisy: sms do sołtysa: 691 062 926.                                  Zapraszamy!

26.08.2021Budujemy piec chlebowy

W ramach projektu ''Chwałowicka ekoSfera- jedz zdrowo'', na który uzyskaliśmy dofinansowanie w ramach konkursu Fundusz Toyoty, powstaje przy naszej wiacie wielofunkcyjny piec chlebowy:

  

Przygotowujemy też nowe ławki, stoły, kosze na śmieci i stojaki rowerowe w okolicy miejsca ogniskowego przy CHKK. Prace wrą!Dziękujemy naszym mieszkańcom za pomoc! Huczne otwarcie pod koniec września - będziemy o tym Państwa informować.

25.08.2021


Działki - przetarg gminny

Gmina J-L wystawia na sprzedaż w przetargu dwie działki budowlane, zlokalizowane w Chwałowicach na ul. Chopina:

  
20.08.2021


Punkt spisowy w Chwałowicach

Trwa Spis Powszechny, do końca września każdy mieszkaniec musi dokonać samospisu lub dać spisać się rachmistrzowi.

By ułatwić mieszkańcom naszej wsi spełnienie tego obowiązku, przygotowujemy punkt spisowy:

21 września (wtorek), w godz. 16:00-19:00, w Schronisku Szkolnym (ul. Szkolna 4).

Tego dnia, w tych godzinach, czekać będzie na Państwa rachmistrz spisowy. Szybko i sprawnie pomoże spisać dane. ZAPRASZAMY!

     19.08.2021


Podlewanie zieleni - rób to LEPIEJ

Na prośbę jednego z naszych mieszkańców publikujemy przygotowaną przez niego bardzo sensowną ulotkę, dotyczącą tego jak w sposób przemyślany podlewać nasze ogródki / trawniki.

Prosimy o kliknięcie na miniaturkę obok.

Kompendium wiedzy na temat podlewania - by robić to optymalnie dla roślin, by nie zużywać niepotrzebnie cennej wody - i co najważniejsze, to widza nasza, z Chwałowic :) Zachęcamy do stosowania!

13.08.2021


Remont ul. Szkolnej


Trwają prace remontowe na powiatowym odcinku ul. Szkolnej w Chwałowicach.

Powiatowy Zarząd Drogowy (przy dofinansowaniu Urzędu Gminy JL) wymieni cały dywanik asfaltowy na odcinku od Schroniska Szkolnego do skrzyżowania w prawo na Dębinę. Budowany jest także pas podobny do tego na początku wsi - asfaltowy chodnik / ścieżka rowerowa. Przy zbiorniku p.poż. powstaje zatoczka autobusowa.

Utrudnienia mają potrwać do końca sierpnia. Kibicujemy ekipie budowlanej! :)

12.08.2021


Stacja meteo w Chwałowicach

Jeden z naszych mieszkańców udostępnia od niedawna pomiary meteo ze swojej profesjonalnej stacji.

Pod adresem https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ICHWAO1/ można obserwować aktualne dane pogodowe w Chwałowicach, dostępna jest także historia danych opracowana w bardzo atrakcyjnej formie.

Zachęcamy do obserwacji pomiarów. Dziękujemy Sąsiadowi za ich udostępnienie!

29.07.2021


''Wakacje Odkrywców'' za nami


Zakończyły się tygodniowe ''Wakacje Odkrywców'' prowadzone wspólnie z MGCK Jelcz-Laskowice. 25 młodych Chwałowiczan wzięło udział w cyklu spotkań pod naszą wiatą przy CHKK, po 4 godziny dziennie, podczas których wspólnie się bawiliśmy, wykonywaliśmy prace plastyczne, graliśmy i... wypoczywaliśmy.

Zajęcia prowadziła bardzo sympatyczna pani animatorka. Dziękujemy - dzieci, sądząc po minkach, zadowolone :)

16.07.2021


Trwają ''Wakacje Odkrywców''!


Jesteśmy na półmetku tygodniowych ''Wakacji Odkrywców'' prowadzonych wspólnie z MGCK Jelcz-Laskowice. Dla naszych najmłodszych mieszkańców przygotowaliśmy pod wiatą w Chwałowicach cykl spotkań, po 4 godziny dziennie, podczas których wspólnie się bawimy, wykonujemy prace plastyczne, gramy i... wypoczywamy.

Zajęcia prowadzi doświadczona animatorka, dzieci, sądząc po minkach, zadowolone :)

07.07.2021


Weekend z Vincentem

Weekend z Vincentem za nami. Było niesamowicie. Przy sztalugach stanęło 24 dzieci i naprawdę malowanie szło jak u prawdziwych artystów, z rozmachem ale i skupieniem przez ponad 2 godziny. Każdy miał swój pomysł i wizję a pod okiem naszych artystów malarzy, państwa Elżbiety i Waldemara Czechów, obrazy nabrały charakteru niczym spod pędzla van Gogha!

Wieczorem, odbył się wernisaż prac. Oto fotorelacja z przebiegu pleneru i wernisażu:

Po pracowitym dniu, z przyjemnością zasiedliśmy na leżakach (i mali i duzi) na fantastycznym filmie animowanym techniką malarską pt. ''Twój Vincent''.

Zarówno plener jak i film poprzedziło wprowadzenie i obszerny komentarz pani Elżbiety Czech, która przybliżyła nam bardzo postać i twórczość Vincenta van Gogha.

Cała impreza odbyła się w ramach realizacji grantu otrzymanego od Starostwa Powiatowego w Oławie. Dziękujemy! Uff cóż to był za cudowny weekend :)A jak tam Państwa udział w konkursie na pastisz znanego obrazu? Tu już nie trzymamy się stricte Vincenta van Gogha, zachęcamy do wzięcia na celownik dowolnego obrazu, który się Państwu podoba. Proszę zobaczyć co już mamy :) Świetne prace, czekamy na kolejne!

Ponieważ było trochę mało czasu od ogłoszenia konkursu - przedłużamy termin nadsyłania prac do 15.07. (mailem również na adres stowarzyszenia).

Zapraszamy do wspólnej zabawy, czekają ciekawe nagrody!


A tu ciekawostka - pastisz odwrócony, najpierw fotka, potem obraz:

28.06.2021


Weekend z Vincentem

To już w tę sobotę! Wszystko idzie zgodnie z planem. W sobotni wieczór czeka na Państwa film ''Twój Vincent'' - wyświetlimy go przy muralu, przy CHKK o 21:00! Będą leżaki i atmosferka - zapraszamy wszystkich!

Wcześniej odbędzie się plener malarski dla najmłodszych, sztalugi już przygotowane. Można się jeszcze zapisać (mailowo: stowarzyszenie@chwalowice.org).

25.06.2021


Wakacje Odkrywców
dla naszych Dzieciaków!


MGCK Jelcz-Laskowice przygotowało tydzień wspaniałej zabawy dla naszych pociech. Na terenach zielonych przy Schronisku Szkolnym 5 dni trwać będą animacje plastyczne, zabawy ruchowe, gry terenowe, itp. Całość pod opieką doświadczonej animatorki.

Zapraszamy więc w dniach 5-9 lipca, w godz. 10:00-14:00. Obowiązują zapisy (p. Żaneta Wota, tel. 605 279 939). Ilość miejsc ograniczona.

17.06.2021Realizujemy projekt
Ekosfera - Jedz zdrowo!
dofinansowany z grantu Funduszu Toyoty

Prace trwają. Jak zwykle można liczyć na niezawodną społeczność Chwałowic. Uporządkowaliśmy teren, zostały wykonane cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, dokonano nowych nasadzeń zieleni, rozebraliśmy stary rozpadający sie grill, przygotowaliśmy fundament pod piec, w trakcie odnawiania są stare ławki oraz mały budynek gospodarczy. Jest coraz ładniej.

Chwałowiczanie, dziękujemy za pomoc!

09.06.2021


Weekend z Vincentem

Kochani, działamy dalej póki jest pogoda, póki można coś razem zrobić na dworze
i bezpiecznie od wirusa.

Dostaliśmy grant ze Starostwa Powiatowego w Oławie na realizację fajnego projektu pt. WEEKEND z VINCENTEM i jest to pomysł na weekend ze sztuką w Chwałowicach.

Oczywiście chodzi o Vincenta van Gogha. Projekt będzie realizowany w dniu 26.06 i przewiduje:

1. Plener dla dzieci w wieku 6-13 lat (ilość miejsc ograniczona - zapisy mailem na adres stowarzyszenie@chwalowice.org). Dzieci będą malować pod okiem profesjonalnych artystów plastyków - pani Elżbiety i pana Waldemara Czechów, na prawdziwych sztalugach i podobraziach w stylu w jakim malował Vincent van Gogh. Wieczorem, pod wiatą, odbędzie się wernisaż prac.

2. Kino letnie na leżakach - dla wszystkich - projekcja znanego filmu ''TWÓJ VINCENT'' opatrzona komentarzem artystów, dotyczącym twórczosci i życia malarza.

3. Konkurs fotograficzny INSPIRACJA - INTERPRETACJA - czyli odwzorowanie, pastisz dowolnego znanego obrazu według własnej inwencji. Przewidujemy nagrody.

Konkurs trwa od 1.06 do 26.06.
W czasie Weekendu z Vincentem będą ogłoszone wyniki konkursu i odbędzie się rozdanie nagród.

Prace konkursowe prosimy wysyłać mailem na adres: stowarzyszenie@chwalowice.org.

Zdjęcia mogą być wykonywane w razie potrzeby w studio fotograficznym w CHKK.

Zapraszamy do zabawy i dorosłych i dzieci!

01.06.2021Warsztaty przyrodnicze
''Z wizytą u państwa Bobrów''


W sobotę 29 maja, wraz z dużą grupą dzieciaków, młodzieży i dorosłych ruszyliśmy na wyprawę nad rzekę Graniczną, by przyjrzeć się jak radzą sobie nasze chwałowickie bobry. Na Granicznej można podziwiać kilka imponujących tam, można cicho podejść do bobrzych żeremii. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia tych ciekawych gryzoni, opowiedziała nam o tym dr Magda Moska.

Warsztaty odbyły się w ramach darowizny Fundacji PKO PB jaką otrzymaliśmy na realizację projektu EkoChwałowice. Zabiegamy o możliwość realizowania takich zadań, gdyż mieszkamy blisko lasu, blisko rzeki, mamy rzadki przywilej żyć z przyrodą na wyciągnięcie ręki. Ale czy dobrze tę najbliższą przyrodę znamy?Bobry to niezwykle pożyteczne zwierzęta, to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z suszą – problemem, z którym coraz częściej będziemy musieli się mierzyć. Bobry wykonują za nas prace retencyjne. Tamy bobrowe są najlepszym naturalnym sposobem na gromadzenie wody, spłycają fale powodziowe, stabilizują poziom wód gruntowych i pełnią funkcje oczyszczające wodę.

Dziś wiemy już także, że:
1. Bóbr jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę.
2. Żółty lub nawet czerwonawy kolor zębów bobra świadczy o ich dobrym zdrowiu, bo wynika z dużej ilości żelaza w szkliwie.
3. Nozdrza, oczy oraz uszy bobra są umiejscowione w jednej linii, dzięki czemu wystarczy nieznaczne wynurzenie nad powierzchnię wody, żeby bóbr mógł bez problemu kontrolować, co się dzieje wokół niego.
4. Zajęty przez rodzinę bobrów obszar jest znakowany specjalną substancją o silnym zapachu, która jest produkowana w dużym worku znajdującym się pod ogonem zwierząt obu płci.
5. W sytuacji zagrożenia bóbr potrafi pozostać pod wodą do 15 minut bez pobierania oddechu.Na bobrzych terenach zainstalowaliśmy tymczasową kamerę, postaramy się popodglądać życie naszych futrzanych sąsiadów. Jak dotąd nie nagrał się jakiś specjalnie ciekawy filmik, ale spokojnie czekamy :) W razie czego fajne nagrania opublikujemy tu na stronie.

Dziękujemy uczestnikom i organizatorom za wycieczkę!

31.05.2021


Chwałowicki
Dzień Dziecka


W ostatnią sobotę maja spotkaliśmy się na terenach zielonych przy Schronisku Szkolnym by wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami naszej wsi pobaraszkować z okazji Dnia Dziecka.

Dobrze, że nie padało, bo mogliśmy na soczystej trawie poskakać do muzyki, potańczyć i pobrykać! Puszczaliśmy wielkie bańki mydlane, malowaliśmy balony, lepiliśmy glutka z białej masy, dzięki której byliśmy potem odpowiednio brudni :)

Nasze Animatorki przygotowały szereg fajnych zabaw, całe dwie godziny duuużo się działo. Na końcu były niewielkie prezenciki dla każdego Zucha oraz smaczna pizza. Wierzymy, że dobrze się bawiliście!

Wielkie podziękowania dla zaangażowanych organizatorek. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii z imprezy, autorstwa Piotra Fulary: TUTAJ .

31.05.2021


ekoPortret

- każdy Chwałowiczanin może taki mieć!


Zapraszamy do wspólnej zabawy. Profesjonalna fotka to pamiątka na długo. Studio fotograficzne i nasz fotograf czekają w CHKK! Wszystkie szczegóły nieco poniżej ;)

                                                                          

28.05.2021


Chwałowicki
Dzień Dziecka


Zapraszamy najmłodszych Chwałowiczan na super imprezkę z okazji Dnia Dziecka!

Już w tę sobotę, punktualnie o 16:00 spotykamy się na terenach zielonych przy Chwałowickim Klubie Książki. Nasze Animatorki szykują moc atrakcji na świeżym powietrzu. Będą zabawy, konkursy, wielkie bańki mydlane, grillowane kiełbaski, słodki poczęstunek i sporo, sporo niespodzianek!

Bawimy się dwie godziny, a może i dłużej :) Przybywajcie, Zuchy, przybywajcie!

24.05.2021


ekoChwałowice
Sesja fotograficzna
z ekologicznym przesłaniem!


W ramach darowizny Banku PKO PB, jaką dostaliśmy na realizację programu ekoChwałowice, zapraszamy Państwa na akcję proekologiczną ''Mieszkam w Chwałowicach - Jestem eko''. Mieszkańcy – dzieci, młodzież, dorośli, biorą udział w sesji fotograficznej - portret z ekologicznym przesłaniem.

Celem akcji jest uwrażliwienie lokalnej społeczności na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. Projekt ma stanowić czytelne przesłanie dla innych, ukazując na fotografiach różne aspekty problemów ekologicznych - od zanieczyszczenia powietrza, gleby oraz wody, poprzez wszechobecne śmieci, jak również propagowanie potrzeby dbałości o zwierzęta, rośliny czy las. Dlatego zastanówcie się nad własnym przesłaniem, motywem, rekwizytem, mottem. Co chcielibyście pokazać i przekazać innym?

Portrety będą wykonywane w Chwałowickim Klubie Książki, w naszym nowym profesjonalnym studio fotograficznym lub w chwałowickim plenerze, przez fotografa z Chwałowic - Piotra Fularę. Sesje odbywać się będą w wyznaczonych dniach, przez cały czerwiec, po wcześniejszym ustaleniu terminu z fotografem. Portrety mogą być indywidualne lub w niewielkich grupach. Udział w sesji jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na zamieszczenie zdjęcia na naszej stronie internetowej www.chwalowice.org oraz na profilu fb Chwałowice.

Zapraszamy do zabawy. Ilość miejsc jest ograniczona, prosimy więc o wstępne zgłaszanie chęci swojego udziału na adres: stowarzyszenie@chwalowice.org.

Pokażmy, że Chwałowice są świadomą, ekologiczną wioską!

20.05.2021


Chwałowicki mural:
Dodatkowe warsztaty ceramiczne


Serdecznie zapraszamy tych z Państwa, którzy dotąd nie stworzyli swojego CERAMICZNEGO PTAKA na chwałowicki ekoMural, na dodatkowy WARSZTAT CERAMICZNY.

Warsztat będzie składać się z dwóch spotkań. Terminy warsztatów są następujące:

       - 28.05 piątek godz. 18:00-20:00 warsztat lepienia
       - 17.06 czwartek godz. 18:00-20:00 warsztat szkliwienia

Zajęcia będą odbywać się z zachowaniem zasad antycovid, w pracowni ceramicznej TUTUBI i w CHKK, na świeżym powietrzu oraz przy zachowaniu bezpiecznego dystansu.

Ilość miejsc jest ograniczona dlatego prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na adres e-mail: stowarzyszenie@chwalowice.org

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH – NIECH WASZE PRACE OZDOBIĄ BUDYNEK CHKK!

14.05.2021


Warsztaty przyrodnicze
''Z wizytą u państwa Bobrów''


W ramach darowizny Fundacji PKO PB jaką otrzymaliśmy na realizację projektu EkoChwałowice, zapraszamy młodzież i dzieci na warsztaty przyrodnicze w terenie. Mieszkamy blisko lasu, blisko rzeki, mamy rzadki przywilej żyć z przyrodą na wyciągnięcie ręki, ale czy dobrze ją znamy?

Jak wiecie u nas w Chwałowicach żyją bobry, budują sobie wytrwale tamę na rzeczce Granicznej.

Czy wiecie, że te niezwykle pożyteczne zwierzęta to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z suszą – problemem, z którym coraz częściej będziemy musieli się mierzyć? Bobry wykonują za nas prace retencyjne. Tamy bobrowe są najlepszym naturalnym sposobem na gromadzenie wody, spłycają falę powodziową, stabilizują poziom wód gruntowych i pełnią funkcje oczyszczające wodę.

Jak dobrze znacie te piękne gryzonie? Bobry to bardzo wdzięczne zwierzęta, warto poznać je lepiej!

Kilka ciekawostek:
1. Bóbr jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę.
2. Żółty lub nawet czerwonawy kolor zębów bobra świadczy o ich dobrym zdrowiu, bo wynika z dużej ilości żelaza w szkliwie.
3. Nozdrza, oczy oraz uszy bobra są umiejscowione w jednej linii, dzięki czemu wystarczy nieznaczne wynurzenie nad powierzchnię wody, żeby bóbr mógł bez problemu kontrolować, co się dzieje wokół niego.
4. Zajęty przez rodzinę bobrów obszar jest znakowany specjalną substancją o silnym zapachu, która jest produkowana w dużym worku znajdującym się pod ogonem zwierząt obu płci.

29 maja, w sobotę, zapraszamy na wycieczkę do naszych miejscowych bobrów. Zobaczymy jaką tamę budują, założymy tam fotopułapkę, dzięki której będziemy mogli pokazać wam na naszej stronie internetowej zdjęcia i filmy z życia rodziny bobrów. Pani dr Magda Moska opowie nam przy okazji więcej o tych naszych sąsiadach znad rzeki.

Zbiórka o godz. 11:00 na skrzyżowaniu ulic Głównej i Długiej. Zapraszamy!

13.05.2021


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (II kw.) oraz składkę spółek wodnych:

       -       w CHKK (Schronisko szkolne) w piątek (14.05) - 19:00-20:00

       -       w świetlicy przy sklepie w sobotę (15.05) - 11:00-12:00

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

12.05.2021Posadziliśmy drzewka

Dzięki inwencji naszych mieszkańców, w Chwałowicach, wzdłuż głównych ulic pojawiły się nowe, piękne drzewka.

Już jakiś czas temu rozważany był pomysł tych, którzy mieszkają przy ulicach o nazwach pochodzących od drzew, by na wjeździe na daną ulicę rosło odpowiadające nazwie drzewo.

I tak, przy wjeździe na ul. Dębową posadziliśmy efektowny dąb, na Kasztanową kasztan, na Świerkową świerk, na Akacjową akację, itd.

Dodatkowo kilka sporych rozmiarów drzewek ozdobnych zostało posadzonych na terenach zielonych przy Schronisku. Kolejne stanęły przy zrewitalizowanym zbiorniku p.poz.

Zakup drzewek sfinansowaliśmy z tegorocznego funduszu sołeckiego.

Bardzo prosimy Chwałowiczan mieszkających w pobliżu drzewek o doglądanie sadzonek. W miarę możliwości o ich podlewanie. Dziękujemy!

10.05.2021


Dziś Narodowe Święto!

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku. W założeniu jest świętem, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski.

W Chwałowicach przy świetlicy dumnie powiewa nasza flaga. Z racji ograniczeń oraz - co tu dużo mówić - pogody, nie świętujemy razem i hucznie. Myślami jesteśmy jednak przy fladze a w duszy gra nam Mazurek Dąbrowskiego.

02.05.2021


Drastyczny wzrost opłat
za wywóz śmieci


Zapadła decyzja o znacznej podwyżce opłat za wywóz odpadów komunalnych w naszej gminie.

Zmiany wchodzą w życie od 1 czerwca. Ze względu na stale rosnące koszty utylizacji naszych odpadów, a także ze względu na fakt, że znacznie wzrosła ilość wygenerowanych przez mieszkańców gminy odpadów, nowe ceny ustalono następująco:

- Stawka opłaty za gospodarownie odpadami komunalnymi, zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny: 29,50 zł od osoby.

- Stawka opłaty za gospodarownie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypałnia obowiązku segregowania odpadów: 59,00 zł od osoby.

- Zwolnienie wysokości 3,00 zł na osobę, dla zabudowy jednorodzinnej, gdzie właściciel kompostuje bioodpady w kompostowniku przydomowym.

- Dla rodzin wielodzietnych zwolnienie wysokości 50% na trzecie dziecko, oraz 75% na czwarte i każde następne dziecko.

Podwyżka cen jest znaczna i budzi uzasadnione kontrowersje. Poniżej pełne uzasadnienie do uchwały RM, przygotowane przez UMiG JL:

30.04.2021


Wiosenne Sprzątanie Chwałowic
mimo obostrzeń udało się!

24-go kwietnia przy pięknej pogodzie posprzątaliśmy naszą wieś. Robiliśmy to w podgrupach, sprzątali duzi i mali. Zebraliśmy sporo śmieci ale nie aż tak dużo jak kiedyś, to chyba dobrze, może mniej śmieci się wkoło? ...

Nasza akcja była tym razem częścią większego sprzątania - gminnego ''Dnia Ziemi''. Gmina wsparła nas gadżetami dla sprzątających, udostępniła też worki a na koniec zabrała nasze ''zbiory''.

Pośród najmłodszych mieszkańców formuje nam się ciekawa grupka aktywistów :) - Kilkoro zuchów, dziewczynki i chłopcy, sprzątają Chwałowice już od jakiegoś czasu, nie tylko w ''Dniu Ziemi''. To bardzo fajna inicjatywa, można dołączyć, napiszemy o tym już wkrótce.
     
Dziękujemy Państwu za włączenie się do sprzątania, na pewno przez jakiś czas będzie teraz ładnie i czysto.

26.04.2021


24 kwietnia
Sprzątamy Chwałowice


Nasze planowane sprzątanie zbiega się w czasie z organizowaną przez UMiG szerszą akcją - Dniem Ziemi.

Przyłączamy się oczywiście. Co ważne, na uczestników gminnego sprzątania czekają atrakcyjne nagrody - zgłoszona piątka mieszkańców może w nagrodę otrzymać 5 smartwatch-y!

Oto strona z regulaminem gminnego konkursu: REGULAMIN

Zgodnie z regulaminem: piątki mieszkańców, które zgłoszą się do 22.04 na adres e-mail um.marketing@jelcz-laskowice.pl, telefonicznie 71-381-71-36, kom. 519 110 831, zostaną wyposażone w worki, rękawice, gadżety. Następnie w zależności od ilości zebranych worków śmieci, mogą otrzymać atrakcyjne nagrody.

Zachęcamy do zgłaszania się. No i później do działania!

16.04.2021


Wiosenne Sprzątanie Chwałowic
pandemicznie, ale damy radę!

Drodzy Państwo, na ile to możliwe kontynuujemy nasze sezonowe akcje, w tym sprzątanie wioski. Jest sporo do zrobienia, po zimie widać - niestety - sporo śmieci...

Proponujemy więc ponownie reguły dostosowane do obowiązujących zasad.
Nie grupujemy się, w ramach rodzinnych spacerów zbieramy odpady na ile się da. Działamy w maseczkach, dezynfekujemy ręce.

Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami, musimy segregować śmieci. Od poniedziałku 19.04 będą więc w naszym sklepie dostępne 3 rodzaje worków: na plastik, szkło i 'resztę'. Plus rękawice. Można je odbierać i w sobotę 24.04 ruszać w trasę.

Zebrane śmieci prosimy ustawiać w workach wzdłuż trzech ulic: Głównej, Szkolnej i Wrzosowej. Zwieziemy je wieczorem, a potem stamtąd zostaną odebrane przez ZGK.

Zachęcamy do spaceru z workiem w kieszeni, mimo pandemii możemy zadbać o naszą okolicę. podobnie jak rok temu, dla wszystkich rodzin biorących udział w akcji mamy świetne materiałowe, ekologiczne torby z logo Chwałowic!
DO DZIEŁA! :)

12.04.2021Mamy to!
Piec chlebowy - z Funduszu Toyoty


Drodzy Państwo,

Nasze Stowarzyszenie przygotowało projekt ''Chwałowicka ekoSfera- jedz zdrowo'', na dofinansowanie w ramach konkursu Fundusz Toyoty. Przez dwa tygodnie trwało głosowanie w internecie i dziś ogłoszono jego wyniki:

Jesteśmy w grupie zwycięzców!

Nasz projekt zakłada rozbudowę miejsca ogniskowego na terenie zielonym Schroniska Szkolnego w Chwałowicach - poprzez postawienie przy wiacie dużego pieca chlebowego wraz z grillem i wędzarnią, który posłuży nam do realizacji wielu fajnych akcji.

Przede wszystkim do wspólnego wypiekania zdrowego chleba, ale czy wyobrażacie sobie Państwo zdrowe grillowanie warzyw i marynowanych mięs po Sprzątaniu Chwałowic lub po Pętelce albo Biesiadę pod wiatą? A wyobrażacie sobie Chwałowicki Dzień Pizzy? Taki piec przy naszej aktywności na świeżym powietrzu na pewno nam się przyda wiele razy w roku, oczywiście w ''normalnym'' roku dużo bardziej.

Do tego nowe ławki, nowe stoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery, które staną właśnie na terenie naszego miejsca ogniskowego. Tak, to wszystko zostanie zrealizowane już wkrótce! Oto prospekt naszego projektu: PROSPEKT

Bardzo dziękujemy wszystkim Państwu za głosy w konkursie. I... do zobaczenia pod wiatą, przy pachnącym wypiekami piecu!

09.04.2021


Wesołych Świąt!

Wszystkiego co najlepsze na Świeta Wielkiej Nocy, mimo niełatwych, covidowych czasów dobrych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery oraz smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku

        życzy Zarząd Stowarzyszenia
        wraz z Sołtysem i Radą Sołecką!

02.04.2021Konkurs - prosimy o głosy!


Drodzy Państwo,

Nasze Stowarzyszenie przygotowało projekt ''Chwałowicka ekoSfera- jedz zdrowo'', na dofinansowanie w ramach konkursu Fundusz Toyoty. Projekt ma wartość 20.000 zł. Do konkursu zakwalifikowały się 4 wnioski z czego 3 będą realizowane, więc mamy spore szanse, zwłaszcza że po punktacji za wniosek jesteśmy na II miejscu.

Nasz projekt zakłada rozbudowę naszego miejsca ogniskowego a terenie zielonym Schroniska Szkolnego w Chwałowicach - poprzez postawienie przy wiacie dużego pieca chlebowego wraz z grillem i wędzarnią, który posłuży nam do realizacji wielu fajnych akcji.

Przede wszystkim do wspólnego wypiekania zdrowego chleba, ale czy wyobrażacie sobie Państwo zdrowe grillowanie warzyw i marynowanych mięs po Sprzątaniu Chwałowic lub po Pętelce albo Biesiadę pod wiatą? A wyobrażacie sobie Chwałowicki Dzień Pizzy? Taki piec przy naszej aktywności na świeżym powietrzu na pewno nam się przyda wiele razy w roku, oczywiście w ''normalnym'' roku dużo bardziej.

Do tego nowe ławki, nowe stoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery, które staną właśnie na terenie naszego miejsca ogniskowego. Prosimy zobaczyć prospekt naszego projektu: PROSPEKT

I teraz przed nami ważny etap konkursu - głosowanie społeczności. Każdy może oddać tylko 1 głos.

Musimy dobić do 100 głosów, damy radę? Wtedy mamy spore szanse na realizację tego projektu.

Głosowanie trwa do 6 kwietnia 2021 do godziny 23.59.59 (14 dni).

Głosować można na stronie www.fundusztoyoty.pl w zakładce ''głosowanie'' lub po prostu wybierzcie link: https://fundusztoyoty.pl/?page_id=1001, znajdźcie nasz projekt w Powiecie Oławskim: pozycja 2. Chwałowicka ekoSfera - jedz zdrowo i zagłosujcie!

Dziękujemy!

23.03.2021Budowa gazociągu - II etap?

Od początku listopada firma G.EN.GAZ buduje w pierwszej części Chwałowic sieć gazową. Największe prace ziemne już za nami, podwykonawca przechodzi teraz do etapu przygotowywania przyłączy, niedługo próby ciśnieniowe, umowy z odbiorcami i gaz popłynie!

Z pewną zazdrością przyglądają się temu mieszkańcy dzielnicy Łaziszki - tu na razie nie ma ostatecznej decyzji czy sieć powstanie. Formalnie miałby to być II etap budowy sieci, pytanie kiedy miałby zostać zrealizowany...

Jako sołectwo wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do G.EN.GAZ-u w październiku 2020 r. Dowiedzieliśmy się wtedy, że ostateczne decyzje zapadną teraz, wiosną.

Z tego względu w ostatnich dniach obeszliśmy wszystkie posesje na Łaziszkach i ponownie prosiliśmy Państwa o pisemne zdeklarowanie się co do chęci przyłączenia posesji do sieci gazowej. W rezultacie zebraliśmy 87 deklaracji, to jest ok. 90% wszystkich tutejszych domów. Listy te, wraz z mapą oraz kolejny raz powtórzonymi argumentami, dołączyliśmy do pisemnej prośby, by gaz do tej części Chwałowic dotarł.

Wierzymy, że zapadnie korzystna dla nas decyzja i G.EN.GAZ ruszy do budowy sieci na Łaziszkach. Będziemy o tym informowali tu na stronie.

14.03.2021


Odpady wielkogabarytowe
Elektroodpady

26.03 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji. Bez opon i elektroodpadów.

13.04 - Odbiór eletroodpadów. Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zapraszamy do skorzystania.


Dodatkowo: do 30.04 można składać w UMiG wnioski o utylizację odpadów azbestowych. Szczegóły tutaj.

     11.03.2021


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości oraz składkę spółek wodnych, w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:

        •  czwartek (11.03) - 19:00-20:00
        •  piątek (12.03) - 19:00-20:00

oraz w świetlicy przy sklepie:

        •  sobota (13.03) - 11:00-12:00

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.
                                 Zapraszam - Michał Wolski

05.03.2021


8 marca - Święto Kobiet!

Drogie Chwałowiczanki!

Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, radości,
i pociechy z nas, facetów, Chwałowiczan! :)

Panowie z Chwałowic.

08.03.2021
Zimnar 2021
w Chwałowicach!

W niedzielę, 21 lutego , na chwałowickiej ''Pętli zabieganych'' wystartował pierwszy etap corocznego Zimowego Maratonu na Raty. Z powodu pandemii organizacja biegu od początku stała pod znakiem zapytania. Kolejne obostrzenia a potem ich luzowanie utrudniały wcześniejsze przygotowanie imprezy. Ostatecznie Klub Biegacza ''Harcownik'' zdecydował się przeprowadzić Zimnar w nieco okrojonej formie - tylko 3 etapy po 7 km każdy. W tym - co bardzo cieszy - etap u nas w Chwałowicach.

Linię startu przekroczyło łącznie 198 zawodników. Nie był to start wspólny, każdy zarejestrowany uczestnik mógł wystartować w wybranym przez siebie czasie pomiędzy 10:00 a 12:00. Uniknięto w ten sposób tłumów. Zawody przybrały formę zbliżoną do treningu, nie masowej imprezy.

Siedmiokilometrowa trasa po śniegach i roztopach była bardzo trudna. W cieniu jeszcze lód, w słońcu głębokie błoto. No ale to TRIAL - w końcu bieg terenowy :) Może jednak dlatego rekordy trasy nie padły. Po opracowaniu wyników podano, że zwyciężył Gabriel Pankała z czasem 00:25:59. Wśród pań triumfowała Anna Hnatiuk z czasem 00:32:49.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy dobrnęli do mety :)

Obszerna galeria z imprezy: TUTAJ.

Dziękujemy za dobrą zabawę!

22.02.2021Zimnar w Chwałowicach!

W niedzielę, 21 lutego , o godz. 10:00 na chwałowickiej ''Pętli zabieganych'' wystartuje pierwszy etap corocznego Zimowego Maratonu na Raty.
Z powodu pandemii organizacja biegu od początku stała niestety pod znakiem zapytania. Kolejne obostrzenia a potem luzowanie obostrzeń utrudniały wcześniejsze przygotowanie imprezy. Ostatecznie Klub Biegacza ''Harcownik'' zdecydował się przeprowadzić Zimnar w nieco okrojonej formie - tylko 3 etapy po 7 km każdy. W tym - co bardzo cieszy - etap u nas w Chwałowicach.

Zapraszamy na naszą trasę biegaczy i kijkarzy. Start inny niż zwykle - nie jeden wspólny dla wszystkich, ale każdy zarejestrowany, kto przekroczy linię startu w godz. 10:00-12:00, będzie miał zmierzony czas i będzie uwzględniony w oficjalnych wynikach.

W niedzielę bardzo przydadzą się także kibice - bądźcie Państwo z nami!

18.02.2021


Jak co roku
GRAMY DLA WOŚP!!!


W finale Orkiestry 31. stycznia wystawiamy jak co roku chwałowickie wypieki. Dochód z ich sprzedaży pod CSiR JL trafi do WOŚ-owej puszki. Od kilku lat szczycimy się naprawdę dużymi kwotami zebranymi w ten sposób.


To dzieki Państwu!

Przy pięknej, zimowej pogodzie warto wybrać się pod Centrum Sportu, by obejrzeć i kupić nasze wyroby. Zachęcamy do spaceru! Można też skręcić do nas w ramach zakupów (dziś handlowa niedziela).

Dla tych, którzy pozostaną w domach, mamy eSkarbonkę WOŚP, prowadzoną przez naszą chwałowicką Wolontariuszkę:
                                                         https://eskarbonka.wosp.org.pl/datj6n.

SIE MA!!!

31.01.2021


Światłowód - ruszyły prace ziemne


Zapewne Państwo zauważyliście, że od kilku dni intensywnie prowadzony jest światłowód wzdłuż drogi z JL do nas. To firma FONBUD, podwykonawca ORANGE, spieszy się by sprostać terminom. Światłowód ma być gotowy do 21 kwietnia br.

Otrzymujemy wiele pytań odnośnie zasięgu inwestycji, czy budowa sieci obejmie także Państwa konkretne adresy. Nie znamy odpowiedzi na te pytania, ale z tego co ustaliliśmy, wiele można dowiedzieć się pod nr telefonu ORANGE:

801 234 567

Dużo informacji dot. podłączania światłowodu operator ORANGE publikuje także pod linkiem: https://www.orange.pl/view/sfh

14.01.2021


                Wcześniejsze informacje (2020)