Harmonogram odbioru odpadów (2023)

Do pobrania także jako PDF (można drukować): tutaj

27.12.2022

Z okazji zbliżających się
Świąt Bożego Narodzenia
składamy mieszkańcom Chwałowic
najserdeczniejsze życzenia
radości, szczęścia, optymizmu i spokoju.
Spełnienia wszystkich zamierzeń i planów
w Nowym Roku.
Pomyślności w życiu osobistym, pracy zawodowej
i społecznej oraz dużo zdrowia
- życzy Zarząd Stowarzyszenia oraz Sołtys.

21.12.2022


Maraton Koleżeński
w Chwałowicach
powtórka zimowa
18 grudnia 2022


Przygotowujemy drugą edycję - teraz już cyklicznej :) - nowej imprezy biegowej w Chwałowicach!
Będzie bardzo mroźno, jest śnieg, szykuje się piękna ale też niełatwa impreza sportowa.

Zapraszamy mieszkańców do kibicowania biegaczom na trasie!

Do biegów zgłosiło się około 40 sportowców. Ruszą na trasę o 9:00, zawody potrwają nie mniej niż 5 godzin. Na liście startowej jest m.in. ultramaratończyk z Serbii, co czyni naszą bieg imprezą międzynarodową. Także ciekawostka: nasz kolega Alek Szablicki z Katowic przebiegnie tego dnia właśnie u nas swój okrągły 200-tny maraton! To dla nas duża sprawa, szacun, biegniemy Alek z tobą!

15.12.2022


Walne Zebranie - wybory władz w Stowarzyszeniu

Drodzy Państwo, dobiegła końca kolejna 3-letnia kadencja Zarządu Stowarzyszenia. Mimo przeciwności (Covid-19, wojna na Ukrainie i oddanie CHKK dla Uchodźców) udało się w tym czasie zrealizować wiele niesamowitych przedsięwzięć! Zarząd gorąco dziękuje wszystkim mieszkańcom za wspólne działania i aktywne uczestnictwo w organizowanych wydarzeniach.

Jednocześnie informujemy, że 13.12.2022 na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia wybrany został nowy Zarząd w składzie:

                 Aneta Kowal (prezes)
                 Joanna Ciszewska-Gajda
                 Anna Drzewińska
                 Aneta Fulara
                 Katarzyna Wojtunik

Podczas zebrania omówiono zrealizowane granty, fundusze konkursowe, pozytywnie zakończoną batalię z Kolejami Dużych Prędkości, itp. Rozmawialiśmy też o wyzwaniach na przyszłość, a takich przed nami dużo. Uchwałami zmieniliśmy m.in. zapis w statucie, wydłużając kadencję Zarządu do 5 lat.

Wszystkich pragnących przyłączyć się do nas zapraszamy serdecznie - członkostwo w Stowarzyszeniu to udział w kreowaniu teraźniejszości i przyszłości naszych Chwałowic, naprawdę warto!

15.12.2022Mikołajki 2022 za nami

Jak dzieci we wsi grzeczne to i Św. Mikołaj zadowolony :) Dotarł do nas ten miły gość w sobotę 10 grudnia. Zasiadł pod wiatą, odpowiednio przygotowaną wcześniej przez chwałowickie Śnieżynki i Śnieżynów. Przez kolejne dwie godziny do Mikołaja przychodzili nasi Milusińscy i po krótkiej zabawie ruchowej odbierali sympatyczne prezenty. W tym roku wór Mikołaja zawierał 105 paczek dla najmłodszych, możliwie dopasowanych do wieku dzieci, rózg nie było!

Równocześnie 40-cioro nastolatków intensywnie i mikołajkowo integrowało się w Chwałowickim Klubie Książki. Były planszówki ale chyba najbardziej podobała się ''Mafia'' - gra, która wciągnęła całą ekipę co do sztuki, na prawie dwie godziny!

Tak to właśnie było :) Wielkie podziękowania dla organizatorek, to ponad miesiąc pracy, sporo Śnieżynek naprawdę się napracowało. Wyszło super, i cóż, myślimy już jak tu przywitać Mikołaja w przyszłym roku. Ale pamiętajcie, dzieciaki: podstawowa sprawa to to, że musicie być cały rok grzeczne! :)

11.12.2022Mikołajki 2022 - to już w tę sobotę!


Zapraszamy zapisane dzieciaki ''młodsze'' na spotkanie z Mikołajem pod wiatą, na konkretną godzinę, którą rodzice otrzymali w mailu. Ta część imprezki odbywa się w podgrupach, ważne więc byście byli Państwo z pociechami o czasie.

Dzieciaki ''starsze'', które zostały zapisane, startują w Chwałowickim Klubie Książki o 16:00.

                                                               Miłej zabawy!

07.12.2022


Świąteczna sesja zdjęciowa - dla mieszkańców!

Idą Święta, z tego względu dla naszych mieszkańców przygotowaliśmy miłą niespodziankę. Zaprosiliśmy wszystkie chętne rodzinki na niepowtarzalną sesję zdjęciową pt. ''Świąteczne Chwałowice'' do CHKK. Nasz fotograf Piotr wykonał i obrobił dla Państwa profesjonalne zdjęcia w bożonarodzeniowej scenerii.

Klub książki zamienił się na klika listopadowych wieczorów w stylizowane atelie fotgraficzne. Gotowe zdjęcia udostępniliśmy sfotografowanym rodzinkom na wspólnym dysku. Teraz oglądamy się nawzajem ;) i... wchodzimy w świąteczną atmosferę!

Podziękowania dla Piotra - fotografa! Wesołych przygotowań do Świąt!
01.12.2022


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

Dnia 13 grudnia 2022 roku, o godz. 19:00 (18:30 wymagane quorum) w Chwałowickim Klubie Książki (ul. Szkolna 4) odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic.

Porządek obrad:

  • Przedstawienie informacji kończącego kadencję Zarządu o działalności Stowarzyszenia w latach 2020-2022,

  • Wybór nowego Zarządu Stowarzyszenia,

  • Wybór nowej Komisji Rewizyjnej,

  • Dyskusja, wolne wnioski.

Na zebranie zapraszamy również osoby pragnące przystąpić do Stowarzyszenia.

     28.11.2022


Andrzejki 2022!

Po pandemicznej przerwie udało się wreszcie zorganizować wspólną zabawę w naszej świetlicy. 26-go listopada potańczyliśmy, pobiesiadowaliśmy, było naprawdę fajnie. Grał nam DJ OLO, wydaje się, że sprostał wymaganiom różnych pokoleń imprezowiczów. W krótkich przerwach dostawialiśmy świeże relacje z rozgrywanego, ważnego dla nas meczu Argentyna-Meksyk na MŚ w Katarze. Dziękujemy za dobrą zabawę! :)

27.11.2022


MOTOMIKOŁAJKI - pograliśmy w siatkę


Podobnie jak w zeszłym roku zostaliśmy zaproszeni do udziału w charytatywnym turnieju siatkarskim organizowanym w CSiR JL.

Cała świetnie zorganizowana impreza ma na celu pozyskanie środków na prezenty świąteczne dla dzieciaków z domu dziecka w Bierutowie. Do rywalizacji stanęło 12 drużyn - reprezentacji sołectw ale także policji, strażaków i okolicznych przedsiębiorstw.

Nie wygraliśmy... Chyba trzeba nawet uczciwie powiedzieć, że do podium było DALEKO :) Ale cel był szczytny, chodziło o to by pomóc. Liczyła się też w końcu zabawa a nie rywalizacja.

Wracamy na tarczy ale pełni postanowień co poprawić przed podobnymi rozgrywkami w przyszłym roku. Dziękujemy naszym graczom oraz oczywiście organizatorom całej imprezy!

20.11.2022


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(IV kw.) oraz składkę spółek wodnych w świetlicy przy sklepie:

       -       w poniedziałek (14.11) - 17:30-18:30
       -       we wtorek (15.11) - 19:00-20:00

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     10.11.2022


Grant z fundacji ORLEN

Dobra wiadomość - mamy grant z Fundacji Orlen ''Moje miejsce na Ziemi''! Od grudnia do maja będziemy zapraszać Państwa na wspólny sąsiedzki spacer po naszej EkoAlei (ul. Długa), gdzie sukcesywnie będą powstawać nowe tablice przyrodnicze.

Przy okazji odsłonięcia kolejnej tablicy odbywać się będą ciekawe warsztaty przyrodnicze - dla małych i dużych mieszkańców Chwałowic. Dla uczestników wszystkich warsztatów przewidujemy specjalne nagrody.

Pierwsza tablica będzie dotyczyć węży. Czy wszystkie weże są niebezpieczne, jak odróżnić padalca od żmii i czy zaskroniec może mieszkać w kompoście - o różnych ciekawostkach związanych z wężami i żmijami dowiemy się już wkrotce. Zapraszamy!

08.11.2022


Świąteczna sesja zdjęciowa - dla mieszkańców!

Idą Święta, za moment rozpoczną się przygotowania do tych pięknych, grudniowych dni. W kuchniach zapachnie piernikami a w radiu zagości ''Last Christmas'' grupy WHAM! :)

My dla naszych mieszkańców przygotowaliśmy miłą niespodziankę. Zapraszamy wszystkie chętne rodzinki na niepowtarzalną sesję zdjęciową pt. ''Świąteczne Chwałowice'' do CHKK. Nasz fotograf Piotr wykona i obrobi dla Państwa profesjonalne zdjęcie w bożonarodzeniowej scenerii. Wystarczy zgłosić się mailowo na adres stowarzyszenie@chwalowice.org!

Zdjęcia będą robione od wtorku 15.11 do piątku 18.11 w godzinach 18:00-20:00. To wszystko oczywiście za free, to prezent od nas! Ilość miejsc ograniczona - prosimy o zapisy, warto mieć taką pamiątkę z Bożego Narodzenia 2022!

W ramach przygotowań my już daliśmy się sfotografować:

06.11.2022


Mikołajki 2022 - ZAPISY


Drodzy Rodzice młodych Chwałowiczan, jak co roku przygotowujemy dla naszych pociech spotkanie ze Św. Mikołajem! Impreza odbędzie się 10 grudnia w okolicach Schroniska Szkolnego.

Dla najmłodszych (roczniki 2012-2021) planowane są sympatyczne prezenty wręczane przez Mikołaja pod wiatą. Dla nastolatków (roczniki 2008-2011) organizujemy popołudnie z planszówkami, mikołajkowymi przekąskami, upominkami, w Chwałowickim Klubie Książki.


Uruchamiamy niniejszym zapisy. Prośba o informację mailem na adres:
       stowarzyszenie@chwalowice.org
z imieniem, nazwiskiem, rocznikiem dziecka plus numer telefonu do rodzica.

Mimo, iż w planach mamy przygotowanie aż 130 zestawów paczek, z doświadczenia podkreślamy, że przy zapisach decyduje kolejność zgłoszeń oraz pierszeństwo mają dzieci zamieszkałe w naszej miejscowości.

Zapraszamy serdecznie! Św. Mikołaj już nie może się naszych dzieciaków doczekać! :)

     02.11.2022


Obowiązek przyłączenia do kanalizacji

W ostatnich dniach dystrybuowane było pismo Burmistrza J-L mówiące o obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. Dotyczy to także Chwałowic, gdyż (poza paroma wyjątkowymi lokalizacjami) mamy taką MOŻLIWOŚĆ.

I, jak wynika z pisma, OBOWIĄZEK.

Znowelizowana, cytowana w piśmie Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 10 ust. 2) mówi wprost o grzywnach, jakie będą nakładane na tych, którzy od przyłączenia do kanalizacji się uchylają.

Co ważne, gmina zamierza aktywnie naciskać na opornych, gdyż w myśl ustawy od 2027 r. sama zacznie płacić kary od każdej nieprzyłączonej nieruchomości.

Jeśli dodać do tego aspekt ekologiczny (kanalizacja sanitarna jest najczystszym sposobem odbioru i utylizacji ścieków komunalnych), to naprawdę nie ma co zwlekać - wszyscy, którzy możemy, powinniśmy być przyłączeni do kanalizacji.

A jak to na dziś wygląda w Chwałowicach?

Można więc wyliczyć, że mamy w Chwałowicach 87,9% nieruchomości przyłączonych do udostępnionej kanalizacji. To przyzwoity wynik, także na tle innych wiosek z naszej gminy. 26 domostw choćby chciało, nie przyłączy się z braku kanalizacji w drodze (ul. Jałowcowa - potrzebna kosztowna przepompownia, ul. Cicha - droga prywatna, itp.). Pozostają jednak nadal 42 nieruchomości mające możliwości podpięcia, a niepodpięte.

Prosimy mieszkańców tych domów o spokojne ponowne przeanalizowanie sytuacji, zastanowienie się nad korzyściami, policzenie kosztów. Warto załatwić sprawę teraz, zanim posypią się kolejne pisma, potencjalne grzywny i problemy.

27.10.2022


Nowa ulica: MELODYJNA

W okolicach ul. Cichej (po przeciwnej stronie ul. Głównej) wydzielono geodezyjnie kolejne działki budowlane z drogami dojazdowymi. Przyjęliśmy, że w tym rejonie Chwałowic nazwy ulic związane będą z muzyką. Stąd uchwała Rady Miasta i Gminy - od października 2022 mamy nową ulicę: Melodyjną.

Witamy nowych mieszkańców, oby Wam się dobrze u nas mieszkało!

26.10.2022


''Chwałowice od kuchni''
czyli gorąca biesiada z gitarrrą :)

W sobotę 22 października najpierw posprzątaliśmy jesiennie naszą wieś, a następnie spotkaliśmy się przy biesiadnym stole.

Po dwóch sezonach, kiedy to pandemia krzyżowała nam biesiadne plany, wreszcie udało się zorganizować wspólną, tradycyjną już imprezę.

Tym razem motywem przewodnim uczty było hasło ''Zupy, kasze i gulasze niech rozgrzeją gardła nasze''!

Mieszkańcy przynieśli pod wiatę swoj wyroby - gorące i zimne (rozgrzewające!) dania. Częstowaliśmy się wszyscy, równocześnie głosując na najlepsze, naszym zdaniem, smakołyki. W efekcie zaszczyny tytuł Chwałowickiego Przysmaku Roku 2022 przypadł pysznej, ognistej zupie cebulowej z grzankami Andrzeja Zielińskiego. Za Nalewkę Roku 2022 uznano rzucającą na kolana pigwówkę Żanety Woty. Trzeba podkreślić, że wszystkie dania i trunki były prima sort! Brawo! Gratulacje!

Na biesiadzie udało się też nieźle pośpiewać - przy akompaniamencie gitary, akordeonu i skrzypiec. Zrobiło się naprawdę sympatycznie, gdy pośród piosenek biesiadnych, wojskowych, polskiego rocka czy szant, pod wiatą objawiły się niezłe talenty wokalne ale i wirtuozi złamanego mikrofonu :) Zabawa była przednia, wybrzmiały dziesiątki piosenek, chcemy kontynuować!

Dziękujemy za dobrą zabawę i... do kolejnej biesiady z gitarą!

24.10.2022


NIE dla wariantu 52 KDP!

W poniedziałek 17.10 odbyły się kolejne konsultacje społeczne spółki CPK. Nasi mieszkańcy dość licznie w tym spotkaniu uczestniczyli.

W CSiR J-L przedstawione zostały szczegóły wyboru wariantu 51 jako inwestorskiego.

Odpowiadano także na pytania odnośnie dalszych etapów postępowania przygotowawczego do budowy Kolei Dużych Prędkości.

Od sierpnia br. wiemy, że to nie ''nasz'' wariant 52, ale biegnący bardziej na północ wariant 51 jest preferowany przez CPK jako inwestorski. To uspokaja, ważne jednak, że kolejnym etapem przygotowań jest wydanie przez RDOŚ (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) tzw. decyzji środowiskowej. RDOŚ, co ciekawe, życzy sobie nadal 3 wariantów przy podejmowaniu swoich decyzji. Stąd utrzymujemy stan gotowości, by nie okazało się czasem, że znów po cichu do gry wraca W52.

Podczas spotkania padły jednak bardzo ważne dla naszych mieszkańców wyjaśnienia: Złożony przez CPK wniosek o wydanie decyzji środowiskowej będzie dotyczył konkretnie jednego wariantu 51. I RDOŚ może wydać albo decyzję pozytywną (ze spodziewanymi obwarowaniami dot. ochrony środowiska) albo decyzję negatywną. RDOŚ nie może rekomendować wyboru innego wariantu, to nie jest przedmiotem postępowania w tej sprawie.

Są to dobre wieści. Dziękujemy mieszkańcom za udział w konsultacjach. O dalszym rozwoju wypadków będziemy informować.

20.10.2022NIE dla wariantu 52 KDP!

Drodzy Mieszkańcy Chwałowic! W poniedziałek 17.10 czeka nas kolejne, duże spotkanie z przedstawicielami CPK. O godz. 18:00 w CSiR J-L przedstawione zostaną szczegóły wyboru wariantu 51 jako inwestorskiego.

Wybór każdego wariantu innego niż 52 to dla nas dobra informacja. Trudno jednak jeszcze jednoznacznie uznać, że klamka zapadła. Przed spółką CPK jeszcze uzyskanie decyzji środowiskowej od RDOŚ (Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska). Szczerze mówiąc, póki nie poznamy na 100% ostatecznej decyzji, pozostajemy w pełnej gotowości.

Działamy zresztą jako Ruch Społeczny "Nie dla W52" dalej - jesteśmy w kontakcie z RDOŚ, argumentujemy słuszność odrzucenia wariantu 52 przez inwestora.

Ale niezależnie od tego bardzo namawiamy, by licznie stawić się na poniedziałkowym spotkaniu! Niech będzie nas widać, niech będzie nas słychać, to nadal NASZA CHWAŁOWICKA SPRAWA.

     11.10.2022


Andrzejki!

Zapraszamy na zabawę andrzejkową do naszej świetlicy! 26.11 od godz. 18:00, grać będzie dla nas DJ OLO.

Zapisy sms-em na numer sołtysa (691 062 926). Ilość miejsc niestety mocno ograniczona - świetlica pomieści 60 osób!

EDIT: Zapisy zakończone, lista zamknięta.

Organizatorzy przewidują gorący barszczyk o północy, ciepłe napoje (kawa, herbata) na bieżąco na sali. Pozostały wyszynk we własnym zakresie ;)

11.10.2022


Chwałowicka pocztówka '2022


Drodzy Sąsiedzi. Jakiś czas temu chwaliliśmy się piękną i chyba jedyną pocztówką (wydaną w 1938 roku) prezentującą nasze Chwałowice (Quallwitz).

A może wydajmy drugą, współczesną? Co Państwo na to?

Ogłaszamy więc konkurs!

Do końca października można nadsyłać do nas zdjęcia, które Państwa zdaniem powinny się znaleźć na takiej współczesnej pocztówce. Miejsca ładne, charakterystyczne, by i po nas pozostały w formie atrakcyjnej kartki pocztowej.

My z najlepszych zdjęć złożymy końcową kartkę, a może kilka kartek pocztowych. I zlecimy ich profesjonalny druk w dużym nakładzie. Będzie okazja wysłać taką pocztówkę do znajomych, rodziny.

Aparaty i telefony w dłoń. Zapraszamy do fotograficznej zabawy!

     04.10.2022


Jesienne sprzątanie Chwałowic
i BIESIADA pod wiatą


Drodzy Państwo, zapraszamy, jak co pół roku, do wspólnej akcji porządkowej. Zadbajmy o naszą wieś, posprzątajmy nagromadzone (niestety) tu i ówdzie śmieci.

Ruszamy w sobotę 22 października od godz. 11:00.

Działamy na luzie, w ramach rodzinnych spacerów, zbierajmy odpady na ile się da.

Śmieci oczywiście segregujemy, dlatego też udostępnimy Państwu na przystankach autobusowych 3 rodzaje worków: na plastik, szkło i 'resztę'. Plus rękawice.

Zebrane śmieci prosimy ustawiać w workach wzdłuż trzech ulic: Głównej, Szkolnej i Wrzosowej. Dalszym ich transportem zajmiemy się my i ZGK.

Po sprzątaniu, o 17:00 zapraszamy na biesiadę pod wiatą ''Chwałowice od kuchni''!

Tematem przewodnim jest w tym roku ''Zupy, kasze i gulasze niech rozgrzeją brzuchy nasze'' - zachęcamy do przygotowania swoich smakołyków z tym związanych. Spośród nich wybierzemy Chwałowicki Przysmak Roku. To samo dotyczy nalewek, które warto wystawić w naszym corocznym konkursie na Nalewkę Roku :)

Pod wiatą pointegrujemy się i pomuzykujemy! Zapraszamy! Spędźcie Państwo tę sobotę z nami!

03.10.2022


Aktywna Pętelka
24 września 2022


Doroczna, siódma już gra terenowa w Chwałowicach przyciągnęła na start dwanaście czteroosobowych drużyn.

Na trasę długości 3,5 km wystartowali duzi i mali, bo taka jest idea tej zabawy. Rodziny, ale też składy sąsiedzkie walczyły nie tylko z czasem - czekało na nich 10 stacji z zadaniami: ruchowymi, logicznymi, sprawdzającymi wiedzę przyrodniczą.

Z radością odnotowaliśmy, że pośród startujących są i tacy, którzy ''Pętelkę'' zaliczają już siódmy raz, wielkie dzięki za konsekwencję i wytrwałość!

Tym razem bezapelacyjnie najlepszy łączny wynik uzyskała drużyna Pilarki. Drugie miejsce na podium zajęły Nachos'ki a trzecie ekipa pod nazwą Sąsiedzi. Gratulacje! Gratulacje oczywiście dla wszystkich, którzy rumiani, zmachani dotarli do mety!
                 Obłędna galeria zdjęć z imprezy (autor: Grzegorz Rojek):  

Po zakończeniu gry spotkaliśmy się przy ognisku i kiełbaskach. Ogłosiliśmy oficjalnie wyniki, rozdaliśmy medale i nagrody. Podziękowania w tym miejscu dla naszych sponsorów: UMiG J-L, CSIR, MGCK, Decathlon Korona.

Integracja trwała do późnych godzin wieczornych. W międzyczasie rozegraliśmy turniej w TEQBALL, ale o tym już w osobnym materiale.

Dziękujemy uprzejmie wszystkim uczestnikom i organizatorom za super sobotę na świeżym, wrześniowym powietrzu! Do zobaczenia na ''Pętelce'' za rok!

26.09.2022


                 Turniej w TEQBALL

W sobotę 24 września na naszym nowym Skwerku Kieszonkowym (Fundusz Toyoty - Dobre pomysły zmieniają nasz świat) Chwałowice próbowały grać w Teqball. I nogami... I rękami... - i nie jest to łatwe, oj nie jest :) Będziemy musieli mocno poćwiczyć przed następnym turniejem.

Dzięki Funduszowi Toyoty oraz pracy wielu mieszkańców Chwałowic mamy nowe atrakcyjne miejsce w naszej wsi!


26.09.2022


Odpady wielkogabarytowe
Elektroodpady

21.10 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji w Chwałowicach. Bez opon, elektroodpadów, ogólnie materiałów budowlanych: zdemontowanych drzwi, okien itp.

30.09 - Odbiór eletroodpadów Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zapraszamy do skorzystania.


25.09.2022


II Chwałowicki Bazarek

W sobotę 17 września zrealizowaliśmy pomysł naszych Mieszkanek - spotkaliśmy się pod wiatą przy Schronisku Szkolnym, by kupić, sprzedać, oddać, przygarnąć lub wymienić... wszystko co Chwałowiczanowi tylko przyjdzie do głowy.

To już drugi taki ''Bazarek'', pierwszy (przed paru laty) cieszył się dużym zainteresowaniem.

Dla mieszkańców Chwałowic przygotowaliśmy stoły, wieszaki i ławki. Jedna z Pań wystawiała smaczne pierogi, krokiety, ciasta.

18.09.2022


   24 września - turniej w TAQBALL

Niezależnie od planowanej na ten dzień gry terenowej ''Aktywna Pętelka'', przy naszym nowym stole do TEQBALL-a rusza turniej!

Zapraszamy dwuosobowe drużyny na godzinę 17:00 - wyjaśnimy wtedy zasady i rozpiszemy tabelę turnieju. Gwarantujemy dobrą zabawę i oczywiście niezłe nagrody!

Liczymy na dobrą pogodę, dobre nastroje graczy i mało piłek utopionych w pobliskim zbiorniku przeciwpowodziowym :)

17.09.2022


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(III kw.) oraz składkę spółek wodnych w świetlicy przy sklepie :

       -       we środę (14.09) - 19:00-20:00
       -       w czwartek (15.09) - 19:00-20:00

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     09.09.2022


''Skwerek kieszonkowy''
otwarty!


3. września otworzyliśmy oficjalnie nasz nowy teren rekreacyjny - nazwany na potrzeby zgłaszanego projektu ''Skwerkiem Kieszonkowym''.

Przy zbiorniku przeciwpowodziowym na ul. Szkolnej, wraz z zaproszonymi gośćmi przecięliśmy wstęgę i... od tego momentu można już korzystać z naszej nowej infrastruktury!

Pomysł na zagospodarowanie terenu wokół odnowionego niedawno zbiornika p.pow. zrodził się już dawno. Chcieliśmy by to miejsce tętniło życiem i zachęcało do aktywnego relaksu. Złożyliśmy więc projekt do Funduszu Toyoty, mając już świetne doświadczenia ze współpracy przy tworzeniu naszego pieca chlebowego. Udało się i tym razem - nasz projekt zyskał aprobatę sponsora, miał też bardzo dobry wynik w głosowaniu internetowym. W efekcie... MAMY TO!

Stół do Teqball-a oraz długie ławy i skrzynie z roślinami - to wszystko mieszkańcy zainstalowali w centrum naszej wsi. A w sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie, połączone z częścią integracyjną przy piecu - pełnym wędzonych i grillowanych mięs, pachnących, gorących wypieków.

Przy dźwiękach muzyki impreza trwała do późnego wieczora. Świętowaliśmy również fakt, że nie wybrano ''naszego'' wariantu KDP.
Dziękujemy organizatorom ale też wszystkim przybyłym za dobrą zabawę!


07.09.2022


Zebranie Wiejskie 20 września, godz. 19:00


Sołtys oraz Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy wiejskiej w Chwałowicach (przy sklepie).

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad Zebrania Wiejskiego tematy:

    • Podział środków z funduszu sołeckiego na 2023 r.
    • Przesunięcia w aktualnym funduszu sołeckim.
    • Sprawy bieżące, zadania do zrealizowania do końca 2022 r.

     06.09.2022


II Chwałowicki Bazarek: sobota 17 września

Realizujemy pomysł naszych Mieszkanek - w sobotę spotkamy się w godz. 14:00-18:00 pod wiatą przy Schronisku Szkolnym, by kupić, sprzedać, oddać, przygarnąć lub wymienić... wszystko co Chwałowiczanowi tylko przyjdzie do głowy.

To już drugi taki ''Bazarek'', pierwszy (przed paru laty) cieszył się dużym zainteresowaniem. Dla mieszkańców Chwałowic przygotujemy stoły, wieszaki, by ułatwić Państwu działanie. Niemniej warto też wziąć ze sobą tego typu przydatny osprzęt, na wypadek gdyby naszych stolików nie starczyło dla wszystkich.

Na plakacie (prośba kliknąć by powiększyć) ewentualnie kontakt do sąsiadki Magdy, która doradzi, rozwieje wątpliwości :) Zapraszamy!

     04.09.2022


Aktywna Pętelka
24 września 2022

To już VII edycja naszej rodzinnej gry terenowej!

Proponujemy świetną formę aktywności dla całej rodziny na świeżym powietrzu. Startujemy 4-osobowymi drużynami (rodzinami choć niekoniecznie), w każdej drużynie musi być minimum dwoje dzieci.

Zawody polegają na pokonaniu w jak najszybszym czasie trasy 3,5 km - tzw. Chwałowickiej Pętli Zabieganych. Ale nie czas jest najważniejszy.

Na trasie przygotowujemy 10 stanowisk, na których każda drużyna musi wykonać określone zadania - sportowe, zręcznościowe, przyrodnicze, logiczne. Po przekroczeniu mety zliczamy uzyskane punkty i... mamy zdyszanych, rumianych zwycięzców!

Po zawodach (ok. 17:00) zapraszamy w okolice wiaty i naszego nowego skwerku - planujemy poczęstunek integracyjny (ognisko) połączony z wręczeniem nagród dla wszystkich uczestników ''Pętelki''. Przewidujemy też dalszą zabawę: turniej w TEQBALL-a i turniej w BULE.

Zapisy na ''Pętelkę'': stowarzyszenie@chwalowice.org. Prosimy nie zwlekać, ilość drużyn ograniczona!

     06.09.2022


TEQBALL - otwarcie i biesiada
3 września 2022
- trwają przygotowania!


Intensywne prace przygotowawcze trwają! W sobotę otwieramy nasz nowy plac z super stołem to TEQBALL-a.

Na dziś popołudniami malujemy i montujemy ławki, gazony na rośliny ozdobne, instalujemy sam stół. Każda para rąk do pomocy mile widziana!

W sobotę od 17:00 będziemy się integrowali w okolicach Schroniska Szkolnego, spróbujemy pograć w tę nową grę, pogrillujemy. Planujemy wędzenie mięsa, także wypieki smakołyków w piecu chlebowym. Zapraszamy wszystkich Chwałowiczan!

Zachęcamy do przyniesienia ze sobą czego dusza zapragnie, do jedzenia i do picia, na wspólny stół.

Szykuje się także niejeden toast z okazji odrzucenia ''naszego'' wariantu KDP. Musicie Państwo z nami być! :)

31.08.2022


Ekosłupek - pomiar jakości powietrza

Nowa inwestycja w naszej wsi - na placu koło kapliczki i świetlicy pojawił się ekosłupek. Podobne urządzenia były widoczne wcześniej w mieście, w Jelczu-Laskowicach, teraz Gmina rozbudowuje sieć pomiarów także we wioskach. Co bardzo cieszy, bo chcemy widzieć na bieżąco stan stężenia pyłów, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Przechodząc obok czy przejeżdżając samochodem będziemy widzieli kolory oznaczające poszczególne wyniki pomiarów (kliknij by powiększyć):
          Dziękujemy!

28.08.2022


Jelczańsko-laskowickie ''Lwy'' - zagłosuj na nas!

Trwa głosowanie w konkursie organizowanym przez naszą gminę. Celem konkursu jest uhonorowanie najbardziej aktywnych organizacji i osób, rozsławiających nasze okolice.

Do ostatniego etapu - czyli głosowania mieszkańców - zakwalifikowało się duże grono Chwałowiczan! I to na nich prosimy zagłosować pod linkiem GŁOSOWANIE:

W kategorii KULTURA: Elżbieta Czech i Małgorzata Rzempołuch,
kategoria SPORT: Magdalena Cycak,
kategoria SOŁECTWA: Stowarzyszenie na Rzecz Rozw. i Integracji Chwałowic,
i oczywiście NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Arkadiusz Tołłoczko!

     25.08.2022


Maraton w Chwałowicach
- był hardkor :)

W niedzielę 21 sierpnia, w strugach rzęsistego deszczu, wystartował nasz pierwszy chwałowicki maraton.

Dla zawodników przygotowaliśmy osiem pętli długości 5,3 km - dobrze oznakowanej, leśnej trasy. W większości drogami znanej już ''Pętli Zabieganych'' startującej na ul. Polnej.

Lało jak z cebra, no cóż. Grupa amatorów biegu nieco się przez to przerzedziła, ale mimo to zawody oceniamy jako udane. Grunt, że na twarzach zawodników całą trasę (głównie...) malował się uśmiech.

Zawody ukończyły 23 osoby, wyniki możecie Państwo zobaczyć tutaj .

Mimo trudnych warunków np. nasza sąsiadka, Kasia Rojek, ukończyła niniejszym swój pierwszy maraton w życiu, czego serdecznie jej gratulujemy!!!

Podziękowania dla organizatorów, wolontariuszy i nielicznych kibiców na trasie. Planujemy ponownie zorganizować Maraton Koleżeński już w grudniu tego roku. Będziemy o tym Państwa informować.

A tu jeszcze świetna galeria, dzięki uprzejmości niezawodnych kolegów ze ZMIERZYMYCZAS.PL:

23.08.2022


TEQBALL - otwarcie i biesiada
3 września 2022


Zapraszamy serdecznie mieszkańców Chwałowic na oficjalne otwarcie naszego stołu do TEQBALL-a. A szerzej, ''Skwerku Kieszonkowego'' przy zbiorniku przeciwpowodziowym na ul. Szkolnej.

W sobotę 3 września o godz. 17:00 wraz z zaproszonymi gośćmi przetniemy wstęgę i... będzie można cieszyć się z naszej nowej infrastruktury!

Pomysł na zagospodarowanie terenu wokół odnowionego niedawno zbiornika p.pow. zrodził się już dawno. Chcemy by to miejsce tętniło życiem i zachęcało do aktywnego relaksu. Złożyliśmy więc projekt do Funduszu Toyoty, mając już świetne doświadczenia ze współpracy przy tworzeniu naszego pieca chlebowego. Udało się i tym razem - nasz projekt zyskał aprobatę sponsora, miał też bardzo dobry wynik w głosowaniu internetowym. W efekcie... MAMY TO!

Stół do Teqball-a oraz długie ławy i skrzynie z roślinami - to wszystko mieszkańcy właśnie instalują w centrum naszej wsi. A w sobotę 3 września nastąpi oficjalne otwarcie, połączone z częścią integracyjną przy piecu - pełnym wędzonych i grillowanych mięs, pachnących, gorących wypieków.

Już na etapie przygotowań liczymy na Państwa: Kto może, zapraszamy w sobotę tydzień wcześniej na 12:00 by pomóc przy pracach montażowych. A przy i po otwarciu... BĄDŹCIE PAŃSTWO Z NAMI!!!

     22.08.2022NIE wariant 52 KDP!

Drodzy Chwałowiczanie! We środę 10.08 na konferencji prasowej we Wrocławiu pełnomocnik rządu do spraw CPK pan M. Horała oglosił upragnioną dla nas informację...

... że wariantem inwestorskim nie jest WARIANT 52 - najbardziej oprotestowany wariant w naszej gminie. Uff możemy odetchnąć.

No może nie do końca bo trzeba podopinać rozpoczęte procedury tak by zabezpieczyć nasze Chwałowice na przyszłość przed podobnymi niebezpiecznymi pomysłami. Ale najgorsze zdecydowanie za nami.

Bardzo, bardzo dziękujemy za pomoc i wsparcie na każdym etapie walki - najpierw z wariantem 44 potem z wariantem 52. Dziękujemy że byliście Państwo z nami na protestach, za każdą wypełnioną ankietę, za każdy zebrany podpis pod kościołami, supemarketami, czy przy rondzie. Na mrozie, w śniegu i w upale. Za nami trudne tygodnie żmudnej walki, dziesiątki napisanych pism, telefonów, stanowisk, porozumień, uchwał, spotkań, cotygodniowych zebrań, naprawdę było dużo pracy. Ale udało się!!!

11.08.2022


Maraton w Chwałowicach
21 sierpnia 2022


Szykujemy pierwszą edycję - oby cyklicznej :) - nowej imprezy biegowej w Chwałowicach!

Nie jest to z założenia impreza masowa, luźno podchodzimy do elementu rywalizacji czy nagród za miejsca na podium. Liczymy na sympatyczną, koleżeńską atmosferę i... kręcenie kilometrów w fajnym, crossowym, leśno-wiejskim klimacie :)

Więcej informacji już wkrótce. Tymczasem... zapraszamy do zapisów!

12.07.2022


Dożynki Gminne 2022
ODWOŁANE


Informujemy, że z przyczyn organizacyjnych tegoroczna impreza została odwołana.

Informacje, szczegóły? Zapraszamy na Zebranie Wiejskie 13.07 o godz. 19:00 do świetlicy wiejskiej przy sklepie.

09.07.2022


Kolej Dużych Prędkości w Chwałowicach?

Projekt CPK budowy linii szybkiej kolei przez naszą gminę (w tym nieszczęsnego wariantu W52 przechodzącego przez naszą wieś) dochodzi do bardzo newralgicznego momentu:

Teraz w lipcu spółka ogłosi jeden, ostateczny, tzw. WARIANT INWESTORSKI skazując ludzi na jego trasie na zniszczenia, wyburzenia, wysiedlenia...

W oczekiwaniu na wariant nie przestajemy walczyć.

Bardzo prosimy Państwa o jeszcze jeden głos poparcia, o podpisanie PETYCJI, która na koniec podsumowuje nasze obawy co do strat dla człowieka, strat dla przyrody, jeśli zostanie wybrany wariant W52:

             <<< PETYCJA >>>

Dziękujemy! Trzymamy wszyscy kciuki by sprawy potoczyły się po naszej myśli!

01.07.2022


Zebranie Wiejskie 13 lipca, godz. 19:00


Sołtys oraz Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy wiejskiej w Chwałowicach (przy sklepie).

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad Zebrania Wiejskiego tematy:

    • Dożynki i związane z nimi przesunięcia w Funduszu Sołeckim 2022.
    • Uchwała / wniosek w sprawie KDP.

     30.06.2022


20 sierpnia - DOŻYNKI
w Chwałowicach


W tym roku może wreszcie się uda! Po covidach, ograniczeniach, może wreszcie uda nam się zostać gospodarzami Gminnych Dożynek 2022!

Ruszają przygotowania do imprezy. W tym roku odbędzie się ona w sobotę a nie jak kiedyś w niedzielę. Miejsce akcji to tereny zielone za naszym Schroniskiem Szkolnym.

Planów na razie nie zdradzamy, ale będzie dużo tradycji, troszkę nowego, dobry zespół grający dla nas wieczorem.

Wszystkich mieszkańców chcących włączyć się w prace przygotowawcze zapraszamy do kontaktu z sołtysem (tel. 691 062 926).

20.06.2022


Dom Seniora w Chwałowicach


Od marca działa w Chwałowicach długo wyczekiwany Dom Seniora. Pod adresem ul. Główna 78A, pod samym lasem, ruszyła placówka przystosowana dla ponad 30 starszych osób.

Witamy w naszej wsi tę inicjatywę, witamy nowych mieszkańców!

W sobotę 28 maja w Domu Seniora zorganizowano dla pensjonariuszy i ich rodzin Dzień Matki. Zaśpiewał zespół ludowy ''Ratowiczanki'', był także koncert na dwa akordeony i miłe dla ucha klasyki. Były ciasta, truskawki, długie rozmowy, czyli to, co seniorzy lubią najbardziej.

Wszelkie informacje na temat działania Domu Seniora dostępne są na stronie https://domseniorachwalowice.pl

29.05.2022


Deklaracja do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Już bardzo niewiele czasu pozostało by wypełnić obowiązkową deklarację CEEB.

Deklarację można złożyć drogą elektroniczną na stronie: ceeb.gov.pl lub w wersji papierowej, na formularzu dostępnym w Urzędzie Miasta i Gminy J-L.

Wszelkie informacje i pomoce: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

Jak wynika ze statystyk GUNB, na tą chwilę w gminie Jelcz-Laskowice deklarację złożyło zaledwie 29% właścicieli budynków, to bardzo mało! Za niezłożenie deklaracji w terminie (do końca czerwca) urząd przewiduje wysokie kary finansowe.

     27.05.2022


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(II kw.) oraz składkę spółek wodnych w świetlicy przy sklepie :

       -       we czwartek (12.05) - 19:00-20:00
       -       w poniedziałek (16.05) - 19:00-20:00

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     09.05.2022


Patrzmy pod nogi

Wiosna wreszcie ruszyła z kopyta, po zimnym prawie całym kwietniu zrobiło się ciepło i przyroda wybuchła. Bądźmy jednak ostrożni, tam gdzie słońce wygrzewa kamienie, odkrytą ziemię, jakiś gruz, tam gdzie jest cisza i spokój, możemy natknąć się na żmije .

To zdjęcie z Chwałowic, ale bez paniki. Żmija nie zaatakuje sama z siebie, powinna sama dla własnego spokoju zejść nam z drogi. Jedynie przypadkowe podejście, nawet nadepnięcie, może skończyć się ukąszeniem w ramach ''samoobrony''. Przy czym mitem jest, że jad żmiji zabija - podanie na czas surowicy może nie jest przyjemne ale rozwiązuje problem. Patrzmy więc po prostu pod nogi.
Ten z kolei kolega wąż to popularny zaskroniec. Także nasz, chwałowicki. Pożyteczne i zupełnie niegroźne zwierzątko z żółtymi plamami koło ''uszu''.

Pokazać nam się może także bezszelestny padalec czyli błyszcząca beznoga jaszczurka. Inne gatunki są znacznie rzadsze, ale zachęcamy do ich poznania na tablicy obok.

Taka tablica, swoją drogą, stanie niedługo w Chwałowicach przy lesie.

04.05.2022


Kochani! Wypełniamy ANKIETY CPK, wszyscy, na po-tę-gę!
Instrukcja i link do ankiety tutaj: NIE52.PL
Dziękujemy!


Fundusz Toyoty
TEQBALL - mamy to!


Po dwutygodniowej rundzie głosowań przedstawiciele Toyoty ogłosili wyniki. Dzięki Państwa wsparciu udało się wygrać - kolejna fajna inwestycja pojawi się w Chwałowicach!

Nasze Stowarzyszenie już drugi raz bierze udział w konkursie grantowym Funduszu Toyoty ''Dobre pomysły zmieniają nasz świat''. W ubiegłym roku dzięki Toyocie postawiliśmy atrakcyjny kompleks z piecem chlebowym. W tym roku Chwałowice postawiły na młodzież. Do konkursu wystawiony został projekt ''CHWAŁOWICKI SKWEREK KIESZONKOWY - GRAMY W TEQBALL!''. Teqball to nowoczesny, bardzo szybko rozwijający się sport na świecie. Duszą tej gry jest specjalny, długo projektowany stół. Jego struktura i forma pozwala na świetną zabawę z piłką nożną, ale dostosowany jest również do takich dyscyplin jak Qatch, Teqvolley, Teqpong, Teqtennis.


Nowa mała architektura stanie na skwerku koło zbiornika przeciwpowodziowego. Realizacja inwestycji jeszcze w tym roku. Będziemy zapewne potrzebowali Państwa pomocy - rąk do pracy, gdyż pewne prace przygotowawcze musimy wykonać społecznie sami - taka jest idea współpracy z organizatorem konkursu. Informacje zapewne wkrótce tu na stronie.

Dziękujemy za głosy! Do zobaczenia przy... TEQBALL!

29.04.2022


Kolej Dużych Prędkości w Chwałowicach?

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w spotkaniu z przedstawicielami CPK, które odbyło się 26-04-2022.

Było nas widać, było nas słychać, bo NIE ZGADZAMY SIĘ na zniszczenie naszej małej ojczyzny!

Nie było to łatwe spotkanie. Goście z CPK chyba naprawdę wierzą, że robią - także dla nas - coś wielkiego i wspaniałego. Dlatego argumenty o naszym spokojnym życiu, otoczeniu lasów, ciszy, jakby nie docierały.

W spotkaniu więc iskrzyło, momentami nie było przyjemnie, wrzało. Mieliśmy jednak Państwa na trybunach, to była w tym spotkaniu nasza prawdziwa siła.

Wariant 52 pozostaje niestety nadal w grze. Przerażająca jest nowa wiedza: wszystkie nasypy KDP w naszej gminie będą miały 10-12 metrów wysokości. Prosimy to sobie wyobrazić - pociągi będą jechały na wysokości 3-go piętra w bloku!

Nagranie całego spotkania: OLAWA24.PL

Każdy mieszkaniec, duży i mały, musi wypełnić ANKIETĘ CPK. Zapraszamy w tym celu na nie52.pl
Ankieta działa do 9 maja.

27.04.2022


Ukraińska Pascha u nas w ośrodku

W niedzielę 24 kwietnia było nam niezwykle miło uczestniczyć w śniadaniu wielkanocnym u naszych ukraińskich Gości.

Zaczęliśmy od modlitwy ''Ojcze nasz'' w obu językach, składaliśmy sobie życzenia pokoju, powrotu do normalności, dużo sił i zdrowia - także dla tych, którzy pozostali i walczą o wolną Ukrainę.

Tradycje ukraińskiego wielkanocnego stołu różnią się od naszych, ale jest i sporo podobieństw. Bo w końcu któż z nas nie ma przodków gdzieś tam, na Wschodzie...

W tradycyjnej walce na zbijanie pisanek 1-0 dla Ukrainy :) Ciekawe jak potoczą się losy do Wielkanocy za rok... Christos waskries!

26.04.2022


Wiosenne sprzątanie Chwałowic


Dużo się dzieje w ostatnich tygodniach w naszej wsi. Bo i zmagania z Wariantem 44 (teraz 52) KDP, i nasze zaangażowanie w ośrodek pomocy dla uchodźców z Ukrainy działający w Schronisku Szkolnym... Niemniej mimo to staramy się funkcjonować normalnie i realizować wcześniej zaplanowane akcje.

W sobotę 23 kwietnia dołączając do gminnego ''Dnia Ziemi'' przeprowadziliśmy więc coroczne, wiosenne sprzątanie Chwałowic.

Gmina za największą ilość zebranych śmieci nagradzała sołectwa całkiem ciekawymi nagrodami. My jednak sprzątamy już od 2013 roku, wiosną i jesienią, dlatego ilości już NA SZCZĘŚCIE nie te :) Wygrał więc kto inny.

Po sprzątaniu, od godz. 17:00 zaprosiliśmy na tradycyjne już OGNISKO na terenach zielonych przy CHKK. Dołączyli do nas nasi goście z Ukrainy, wieczór był bardzo przyjemny: poznajemy się lepiej i integrujemy.

Dziękujemy za zaangażowanie!

25.04.2022


CPK precyzuje: nasypy do 12m wysokości!!!

Zapraszamy 26 kwietnia (wtorek) na godzinę 19:00 do hali CSIR (J-L).
Odbędzie się tam spotkanie z przedstawicielami CPK (konsultacje społeczne).

MUSIMY TAM BYĆ! Wyraźmy tłumnie i głośno, jako świadomi mieszkańcy, że BRAK JEST NASZEJ ZGODY NA TAKIE TRAKTOWANIE!

Kochani. Proszę Was - niech każdy z Was odpowie sobie na pytanie czy chce by przez Chwałowice szła linia kolei dużej prędkosci. Czy zaakceptujemy bezpowrotnie zmieniony krajobraz, brak wejscia do lasu, widok na 12m nasyp, hałas, setki cieżarówek z ciężkim kruszywem, zniszczoną drogę i nieustanny dźwięk pił spalinowych tnących nasz las???

Chyba wszyscy rozumiemy, że ta kolej to żadna dla nas korzyść, że my tutaj wszyscy tylko stracimy. To jest nasze miejsce na ziemi, nie bądźmy obojętni. Nie mówmy, że ta inwestycja sie nie odbedzie, nie mamy tej pewności, nie mówmy, że nie mamy na nic wpływu, nie poddamy się przecież bez walki.

Znajdźcie czas we wtorek o 19.00 na KONSULTACJE SPOŁECZNE z CPK. To nasze być albo nie być. Albo im pokażemy nasz sprzeciw, a jest to możliwe tylko jak bedzie tłum, albo przyjdzie garstka osób a wtedy rzeczywiście zrobią co chcą, a my zostaniemy z poczuciem, że nie zrobiliśmy wszystkiego żeby ratować Chwałowice. Pójdźmy na te konsultacje - to minimum co każdy z nas powinien zrobić. Nie raz pokazywaliśmy, że jest w nas w Chwałowicach siła. No teraz jest nam ta siła potrzebna jak nigdy wcześniej. Tylko razem możemy to zatrzymać.

Bądźmy wszyscy w CSiR we wtorek o 19:00.

22.04.2022


Remont nawierzchni na drodze do Chwałowic

Ruszyły prace drogowe - powiat (przy dofinansowaniu z naszej gminy) wymienia dywanik asfaltowy na odcinku drogi od Jelcza-Laskowic do Chwałowic.

Koszt całej inwestycji to 1 008 219 zł.

O inwestycję tę zabiegaliśmy od 4 lat składając wnioski do budżetu powiatu. Bardzo nas cieszy, że ostatecznie kolejny nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Prosimy o ostrożność, asfalt jest obecnie frezowany, dostosujmy prędkość do stanu remontowanej drogi. Prace potrwają do końca kwietnia.

Plan sytuacyjny robót: PLAN

21.04.2022


Wiosenne sprzątanie Chwałowic


Mimo niecodziennej sytuacji wkoło nas, wojny, uchodźców, staramy się funkcjonować normalnie i realizować wcześniej zaplanowane akcje.

Zachęcamy więc Państwa do wspólnego posprzątania naszych okolic po zimie. W sobotę 23 kwietnia przygotujemy jak zawsze na przystankach worki i rękawice. Jest to działanie przełożone z 2 kwietnia (lał wtedy deszcz).

Zebrane odpady (w miarę możliwości posortowane) prosimy pozostawiać przy głównych, asfaltowych drogach.

Po sprzątaniu, od godz. 17:00 zapraszamy na tradycyjne już OGNISKO na terenach zielonych przy CHKK. Przygotujemy kiełbaski i dodatki.

Zarówno w sprzątaniu jak i w ognisku wezmą zapewne udział nasi goście - uchodźci z Ukrainy. Będzie okazja do poznania się nawzajem i zintegrowania.

Zapraszamy!!!

21.04.2022


Najeżone Chwałowice

W kwietniu zrealizowaliśmy w naszej wsi ciekawy projekt ekologiczny dotyczący jeży - tych bardzo sympatycznych zwierzątek, które pod koniec marca budzą się i wychodzą ze swoich norek w poszukiwaniu jedzenia. Wiele z nich niestety ginie na drodze... A my chcemy by w Chwałowicach były bezpieczne. Uznaliśmy, że może gdy poznamy ich zwyczaje to będziemy na nie bardziej wrażliwi.

1. W nieco trudniejszych niż zwykle warunkach, w naszej świetlicy (a nie w wygodnym CHKK) odbył się więc warsztat przyrodniczy pt. ''Pan Jeż - co o nim wiesz?''. Poprowadziła go dr Magdalena Moska. Dowiedzieliśmy się sporo o tych kolczastych maluchach, ich budowie, zwyczajach, ciekawostkach z ich życia, jak je chronić i jak im pomagać. No... może nie przeszkadzać :)

2. Dla młodych miłośników przyrody uruchomiliśmy Konkurs na plakat ''JEŻdżę bezpiecznie - uważam na JEŻE''. Wpłynęły piękne prace, zarówno od naszych mieszkańców jak i od dzieciaków z Ukrainy zamieszkujących CHKK. Plakaty wywiesiliśmy wzdłuż chwałowickich dróg, co przez kilka dni cieszyło się dużym zainteresowaniem spacerujących rodzin. Potem wprawdzie zmył nam prace deszcz, ale fajne wrażenia pozostały.

We wsi, jako dopełnienie projektu, pojawiły się jeszcze jeże namalowane na asfalcie i specjalne znaki drogowe ostrzegające, że teraz mogą tu chodzić te bezbronne zwierzaki. My zaś spotkaliśmy się na wernisażu prac połączonym z rozdaniem nagród - domków dla jeży. Było ognisko integracyjne i rozmowy do późnego wieczora... aż włos się JEŻY ;-)

Dziękujemy za wspólną zabawę!

18.04.2022


Wesołych Świąt!

Wszystkiego co najlepsze na Święta Wielkiej Nocy, wiosennych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery, miłych spotkań z Najbliższymi oraz smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku

                życzy Zarząd Stowarzyszenia
              wraz z Sołtysem i Radą Sołecką.

15.04.2022


Fundusz Toyoty
- głosowanie na nasz projekt


Kochane Chwałowice, mamy sporo na głowie, wariant 44 (teraz 52) KDP, pandemia, pomoc Ukrainie, ale mimo wszystko próbujemy robić swoje tak jak to było w normalniejszych latach.

Nasze Stowarzyszenie już drugi raz bierze udział w konkursie grantowym Funduszu Toyoty ''Dobre pomysły zmieniają nasz świat''. W ubiegłym roku dzięki Toyocie postawiliśmy atrakcyjny kompleks z piecem chlebowym. W tym roku Chwałowice postawiły na młodzież. Do konkursu wystawiony został projekt ''CHWAŁOWICKI SKWEREK KIESZONKOWY - GRAMY W TEQBALL!''. Teqball to nowoczesny, bardzo szybko rozwijający się sport na świecie. Duszą tej gry jest specjalny, długo projektowany stół. Jego struktura i forma pozwala na świetną zabawę z piłką nożną, ale dostosowany jest również do takich dyscyplin jak Qatch, Teqvolley, Teqpong, Teqtennis.

Nasz projekt promyślnie przeszedł pierwszy etap konkursu. Teraz czas na głosowanie społeczności. Głosowanie trwa od 11.04 do 24.04 poprzez link:

https://fundusztoyoty.pl/glosowanie

Chcecie zagrać w Teqball? Prosimy pomożcie nam wygrać ten konkurs. Dzięki projektowi nasz pusty smutny skwerek nabierze życia, a młodzież zyska dodakową atrakcje we wsi. Dziękujemy za każdy głos!

11.04.2022


Znamy już przebieg WARIANTU 52 KDP. Niestety jest on NIEKORZYSTNY tak jak przewidywaliśmy. Niczym nie różni się od 44.

Dlatego konieczne jest wypełnienie nowej, aktualnej ankiety CPK!
Wejdź w tym celu na NIE52.PL

Spotykamy się: KONSULTACJE SPOŁECZNE CPK: 26.04 (wtorek), 19:00, CSiR J-L!

     07.04.2022Dwie nowe nazwy ulic
w Chwałowicach

Na dwóch ostatnich sesjach Rady Miasta i Gminy głosowane były m.in. uchwały dotyczące nadania nazw ulicom w naszej wiosce.

I tak boczna droga od Wrzosowej zyskała nazwę ''ul. Lawendowa'' a dojazd ze Szkolnej do boisk za schroniskiem to od teraz ''ul. Sportowa''.

Klikając obok w miniaturki można powiększyć mapy i zobaczyć lokalizację nowych ulic.

05.04.2022


Gra w ''KDP'' czyli
wariant już nie 44 ale 52 :(


Spółka CPK nie ustaje w staraniach by utrudnić nam nasze chwałowickie życie. Właśnie ogłoszono niedobre dla nas wieści.

Kilka dni temu dostaliśmy z CPK wiadomość: ''na stronie projektu wkrótce opublikowane zostaną mapy 3 hybrydowych wariantów linii KDP (W51, W52, W53) stanowiących połączenie poprzednich wariantów W41, W42, W43, W44. Zostały one opracowane jako efekt przeprowadzonych konsultacji, analiz i prac projektowych.''.

Zważywszy, że mamy potwierdzenie przesłania do CPK ponad 2700 ankiet negatywnie oceniających wariant 44, byliśmy dobrej myśli. Ale radość była przedwczesna. Wszystko wskazuje na to (bo dokładnych map oczywiście CPK nie publikuje...), że obecny wariant 52 to nic innego jak wcześniejszy 44.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ktoś jakby mocno gra nam na nosie. W jakiż to sposób jest to efekt przeprowadzonych konsultacji, skoro 2700 mieszkańców wypowiedziało się, że NIE CHCE TEGO WARIANTU?! Wyburzenia domów w Piekarach, Jelczu i Chwałowicach, likwidacja ośrodka nad stawem, zamieranie Łachy Jelcz, nasypy, ekrany, hałas, WSZYSTKO ZOSTAJE. Równocześnie proszeni jesteśmy o wypełnianie kolejnych ankiet, od nowa, tym razem w sprawie wariantu 52.
Czy dotychczasowe ankiety, wysiłek 2700 osób, to mało? Dziękujemy ci, CPK!

Zapraszamy 26 kwietnia (wtorek) na godzinę 19:00 do hali CSIR (J-L).
Odbędzie się tam spotkanie z przedstawicielami CPK (konsultacje społeczne).

Wyraźmy tłumnie i głośno, jako świadomi mieszkańcy, że BRAK JEST NASZEJ ZGODY NA TAKIE TRAKTOWANIE!

02.04.2022


Nasi goście z Ukrainy

Minął już miesiąc, od kiedy w Schronisku Szkolnym gościmy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Grupa okrzepła, zintegrowała się, podzieliła między sobą zadania i całkiem dobrze funkcjonuje w naszym budynku. Goście wyraźnie lubią to miejsce, pewnie też dzięki naszym mieszkańcom, którzy codziennie są na miejscu i pomagają.

Dziś głównie chodzi o pomoc organizacyjną. Ukraińcy są na etapie uzyskiwania peseli, szukania pracy, dzieci na etapie rozpoczynania nauki w naszych szkołach. Wymaga to wsparcia, pomocy przy wypełnianiu papierów, czasem zawiezienia do urzędu, do CSiR.

Po miesiącu odnotowujemy niestety pewne braki jeśli chodzi np. o żywność. Także choćby artykuły papiernicze dla maluchów ruszających do szkoły. Ukraińcy sami starają się gospodarować, są aktywni i chętni, ale póki nie pracują na normalnych warunkach, różnie z tym bywa.

Bardzo prosimy więc o wsparcie, symboliczną złotówkę zasilającą zbiórkę: https://zrzutka.pl/4ymyd8. Z tych środków staramy się od razu uzupełniać to, czego zaczyna brakować.

Panie z Ukrainy są bardzo chętne do pracy - w domu, w ogrodzie. Może warto teraz na wiosnę dać im szansę i pomóc zarobić. Świetnie gotują - kto nie zna ich pielemieni czy borszczu - niech żałuje! Zainteresowanych ''pracodawców'' prosimy o kontakt na stowarzyszenie@chwalowice.org.

  
  

29.03.2022


Najeżone Chwałowice

Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią przystępujemy do realizacji projektu o jeżach - tych bardzo sympatycznych zwierzątkach. Pod koniec marca jeże budzą się i wychodzą ze swoich norek w poszukiwaniu jedzenia. Przyjrzyjmy się tym naszym braciom mniejszym. Wiele z nich niestety ginie na drodze.. A my chcemy by w Chwałowicach były bezpieczne. Może gdy poznamy ich zwyczaje to będziemy na nie bardziej wrażliwi.

1. Proponujemy więc warsztat przyrodniczy pt. ''Pan Jeż - co o nim wiesz?''. Zapraszamy wszystkich Państwa (dużych i małych) do chwałowickiej świetlicy przy sklepie dnia 9 kwietnia na godz. 16:00. Porozmawiamy o tych maluchach, ciekawostkach z ich życia, jak je chronić i jak im pomagać. No... może nie przeszkadzać :)

2. Dla młodych miłośników przyrody uruchamiamy Konkurs na plakat ''JEŻdżę bezpiecznie - uważam na JEŻE''. Regulamin konkursu:
Konkurs na plakat zwiększający świadomość kierowców, na temat zagrożenia jakie stanowią dla zwierząt na drodze. Konkurs jest dla dzieci do lat 14. Do wykonania plakatu może być użyta dowolna technika, musi mieć jednak wymiar minimum A3. Na plakacie musi się znajdować:
      - rysunek jeża,
      - hasło przewodnie ze słowem JEŻ.

Wszystkie plakaty zostaną wystawione na ul. Głównej. Zwycięzcy konkursu na pewno będą zadowoleni - przewidujemy jeżowe nagrody!
Prace konkursowe prosimy dostarczać do Chwałowickiego Klubu Książki do 08.04.22 - stoi tam karton z napisem KONKURS.

3. Proszę obserwować nasze pobocza - szykujemy montaż znaków ostrzegawczych UWAGA JEŻE.

Bądźcie Państwo z nami!

18.03.2022


Drodzy Państwo, ze względu na bardzo niesprzyjającą pogodę SPRZĄTANIE (i ognisko) przekładamy.
Nowy planowany termin: 23 kwietnia. Zapraszamy!


Wiosenne sprzątanie Chwałowic


Mimo niecodziennej sytuacji wkoło nas, wojny, uchodźców, staramy się funkcjonować normalnie i realizować wcześniej zaplanowane akcje.

Zachęcamy więc Państwa do wspólnego posprzątania naszych okolic po zimie. W sobotę 2 kwietnia przygotujemy jak zawsze na przystankach worki i rękawice.

Zebrane odpady (w miarę możliwości posortowane) prosimy pozostawiać przy głównych, asfaltowych drogach.

Po sprzątaniu, od godz. 17:00 zapraszamy na tradycyjne już OGNISKO na terenach zielonych przy CHKK. Przygotujemy kiełbaski i dodatki.

Zarówno w sprzątaniu jak i w ognisku wezmą zapewne udział nasi goście - uchodźci z Ukrainy. Będzie okazja do poznania się nawzajem i zintegrowania.

Zapraszamy!!!

18.03.2022


Odpady wielkogabarytowe
Elektroodpady

30.03 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji w Chwałowicach. Bez opon, elektroodpadów, ogólnie materiałów budowlanych: zdemontowanych, okien itp.

01.04 - Odbiór eletroodpadów Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zapraszamy do skorzystania.


     13.03.2022


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(I kw.) oraz składkę spółek wodnych w świetlicy przy sklepie :

       -       w sobotę (12.03) - 19:00-20:00
       -       w poniedziałek (14.03) - 19:00-20:00
       -       w wtorek (15.03) - 18:00-19:00

Jeśli do kogoś nie dotarł jeszcze nakaz płatniczy z wymiarem podatku (wysyłany przez Pocztę Polską listem poleconym), sołtys dysponuje listą i kwotami, do sprawdzenia na miejscu w świetlicy.

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     10.03.2022


8 marca - Święto Kobiet!

Drogie Chwałowiczanki!

Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, radości,
i pociechy z nas, facetów, Chwałowiczan! :)

                 Panowie z Chwałowic.

08.03.2022Goście z Ukrainy dotarli do Chwałowic

Od pięciu dni są już na miejscu - matki z dziećmi, żony walczących mężczyzn.

Pierwsze, bardzo zmęczone trudami podróży osoby dotarły do nas w niedzielę. Były łzy, trzęsące się dłonie i niepewność w przestraszonych oczach. Dziś już na twarzach gości uśmiech, to najważniejsze. To w dużej mierze Państwa, naszych mieszkańców, zasługa.

Aktualnie mieszka u nas 40 osób. Jest pewna rotacja, bo ktoś jeszcze chce jechać dalej, do Czech, do Belgii, do Poznania. Na miejsce tych osób od razu kierowane są następne. Mieszkańcy po tych kilku dniach są zżyci ze sobą i z nami - opiekunami. Rozmawiamy mieszanką polskiego i ukraińskiego, rozwiązujemy doraźne problemy, pomagamy.

Budynek CHKK ożył, tętni życiem całą dobę, błyszczy. Nowoczesny sprzęt podarowany na potrzeby uchodźców, pościele, ubrania, to wszystko pozwala naszym gościom poczuć się komfortowo i zapomnieć na chwilę o toczącej się u nich wojnie.

Przed nami zapewne tygodnie, miesiące (?) prowadzenia chwałowickiego ośrodka dla uchodźców. Jest energia, jest zapał, działamy na maksa. Bardzo prosimy o dalsze wsparcie i pomoc. Wiemy, że możemy na Państwa liczyć.

03.03.2022


Uchodźcy zamieszkają w Chwałowicach

Sobota upłynęła nam na przygotowaniach do przyjęcia w Schronisku Szkolnym tych, którzy w obliczu wojny ewakuują się z Ukrainy. Schronisko idealnie się do tego nadaje i wspólnie z władzami gminy uznaliśmy, że gdzie jak nie tu zorganizować noclegi dla potrzebujących.

Od rana dziesiątki mieszkańców pracowały, pomagali nam sąsiedzi, mieszkający w okolicy obywatele Ukrainy, strażacy, zajeżdżały samochody z darami. Przygotowaliśmy 35-40 miejsc noclegowych, przytulne, ciepłe pokoje, zapasy wszelkich potrzebnych produktów, odzieży i żywności. Zagwarantowana jest opieka medyczna, dostęp do internetu (do kontaktu z bliskimi) - wydaje się nam, że pomyśleliśmy o wszystkim.

Goście, zapewne głównie kobiety i dzieci, zawitają u nas już jutro. Czekamy w gotowości.

Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych!

26.02.2022


Zebranie Wiejskie i Zebranie Stowarzyszenia
1 marca, godz. 19:00

EDIT: Ze względu na przekszałcenie CHKK w miejsce pobytu uchodźców z Ukrainy, zebranie wiejskie odbędzie się w świetlicy przy sklepie.

Sołtys, Rada Sołecka oraz Zarząd Stowarzyszenia zapraszają mieszkańców na zebranie do CHKK (Schronisko Szkolne) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad Zebrania Wiejskiego temat główny:
    • Wymagane przesunięcia w Funduszu Sołeckim 2022.

Zebranie Stowarzyszenia ma charakter sprawozdawczy, ustalane też będą plany działania na rok 2022.

Uwaga! W CHKK obowiązują maseczki na twarzy, dezynfekcja rąk oraz odległości między zebranymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

     19.02.2022


Najeżone Chwałowice

Pod koniec marca obudzą się jeże i wyjdą ze swoich norek w poszukiwaniu jedzenia. Chcemy zwrócić Państwa uwagę na te sympatyczne zwierzątka, wiele z nich niestety ginie na drodze, chcemy by w Chwałowicach były bezpieczne - może jak poznamy ich zwyczaje to będziemy na nie bardziej wrażliwi.

Szykujemy dla mieszkańców Chwałowic następujący program jeżowy:

1. Warsztat przyrodniczy pt. ''Pan Jeż - co o nim wiesz''?

2. Plakatowa akcja - Konkurs na plakat - JEŻdżę bezpiecznie - uważam na JEŻE - Regulamin konkursu:
Konkurs na plakat zwiększający świadomość kierowców, na temat zagrożenia jakie stanowią dla zwierząt na drodze. Konkurs jest dla dzieci do lat 14. Do wykonania plakatu może być użyta dowolna technika, musi mieć jednak wymiar minimum A3. Na plakacie musi się znajdować:
      - rysunek jeża,
      - hasło przewodnie ze słowem JEŻ.
Wszystkie plakaty zostaną wystawione na ul. Głównej. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni drogą głosowania. Przewidujemy nagrody.

3. Montaż znaków ostrzegawczych UWAGA JEŻE.

4. Warsztat budowania domków dla jeży.

Wkrótce podamy daty. Bądźcie Państwo z nami!

10.02.2022


Wariant 44 KDP
- ruszają pomiary

Do gminy wpłynęło pismo od firmy Multiconsult wykonującej dla spółki CPK analizę techniczno-ekonomiczno-środowiskową wariantów KDP.

Firma Multiconsult prowadzi obecnie na wszystkich czterech wariantach trasy badania. W tym wzdłuż ''naszego'' wariantu 44. Możemy się spodziewać w Chwałowicach podwykonawców prowadzących prace geodezyjne i geologiczne. Szczegóły w piśmie:

Przypominamy:
• Organizujemy się jako Ruch społeczny przeciwko wariantowi 44 KDP. Akt założycielski do podpisania TUTAJ.
• Działania przeciwko wariantowi 44 KDP można także wesprzeć zasilając choćby minimalną kwotą naszą ZRZUTKĘ.PL TUTAJ.

08.02.2022


Oświetlenie boiska już działa


Odebrano prace realizowane pod koniec zeszłego roku w ramach naszego zwycięskiego projektu do Budżetu Obywatelskiego 2021. Gotowe są miejsca parkingowe przy boisku wielofunkcyjnym, asfaltowy dojazd oraz oświetlenie samego boiska na sześciu słupach.

Lampy zapala się przyciskiem ''na żądanie'', po czym świecą one przez 30 minut i gasną. Oświetlenie ma być nieaktywne w godzinach 22:00 - 6:00 by nie przeszkadzać mieszkańcom najbliższych posesji. Testujemy ten system i jesteśmy otwarci na sugestie by rozwiązanie było praktyczne ale też nie generowało za dużych kosztów.

Na horyzoncie wiosna - do zobaczenia na boisku!

PS. W styczniu na zebraniu wiejskim mieszkańcy zaaprobowali propozycję nadania dojazdowi do boiska nazwy ulicy ''Sportowa''. Wniosek w tej sprawie będzie złożony do Rady Miejskiej w J-L.

06.02.2022


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
2022

Jak co roku Chwałowice zagrały z Orkiestrą!

Tegoroczny, jubileuszowy finał imprezy zaplanowano na niedzielę 30 stycznia. Przyłączyliśmy się i my. Nasi niezawodni mieszkańcy przygotowali wspaniałe wypieki. Środki uzyskane z ich sprzedaży w CSiR JL tradycyjnie zasiliły puszki WOŚP.

     

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji! SIEMA!

01.02.2022


Wariant 44 KDP - walczymy!

Po intensywnym grudniu, w trakcie którego wielu naszych mieszkańców angażowało się w działania przeciwko zagrażającemu nam wariantowi 44 KDP, czas na dalsze kroki.

Nie możemy bowiem odpuścić, dopóki spółka CPK nie ogłosi ostatecznie rezygnacji z tego wariantu przebiegu torowiska, który zniszczy to, co w Chwałowicach zawsze ceniliśmy najbardziej. Ciszę, spokój, bliskość przyrody.

Po zakończeniu zbierania grudniowych ankiet CPK oraz podpisów pod naszą petycją postanowiliśmy iść dalej i powołać do życia RUCH SPOŁECZNY - podmiot prawny, którego istnienie umożliwi nam formalne występowanie w imieniu mieszkańców przeciwko wariantowi 44 KDP. Zachęcamy Państwa do przyłączenia się, tzn. podpisania Aktu Założycielskiego Ruchu: TUTAJ.

Działania przeciwko wariantowi 44 KDP można także wesprzeć zasilając choćby minimalną kwotą naszą ZRZUTKĘ.PL TUTAJ. Z zebranych środków finansujemy banery i ulotki, by było nas widać, by dotrzeć do mieszkańców, którzy jeszcze o zagrożeniu Koleją Dużych Prędkości nie wiedzą.

Przypomnijmy: Rządowy projekt CPK zakłada m.in. budowę szybkich linii kolejowych łączących duże miasta w nowym lotniskiem. Linia z Wrocławia nie jest jeszcze jednoznacznie zaplanowana, ale jeden ze ścisłych czterech wariantów (tzw. wariant 44) przechodzi przez chwałowickie osiedle Łaziszki, oznacza wysiedlania naszych sąsiadów, utratę wartości naszych nieruchomości, hałas pociągów jadących przez naszą wieś 350 km/h, nasypy kolejowe oddzielające nas od lasu, chaos i zniszczenia związane z samym procesem budowy tej kolei, i dziesiątki jeszcze niebezpieczeństw. Także dla miasta J-L i całej gminy to same wady i żadnych korzyści. Pociągi nie będą się w naszej gminie zatrzymywać, zniszczony za to zostanie teren przy Pierwszym Stawie Jelczańskim, przy rezerwacie Łacha Jelcz, przy ujęciach wody pitnej w Piekarach. Podzieli nas nasyp z nielicznymi wiaduktami czy przejściami dla zwierząt... Walczymy by do tego nie dopuścić. Liczymy na Państwa wsparcie!

24.01.2022


             Zebranie Wiejskie
27 stycznia, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do CHKK (Schronisko Szkolne) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania trzy tematy główne:
    • Sprawozdanie z działania sołectwa Chwałowice w 2021 r.,
    • Plany inwestycyjne, zadania do zrealizowania w bieżącym roku,
    • Sprawy bieżące sołectwa.

Uwaga! W CHKK obowiązują maseczki na twarzy, dezynfekcja rąk oraz odległości między zebranymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

     13.01.2022


Staramy się pomóc

W ostatnich dniach lokalne media obiegła informacja o starszym panu, mieszkańcu Chwałowic, który pozbawiony środków do życia wzywał pomocy zatrzymując przejeżdżający radiowóz Policji.

Sprawa nie jest prosta, nie wszystko w wyjaśnieniach samego pana, ale także Policji, jest jasne. Ważne teraz by panu pomóc. I to jako mieszkańcy od wtorku robimy: dostarczamy codziennie zakupy, drewno do ogrzewania pokoju, w którym mieszka. Pomogliśmy doprowadzić i włączyć prąd, by nasz sąsiad miał światło.

Równocześnie Policja próbuje nawiązać kontakt z rodziną a panie z MGOPS JL przyjeżdżają z ciepłymi obiadami. Zakładamy, że sprawa w którąś stronę zostanie wkrótce rozwiązana, a póki co pomagamy, na ile możemy.

13.01.2022


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
2022

Jak co roku Chwałowice grają z Orkiestrą!

Tegoroczny, jubileuszowy finał imprezy zaplanowano na niedzielę 30 stycznia. Przyłączamy się i my. Tego dnia możliwe będzie sprzedawanie naszych sołeckich wypieków na straganie przy CSiR JL. Wszystkie środki tradycyjnie zasilą puszki WOŚP.

Zachęcamy Państwa do wsparcia tej wspaniałej akcji. Każda blaszka ciasta to konkretne, niemałe pieniążki, które trafią na konto Orkiestry. Liczy się nasza pomoc, gdzieś na końcu sami korzystamy ze sprzętu medycznego kupowanego z zebranych środków. W sobotę 29 stycznia ciasta można przywozić do świetlicy przy sklepie. Prosimy wcześniej o telefon do sołtysa (691 062 926) by świetlica w danej chwili była otwarta.

Dziękujemy! SIEMA!

13.01.2022


ZIMNAR 2022 rozpoczął się w Chwałowicach!

Rok dla okolicznych biegaczy rozpoczął się od ZImowego Maratonu NA Raty i Chwałowic. Jak co roku krótko po Sylwestrze zaprasiliśmy sportowców i kibiców na naszą ''Pętlę zabieganych''.

To już XIV-ta edycja imprezy organizowanej przez Klub Biegacza Harcownik. Zawody wystartowały w Chwałowicach 9 stycznia o godz. 11:00. Było mroźno ale i świeciło piękne słońce. Na trasie furorę zrobiły konie, które na wysokości stadniny Volta przyłączały się w galopie do zawodników biegnących obok wybiegów.

Pierwszy na mecie zameldował się, podobnie jak rok temu, Gabriel Pankała (czas 00:25:35). Wśród pań zwyciężyła Ewa Zendwalewicz (00:32:29). Nordikom przewodzili Tomasz Maj (00:45:36) oraz Beata Jaruga (00:51:39). Wielkie gratulacje dla zwyciężców tego pierwszego etapu imprezy!

Wyniki biegaczy zapisujemy do naszej tabeli wszechczasów. Rekordy trasy z 2016 r. nie zostały pobite, choć było blisko:

DATA IMPREZA DYSTANS M - ZWYCIĘZCA M - CZAS K - ZWYCIĘŻCZYNI K - CZAS
09-01-2022 ZIMNAR 2022 (I etap) 7000 m Gabriel Pankała 00:25:35 Ewa Zendwalewicz 00:32:29
21-02-2021 ZIMNAR 2021 (I etap) 7000 m Gabriel Pankała 00:25:59 Anna Hnatiuk 00:32:49
05-01-2020 ZIMNAR 2020 (I etap) 7000 m Jan Wolański 00:25:38 Beata Podkowska 00:33:03
06-01-2019 ZIMNAR 2019 (I etap) 7000 m Dariusz Wróbel 00:26:22 Ewa Zendwalewicz 00:32:18
18-02-2018 ZIMNAR 2018 (VI etap) 7195 m* Bartosz Roskosz 00:24:53 Joanna Tomaszewska 00:31:26
12-02-2017 ZIMNAR 2017 (VI etap) 7195 m* Kamil Karbowiak 00:24:40 Katarzyna Biernacka 00:28:37
21-02-2016 ZIMNAR 2016 (VI etap) 7195 m* Bartosz Roskosz 00:25:23 Jolanta Miśtak 00:31:23
10-01-2016 ZIMNAR 2016 (I etap) 7000 m Bartosz Roskosz 00:24:49 Aleksandra Dziądziak 00:31:28
27-09-2015 IV BIEGI HARCOWNIKA 7000 m Bartosz Roskosz 00:25:17 Justyna Romanowska 00:31:46

* w latach 2016-18 trasa była wydłużona o 195 m (ostatni, dłuższy etap ZIMNAR-a).

Galeria zdjęć ZMIERZYMYCZAS.PL
Tomasz Pawlicki - fotografia sportowa
Galeria TUOLAWA.PL

Dziekujemy współorganizatorom a także zawodnikom i kibicom za wspaniałą, zimową imprezę!

10.01.2022


ZIMNAR 2022 zaczyna się w Chwałowicach!

Rok dla okolicznych biegaczy zaczyna się od ZImowego Maratonu NA Raty i Chwałowic. Jak co roku krótko po Sylwestrze zapraszamy na naszą ''Pętlę zabieganych''.

To już XIV-ta edycja imprezy organizowanej przez Klub Biegacza Harcownik. Sześć etapów po 7 km, bieganie w każdą niedzielę przez najbliższe tygodnie po urokliwych ścieżkach w okolicach J-L i Oławy - oto gratka dla wyczynowców ale i truchtaczy czy tych, którzy mają noworoczne postanowienia :) Dla biegaczy i miłośników nordic walking.

Start 9 stycznia o godz. 11:00. Zapraszamy serdecznie by się przyłączyć. Bardzo mile widziani także kibice na trasie!

Przydatne linki:
    *     Regulamin zawodów
    *     Zapisy
    *     Biuro zawodów: m.in. w CHKK w dniu biegu 9:00-10:30

03.01.2022

Harmonogram odbioru odpadów

Do pobrania także jako PDF (można drukować): tutaj

02.01.2022


                Wcześniejsze informacje (2021)